Shavkat Mirziyoev: Toshkentda nima yangilik bo'lsa, Nukusga kelishi kerak
Davlatimiz rahbari Nukus shahrida barpo etilayotgan ko'p qavatli uy-joylar va IT-parkni borib ko'rdi.
Tatibaev ko'chasida 160 ta xonadonga mo'ljallangan ikkita 16 qavatli uy qurilmoqda. Mazkur turar joy majmuasi zamonaviy dizaynda, zilzilaga bardoshli bo'ladi. Tashqi devorlar bir necha qatlamdan iboratligi bois uylar energiyani tejaydi.
Majmua 2021 yilda bitkaziladi. Xonadonlar yashash uchun tayyor holda topshiriladi.
Prezident yangi uylarning shou-rumida bo'lib, ularda yaratiladigan sharoitlar bilan tanishdi.
Shu erda IT-park ham qurilmoqda.
Ma'lumki, bu yil mamlakatimizda “Ilm, ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon qilingan. 8 iyun kuni Prezident huzurida o'tkazilgan taqdimotda hududlarda soha rivojiga sharoit yaratish, Buxoro, Namangan, Nukus, Samarqand, Urganch va Jizzax shaharlarida Toshkentdagi IT-park filiallarini tashkil etish bo'yicha vazifalar belgilab berilgan edi.
Nukus shahrida barpo etilayotgan IT-park 16 qavatdan iborat bo'ladi. Uni 2021 yilda ishga tushirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbariga Qoraqalpog'istonda yoshlarni axborot texnologiyalariga o'qitish va shu sohada bandligini ta'minlash rejasi to'g'risida ma'lumot berildi. IT-parkda axborot texnologiyalari bo'yicha mutaxassislar qishloq xo'jaligi, sog'liqni saqlash, kommunal xo'jalik, ta'lim, turizm, madaniyat, qurilish va transport kabi sohalarda turli istiqbolli loyihalar ustida ish olib boradi. Shuningdek, raqamli texnologiyalar o'quv maskani, kovorking markazi, o'quv va kibersport xonalarida yoshlar malakasi oshiriladi.
- Toshkentda nima yangilik bo'lsa, Nukusga kelishi kerak, - dedi Prezident. - Yangicha ishlamasak, zamon qabul qilmaydi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahri tumanlarini Nukus shahri mahallalariga biriktirish, ko'chalarni yoritib, obodonlashtirib, savdo va xizmat shoxobchalarini ko'paytirish, aholining dam olishi uchun sharoitlarni kengaytirish zarurligini ta'kidladi.
Shuning bilan Prezident Shavkat Mirziyoevning Qoraqalpog'istonga safari yakuniga etdi.

Шавкат Мирзиёев: Все нововведения в Ташкенте должны приходить и в Нукус
На улице Татибая возводятся два 16-этажных дома на 160 квартир. Жилой комплекс будет выполнен с использованием современных решений в области дизайна и сейсмостойкости. Внешние стены выполняются многослойными, что обеспечит энергоэффективность зданий. Комплекс будет сдан в 2021 году c квартирами, готовыми к заселению.
Президент посетил шоурум нового дома и ознакомился с созданными в квартирах условиями.
Рядом с комплексом строится IT-парк.
Нынешний год был объявлен в нашей стране Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. На презентации, состоявшейся у Президента 8 июня, были поставлены задачи по созданию условий для развития цифровой сферы в регионах, созданию филиалов ташкентского IT-парка в Бухаре, Намангане, Нукусе, Самарканде, Ургенче и Джизаке.
16-этажное здание строящегося в Нукусе филиала планируется сдать в эксплуатацию в 2021 году.
Главе государства представлена информация о планах по обучению и обеспечению занятости молодежи в Каракалпакстане в сфере информационных технологий. В IT-парке специалисты-программисты будут заниматься перспективными проектами в сферах сельского хозяйства, здравоохранения, коммунального хозяйства, образования, туризма, культуры, строительства и транспорта. Кроме того, молодым людям будут доступны учебный центр цифровых технологий, коворкинг-центр и киберспортивный зал.
- Все нововведения, которые происходят в Ташкенте, должны приходить и в Нукус, - сказал Президент. - Отстанем от времени, если не будем работать по-новому!
Глава государства подчеркнул необходимость закрепления районов Ташкента за махаллями Нукуса, улучшения систем освещения и благоустройства улиц, увеличения числа объектов торговли и обслуживания, расширения условий для отдыха.
На этом поездка Президента Шавката Мирзиёева в Каракалпакстан завершилась.