Shamoldan energiya olish bo‘yicha yana bir yirik loyiha ish boshladi
Yaqinda hurmatli Prezidentimiz tomonidan mamlakatimiz bo‘ylab yirik obyektlar, shu jumladan, Qoraqalpog‘istonda ham 12 yirik obyekt ishga tushirilgan edi.
Bugun keng jamoatchilik vakillari va nuroniylar ushbu obyektlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab, Beruniy tumani hududida amalga oshirilgan 200 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasi va 100 MVtlik saqlash tizimini qurish bo‘yicha «Nukus-2» loyihasi borib ko‘rildi.
Unda Jo‘qorg‘i Kenges Raisi Amanbay Orınbaev yangi quvvatning ishga tushirilishi hurmatli Prezidentimiz rahbarligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning amaliy ifodasi ekanligini ta’kidlab, buning uchun davlatimiz rahbariga minnatdorchiligini bildirdi.
Ta’kidlash joizki, respublikamiz hududi shamol elektr stansiyalarini qurish uchun qulay joylardan biri hisoblanib, bu esa imkoniyatlar manbai sifatida xizmat qiladi. Yurtimiz stansiya uchun eng zarur, deyarli to‘xtamaydigan shamoli bilan ajralib turadi va katta salohiyatga ega. Shamol stansiyasi qurilib, foydalanishga topshirilishi yashil energetikani rivojlantirish borasidagi muhim tashabbuslardan biri bo‘ldi.
Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi tomonidan amalga oshirilgan ushbu loyiha O‘zbekistonning kam uglerodli energiya kelajagiga o‘tish yo‘lidagi muhim qadamdir. Loyiha shamol energiyasini akkumulyator asosidagi energiya saqlash tizimi bilan birlashtirib, elektr tarmog‘i barqarorligi va energiya ta’minoti ishonchliligini oshiradi.
Eng muhimi, ushbu loyiha ishga tushirilishi orqali xalqimiz va iqtisodiyot tarmoqlarini barqaror energiya bilan ta’minlash imkoniyati yaratildi.

В Каракалпакстане запущен ещё один крупный проект по производству энергии из ветра
Недавно под руководством уважаемого Президента страны в различных регионах Узбекистана, в том числе в Каракалпакстане, были введены в эксплуатацию 12 крупных объектов.
Сегодня представители широкой общественности и аксакалы ознакомились с деятельностью этих объектов.
В первую очередь они посетили проект «Нукуc-2» по строительству ветровой электростанции мощностью 200 МВт и системы накопления энергии мощностью 100 МВт, реализованный на территории Берунийского района.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев отметил, что запуск новых энергетических мощностей является практическим воплощением масштабных реформ, осуществляемых под руководством уважаемого Президента страны, и выразил главе государства благодарность за создаваемые возможности для дальнейшего развития региона.
Следует отметить, что территория нашей республики является одной из наиболее благоприятных для строительства ветровых электростанций, что открывает широкие возможности для эффективного использования природного потенциала региона. Каракалпакстан отличается устойчивыми и практически непрерывными ветрами, необходимыми для эффективной работы подобных объектов, и обладает значительным потенциалом в сфере ветроэнергетики. Строительство и ввод в эксплуатацию данной ветровой электростанции стали одним из важных шагов в развитии «зелёной» энергетики.
Проект, реализованный саудовской компанией ACWA Power, является важным шагом Узбекистана на пути к низкоуглеродному энергетическому будущему. В рамках проекта ветровая энергетика интегрирована с аккумуляторной системой хранения энергии, что позволит повысить устойчивость электросети и надёжность энергоснабжения.
Самое главное, благодаря вводу данного проекта в эксплуатацию созданы дополнительные возможности для обеспечения населения и отраслей экономики стабильной и надёжной электроэнергией.