Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining o‘n birinchi sessiyasi haqida axborot
Joriy yilning 20-aprel kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining o‘n birinchi sessiyasi o‘tkazildi. Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Hukumat a’zolari, Respublika soha rahbarlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek, Jo‘qorg‘i Kenges deputatlari ishtirok etdi.
Dastlab O‘zbekiston Respublikasi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi davlat madhiyalari yangradi. Sessiyani Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Raisi Amanbay Orinbayev kirish so‘zi bilan ochdi va boshqarib bordi. Sessiya «Qoraqalpog‘iston» telekanali orqali to‘g‘ridan to‘g‘ri efirda yoritib borildi.
Kun tartibida dastlab Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining qo‘mitasi tarkibiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi.
Bu masala bo‘yicha Jo‘qorg‘i Kengesning bo‘shab qolgan 37-sonli
«Xo‘jayli» saylov okrugiga Niyazov Islambek Maxsetovichning Jo‘qorg‘i Kenges deputati etib saylangani munosabati bilan Sanoat, qurilish, transport va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasining tarkibiga o‘zgartirishlar kiritilib, deputatlar tomonidan qaror qabul qilindi.
Kun tartibidagi keyingi masala Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Sanoat, qurilish, transport va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisini saylash to‘g‘risida bo‘lib, bu masala bo‘yicha deputat Niyazov Islambek Maxsetovichning nomzodi taklif etildi.
Kun tartibidagi masala yuzasidan deputatlar tomonidan tegishli qaror qabul qilindi va I.Niyazov Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining Sanoat, qurilish, transport va axborot texnologiyalari masalalari qo‘mitasi raisi etib saylandi.
Bundan so‘ng, kun tartibi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasida turizmni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashining hisoboti to‘g‘risidagi masala bo‘yicha Vazirlar Kengashi Raisining turizm, madaniyat, madaniy meros va ommaviy kommunikatsiyalar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari R.Zarikeev so‘zga chiqdi.
Bu masala ham batafsil ko‘rib chiqildi va deputatlar tomonidan qaror qabul qilindi.
Kun tartibidagi keyingi masala O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston mahallalari uyushmasi faoliyatini yo‘lga qo‘yish va mahallalarda boshqaruv tizimini takomillashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 402-sonli qarorining hududlarda bajarilishi bo‘yicha Mahallalar uyushmasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi boshlig‘ining hisoboti to‘g‘risida bo‘lib, bu masala bo‘yicha Mahallalar uyushmasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi boshlig‘i S.Turmanov so‘zga chiqdi.
Kun tartibidagi masala ko‘rib chiqildi va deputatlar tomonidan qaror qabul qilindi.
Sessiya kun tartibida o‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkasiga bo‘lgan ijara huquqi hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan mulk huquqi e’tirof etilayotgan fuqarolar ro‘yxatini sessiya qarori bilan tasdiqlash masalasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasining maxsus Qonunini qo‘llab, o‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkasiga bo‘lgan ijara huquqi hamda ularda qurilgan bino va inshootlarga bo‘lgan mulk huquqi e’tirof etilayotgan 322 nafar fuqaroning ro‘yxati sessiya qarori bilan tasdiqlandi.
Sessiya majlisining kun tartibidagi keyingi masala Jo‘qorg‘i Kenges Prezidiumining tegishli qarorlarini tasdiqlash to‘g‘risida bo‘lib, bu masala ham batafsil ko‘rib chiqildi.
Bundan so‘ng deputatlar tomonidan maxsus qaror qabul qilindi.
Shu bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesining o‘n birinchi sessiyasi o‘z ishini yakunladi.

Информация об одиннадцатой сессии Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан
20 апреля текущего года состоялась одиннадцатая сессия Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан. В заседании приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Правительства, руководители отраслей республики, представители средств массовой информации, а также депутаты Жокаргы Кенеса.
В начале заседания прозвучали государственные гимны Республики Узбекистан и Республики Каракалпакстан. Сессию открыл вступительным словом и вел Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев. Заседание транслировалось в прямом эфире телеканалом «Каракалпакстан».
Первым вопросом повестки дня было рассмотрено внесение изменений и дополнений в состав комитетов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
По данному вопросу, в связи с избранием Ниязова Исламбека Махсетовича депутатом Жокаргы Кенеса по избирательному округу № 37 «Ходжейли», были внесены изменения в состав Комитета по вопросам промышленности, строительства, транспорта и информационных технологий. По итогам рассмотрения депутаты приняли соответствующее постановление.
Следующим вопросом повестки дня стало избрание председателя Комитета по вопросам промышленности, строительства, транспорта и информационных технологий Жокаргы Кенеса. По данному вопросу была выдвинута кандидатура депутата Ниязова Исламбека Махсетовича.
По итогам рассмотрения депутаты приняли соответствующее постановление, и И. Ниязов был избран председателем указанного комитета.
Далее в рамках повестки дня был рассмотрен вопрос о ходе реализации мер по развитию туризма в Республике Каракалпакстан, по которому с отчетом выступил заместитель Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан по вопросам туризма, культуры, культурного наследия и массовых коммуникаций Р. Зарикеев.
Данный вопрос был всесторонне рассмотрен, и по нему принято соответствующее постановление.
Следующим вопросом повестки дня стало рассмотрение отчета начальника управления Ассоциации махаллей Республики Каракалпакстан о ходе исполнения на местах постановления Президента Республики Узбекистан № 402 «О дополнительных мерах по организации деятельности Ассоциации махаллей Узбекистана и совершенствованию системы управления в махаллях». С докладом выступил руководитель управления Ассоциации махаллей Республики Каракалпакстан С. Турманов.
Вопрос был рассмотрен, и по нему принято соответствующее постановление.
Также на сессии был рассмотрен вопрос об утверждении перечня граждан, за которыми признаются права аренды на самовольно занятые земельные участки, а также права собственности на возведенные на них здания и сооружения.
В соответствии со специальным законом Республики Узбекистан был утвержден список из 322 граждан, за которыми признаются указанные права.
Кроме того, в повестке дня был рассмотрен вопрос об утверждении соответствующих постановлений Президиума Жокаргы Кенеса.