Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi oliy ta’lim muassasalarini muvaffaqiyatli tamomlagan bilimli va lider yoshlarni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashiga ochiq tanlov asosida ishga qabul qilishini e’lon qiladi.
Tanlov to‘rt bosqichda o‘tkaziladi:
1-bosqich - dastlabki o‘rganish;
2-bosqich - test sinovlari;
3-bosqich - insho yozish;
4-bosqich - suhbatlashish.
Tanlov talablari:
Tanlovda 2023-2024 va 2024-2025 o‘quv yilida oliy ta’lim muassasalarini muvaffaqiyatli tamomlagan, shuningdek, 2025-2026 o‘quv yilida oliy ta’lim muassasalarini bitiruvchi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari ishtirok etadi.
Ustunlik beriladi:
Tanlovda respublika yoki xalqaro olimpiada va tanlov g‘olibi, ilmiy maqola, startap yoki innovatsion loyiha muallifi, davlat yoki xalqaro stipendiya sohibi, chet tilini biladigan hamda IT ko‘nikmalariga ega ishtirokchilarga, shuningdek, ijtimoiy himoya reyestriga kiritilgan oila farzandlariga beriladi.
Tanlov g‘olibi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va Vazirlar Kengashiga belgilangan tartibda ochiq tanlov asosida ishga qabul qilinadi.
Tanlov ishtirokchilarining onlayn arizalari 2026-yilning 1-aprel – 1-may oralig‘ida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining www.tanlawjk.uz veb-sayti orqali qabul qilinadi.

The Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan announces an open competitive recruitment for positions within the Jokargy Kenes and the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan. The competition is open to young candidates who have successfully graduated from higher education institutions and possess strong knowledge and leadership potential.
The selection process will be conducted in four stages:
Stage 1 – Preliminary screening;
Stage 2 – Written testing;
Stage 3 – Essay writing;
Stage 4 – Interview.
Eligibility Criteria:
The competition is open to citizens of the Republic of Uzbekistan who graduated from higher education institutions in the 2023–2024 and 2024–2025 academic years, as well as those expected to graduate in the 2025–2026 academic year.
Preference will be given to candidates who:
- Are winners of national or international Olympiads and competitions;
- Are authors of academic publications, startups, or innovative projects;
- Are recipients of state or international scholarships;
- Demonstrate proficiency in foreign languages and possess IT skills;
- Come from families included in the social protection registry.
Successful candidates will be appointed to positions within the Jokargy Kenes and the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan in accordance with established procedures, based on the results of the open competition.
Applications must be submitted online between April 1 and May 1, 2026, via the official website of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan: www.tanlawjk.uz.