Qoraqalpog‘istonga yangi transformator punktlari olib kelindi
Bugungi kunda respublikamizda past kuchlanishli elektr tarmoqlarini modernizatsiya va rekonstruksiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, joriy yilda maxsus dasturlar doirasida Qoraqalpog‘istonda jami 818,4 km 0,4-10 kV elektr uzatish tarmoqlari, 219 dona transformator punktlari, 7 dona yacheyka hamda 8 dona taqsimlash punktlarini (RP) rekonstruksiya va modernizatsiyalash ishlarini olib borish rejalashtirilgan. Shundan, bugungi kunga qadar amalda 212,8 km elektr uzatish tarmoqlari va 23 dona transformator punktlari o‘rnatilib, qurilish-montaj ishlari davom ettirilmoqda.
Amalga oshirilayotgan ishlar qatorida davlatimiz rahbarining maxsus topshirig‘iga asosan 459-sonli Prezident qarori va Vazirlar Mahkamasining 53-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2025-2029-yillar oralig‘ida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Surxondaryo viloyatida Jahon bankining 50 million AQSH dollari miqdoridagi mablag‘lari hisobidan past kuchlanishli 0,4-110 kV tarmoqlarni modernizatsiya va rekonstruksiya qilish ko‘zda tutilgan.
Ushbu loyiha doirasida 2026-yili 102,2 mlrd. so‘mga yaqin mablag‘ hisobidan Qoraqalpog‘istonda 462,5 km elektr uzatish tarmoqlari, 8 dona taqsimlash punktlari (RP), 6 dona yacheyka va 118 dona transformator yangidan o‘rnatilishi belgilangan. Bugungi kunda obyektlarning loyiha-smeta ishlari yakunlanib, qurilish-montaj ishlarini boshlash uchun zarur materiallar to‘planmoqda.
Bugun ushbu loyihadagi ishlar doirasida 8 dona transformator punktlari Qoraqalpog‘istonga olib kelindi. Yana 110 ta transformator olib kelinadi.

New Transformer Substations Delivered to Karakalpakstan
Large-scale work is currently underway across the republic to modernize and reconstruct the low-voltage power distribution network.
This year, under special development programs, Karakalpakstan plans to reconstruct and modernize 818.4 kilometers of 0.4–10 kV power transmission lines, 219 transformer substations, 7 switchgear units, and 8 distribution points. To date, 212.8 kilometers of power lines have already been installed, and 23 transformer substations have been commissioned. Construction and installation work is ongoing.
A key component of this initiative is the implementation of the President's directives, as well as the provisions of Presidential Resolution No. 459 and Cabinet of Ministers Resolution No. 53. Under these documents, the modernization and reconstruction of 0.4–110 kV power networks in the Republic of Karakalpakstan and Surkhandarya Region will be carried out during 2025–2029 with US$50 million in financing from the World Bank.
As part of the project, approximately UZS 102.2 billion will be invested in Karakalpakstan in 2026 to construct and modernize 462.5 kilometers of power transmission lines, install 8 distribution points, 6 switchgear units, and 118 new transformer substations. The design and cost estimates have already been completed, and the procurement of the necessary materials for construction has begun.
Today, the first eight transformer substations were delivered to Karakalpakstan under the project. The delivery of an additional 110 transformers is expected in the near future.