Bugun Nukus shahridagi «Oq qush» majmuasida joylashgan, ko‘p millatli xalqimizning do‘stlik ramziga aylangan «Qora uy»da Markaziy Osiyo tadbirkorlarining turizm sohasidagi «Women in tourism-2026» III forumining ochilishiga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi.
Unda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisining o‘rinbosari R.Nurazizov so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni forum ochilishi munosabati bilan tabrikladi.
Ta’kidlanganidek, bugungi kunda ichki va tashqi turizmni rivojlantirish, yurtimizning sayyohlik salohiyatini oshirish, tadbirkorlar va bu yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, sohaga investitsiyalarni keng jalb etish va sayyohlar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Buning natijasida yurtimizga kelayotgan sayyohlar soni ortib bormoqda.
Bu borada asrlar davomida yaqin qo‘shnichilikda, birga yashab kelgan Markaziy Osiyo xalqlari o‘rtasidagi aloqalar yanada mustahkamlanib bormoqda.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, bugun Markaziy Osiyo mamlakatlari qatori mintaqamizning ham turizm salohiyati oshib, mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Bunda, albatta, tadbirkor ayollarning o‘rni alohida hisoblanadi.
Bugungi xalqaro forum ham ana shunday ezgu ishlarni yangi bosqichga olib chiqib, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida turizm sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish, ayniqsa, tadbirkor ayollar o‘rtasida qo‘shma biznes loyihalarini amalga oshirish ishlarida muhim maydon bo‘lib xizmat qiladi.

Состоялась церемония открытия III форума «Women in Tourism – 2026»
Сегодня в Нукусе в «Большой юрте», расположенной на территории комплекса «Оқ қуш» и ставшей символом дружбы многонационального народа, состоялось торжественное мероприятие, посвящённое открытию III форума предпринимателей Центральной Азии в сфере туризма «Women in Tourism – 2026».
В мероприятии принял участие заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Р.Нуразизов, который выступил с приветственной речью и поздравил участников с открытием форума.
Как было отмечено, в настоящее время в стране реализуется широкий комплекс мер, направленных на развитие внутреннего и въездного туризма, повышение туристического потенциала государства, всестороннюю поддержку предпринимателей и женщин, осуществляющих деятельность в данной сфере, привлечение инвестиций в отрасль, а также обеспечение безопасности туристов. Благодаря проводимой работе наблюдается устойчивый рост числа иностранных и отечественных туристов, посещающих страну.
Особое внимание уделяется дальнейшему укреплению связей между народами Центральной Азии, которые на протяжении веков живут в условиях добрососедства и тесного сотрудничества.
Было подчеркнуто, что сегодня туристический потенциал стран Центральной Азии и всего региона в целом значительно возрастает, вызывая всё больший интерес у зарубежных гостей. В этом процессе особая роль принадлежит женщинам-предпринимателям, которые вносят весомый вклад в развитие туристической отрасли.
Отмечалось, что нынешний международный форум станет важной площадкой для вывода этой работы на качественно новый уровень, дальнейшего развития сотрудничества в сфере туризма между странами Центральной Азии, а также реализации совместных бизнес-проектов, прежде всего среди женщин-предпринимателей.
Торжественное открытие продолжилось деловыми встречами и обсуждениями, организованными в рамках программы форума.