Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Qoraqalpog‘istonda shamol elektr stansiyalarini qurish masalalari bo‘yicha investorlar bilan uchrashdi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbaev Saudiya Arabistonining "ACWA Power" kompaniyasining O‘zbekistondagi rahbari Jon Zaidi boshchiligidagi kompaniya vakillari bilan uchrashdi.
Unda dastlab, Jo‘qorg‘i Kenges Raisi hurmatli Prezidentimizning Qoraqalpog‘istonda tadbirkorlikni rivojlantirish va investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha alohida e’tibori haqida ta’kidlab o‘tdi.
Uchrashuvda "ACWA Power" kompaniyasi tomonidan shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha respublikamiz hududida amalga oshirilayotgan loyihalar, amalga oshirilishi belgilangan istiqbolli loyihalarni yanada ko‘paytirish, shuningdek, mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish masalalari muhokama qilindi.
Aytib o‘tish joizki, "Nukus-1" loyihasi doirasida quvvati 100 megavatt bo‘lgan shamol elektr stansiyasi barpo etildi. Shuningdek, Beruniy tumanida "Nukus-2" loyihasi doirasida qiymati 260 mln. dollarlik 200 megavattlik shamol elektr stansiyasi va 100 megavattlik energiya saqlash tizimi qurilmoqda. Bundan tashqari, Qo‘ng‘irotda 2000 megavattlik shamol elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha amaliy ishlar boshlangan.
O‘tkazilgan uchrashuvda hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirish, qurilish ishlari va stansiya ishlariga mahalliy fuqarolarni jalb qilish, buning uchun zarur kadrlarni tayyorlashda Qoraqalpog‘istondagi o‘quv yurtlari imkoniyatlaridan foydalanish kabi muhim masalalar haqida keng turda fikr almashilib, oldindagi rejalar belgilab olindi.

Chairman of the Jokargy Kenes Meets with Investors on Wind Power Projects in Karakalpakstan
The Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, held a meeting with representatives of the Saudi company ACWA Power in Uzbekistan, led by John Zaidi.
At the outset of the meeting, the Chairman emphasized the special attention being given by the President of the country to the development of entrepreneurship and the improvement of the investment climate in Karakalpakstan.
The discussions focused on the wind power projects currently being implemented by ACWA Power in the republic, prospects for expanding the pipeline of future projects, and the effective utilization of existing opportunities.
It is worth noting that, under the “Nukus-1” project, a wind power plant with a capacity of 100 megawatts has already been commissioned. In addition, within the framework of the “Nukus-2” project, a 200-megawatt wind power plant and a 100-megawatt energy storage system, with a total investment of $260 million, are currently under construction in the Beruniy district. Furthermore, practical work has commenced in Kungrad on the construction of wind power facilities with a total capacity of 2,000 megawatts.
During the meeting, the parties exchanged views on key issues, including further strengthening and expanding cooperation, engaging local residents in construction and plant operations, leveraging the capacity of educational institutions in Karakalpakstan for workforce training, and outlining future plans.