To‘rtko‘lda “Esar Jayhun shamollari” an’anaviy qo‘shiqchilik tanloviga start berildi
Milliy qo‘shiqchilik san’atini asrab-avaylash, yosh iqtidorlarni qo‘llab-quvvatlash hamda betakror san’atkor Otajon Xudoyshukurov yaratgan maktabni rivojlantirish maqsadida To‘rtko‘l tumanida “Esar Jayhun shamollari” an’anaviy qo‘shiqchilik tanlovi boshlandi.
Tadbirning ochilish marosimida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi o‘rinbosari R.Nurazizov va taniqli madaniyat xodimlari so‘zga chiqib, ustoz san’atkorlar an’anasini davom ettirish va yangi ovozlarni kashf etishning ahamiyatiga to‘xtaldilar.
Ochilish qismi el suygan xonandalarning kuy va qo‘shiqlari bilan bayram dasturiga aylanib ketdi.
Tanlovda mamlakatimizning turli hududlaridan kelgan 60 nafarga yaqin yosh va umidli ijrochilar Otajon Xudoyshukurov repertuaridagi va milliy mumtoz qo‘shiqlarni ijro etib, o‘z mahoratlarini namoyish etmoqdalar.
Tanlov g‘olib va sovrindorlari bugun tumanda yangidan qad rostlagan Otajon Xudoyshukurov nomidagi amfiteatrning tantanali ochilish marosimida munosib taqdirlanadilar.

В Турткуле стартовал традиционный песенный конкурс «Эсар Жайхун шамоллари»
В Турткульском районе стартовал традиционный конкурс исполнителей «Эсар Жайхун шамоллари», направленный на сохранение и развитие национального песенного искусства, поддержку молодых талантов, а также продолжение творческих традиций, заложенных выдающимся мастером сцены Отажоном Худойшукуровым.
В церемонии открытия приняли участие заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Р.Нуразизов, известные деятели культуры и искусства, которые отметили важность сохранения преемственности национальных исполнительских традиций, воспитания молодого поколения артистов и открытия новых талантов.
Праздничную атмосферу мероприятию придали выступления любимых народом исполнителей, подаривших зрителям яркую концертную программу из популярных песен и мелодий.
В конкурсе принимают участие около 60 молодых и перспективных исполнителей из различных регионов страны. Участники представляют на суд жюри произведения из репертуара Отажона Худойшукурова, а также лучшие образцы национальной классической песенной культуры, демонстрируя высокий уровень исполнительского мастерства.
Победители и призёры конкурса будут награждены сегодня в ходе торжественной церемонии открытия нового амфитеатра имени Отажона Худойшукурова, построенного в Турткульском районе.