Энергия таъминотидаги муаммолар танқидий таҳлил қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 январь куни аҳолини энергия ресурслари билан узлуксиз таъминлаш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги кунларда юртимизга совуқ ҳаво оқими кириб келди. Энергия ва иссиқлик таъминотида узилишлар кузатилди. Давлатимиз раҳбари бу масалага чуқур тўхталиб, тезкор чоралар кўрилишини таъкидлади.
– Мен совуқдан қийналаётган ҳар бир оила, ҳар бир инсоннинг ҳолатини чуқур ташвиш ва изтироб билан юрагимдан ўтказаяпман, – деди Шавкат Мирзиёев. – Буни ҳар бир раҳбар ҳис қилиши керак. Бу йилги совуқ бутун тизимнинг аҳволини, қишга тайёргарлик енгил-елпи бўлганини кўрсатди. Энди бундай давом этиши мумкин эмас. Юзага келган вазиятни ўнглаш учун тезкор чоралар кўрамиз.
Йиғилишда табиий газ ва электр таъминоти, коммунал соҳадаги муаммолар танқидий таҳлил қилинди.
Масалан, Тошкент шаҳрида ўнлаб маҳаллаларда электр ва газ таъминотида узилишлар бўлган. Айрим трансформатор ва паст кучланишли тармоқлар ортиқча юкламага бардош беролмай ишдан чиққан.
Бунинг сабаби қурилишга рухсат берилганда, мавжуд инфратузилмага юклама бўйича аниқ ҳисоб-китоб қилинмаган. Пойтахтнинг Бош режаси ҳалигача тасдиқланмаган. Рухсатсиз қурилган объектлар сони 250 дан ошиб кетган.
Шу боис, вазиятга олдиндан баҳо бериб, қиш мавсумига лозим даражада тайёргарлик кўрмагани учун Тошкент шаҳар ҳокими Ж.Ортиқхўжаев лавозимидан озод этилди.
Тошкент вилояти ҳокими З.Мирзаев қатъий огоҳлантирилди, шунингдек, республикадаги бир қатор туман ва шаҳар ҳокимларига ҳайфсан берилди.
Талимаржон иссиқлик станциясининг энергия блокини таъмирлаш ва электр энергияси ишлаб чиқаришни таъминламагани учун энергетика вазири ўринбосари Ш.Ходжаев ва “Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти раҳбари Ф.Абдураҳмонов вазифасидан озод қилинди. Шунингдек, “Ўзтрансгаз”, “Ўзбекнефтгаз” ва “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятлари раҳбарларига интизомий жазо ва синов муддати белгиланди.
Электр ва газ тармоқларида талон-торожлик кўплиги кўрсатиб ўтилди. Охирги ойларнинг ўзида нефтгаз ва энергия назорати тизимларида 192 та коррупция ҳолатлари аниқланган. Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратурага бу соҳалардаги коррупцияни йўқ қилиш, автомобилга газ қуйиш шохобчаларидаги ўғриликларга чек қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда электр ва газ тармоқларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш бўйича тезкор чора-тадбирлар белгиланди.
Бош вазир ва энергетика вазирига барча имкониятларни ишга солиб, мавжуд ресурсларни адолатли тақсимлаб, муаммоли маҳаллаларга зудлик билан энергия етказиб бериш вазифаси қўйилди. Хориждан малакали мутахассисларни жалб қилиб, бошқарув ва ишлаб чиқариш жараёнларини рақамлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Иқтисодиёт ва молия вазирига энергетика соҳаси корхоналарида ҳисоб-китобларни тартибга солиш ва молиявий масалаларни ҳал қилиш бўйича топшириқ берилди.
Энергия таъминотидаги узилишларнинг сабаблари ва кўрилаётган чораларни халқимизга ўз вақтида тушунтириб бориш керак. “Саховат ва кўмак” жамғармасидан ёлғиз қариялар, кўп фарзандли эҳтиёжманд оилаларга ёрдам берилади, оғир ҳолларда улар иссиқ жойларга кўчирилади.
Деҳқон бозорларида шароитларни яхшилаб, маҳсулотлар безарар сақланиши ва нарх-наво барқарорлигини таъминлаш ҳам муҳимлиги таъкидланди.
Энергетика корхоналари раҳбарлари ва ҳокимларга келгусида бундай вазиятга йўл қўймаслик учун ҳозирдан аниқ чораларни белгилаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда энергетика вазири ва ҳокимлар жойларда кучайтирилган тартибда олиб борилаётган ишлар юзасидан ахборот берди.

Критически проанализированы проблемы в энергоснабжении
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 января состоялось видеоселекторное совещание по мерам бесперебойного обеспечения населения энергоресурсами.
В последние дни в нашей стране установилась аномально холодная погода. Произошли перебои в подаче электроэнергии и тепла. Глава нашего государства подробно коснулся этого вопроса и подчеркнул, что будут приняты оперативные меры.
- Я с глубоким беспокойством и тревогой переживаю за каждую семью, каждого человека, страдающего от холода, — сказал Шавкат Мирзиёев. - Это должен прочувствовать каждый руководитель. Холода этого года показали состояние всей системы, и то, что подготовку к зиме провели кое-как. Больше так не может продолжаться. Мы примем срочные меры для исправления ситуации.
На совещании были критически проанализированы проблемы в газо- и электроснабжении, коммунальном хозяйстве.
Например, в городе Ташкенте перебои в подаче электроэнергии и газа наблюдались в десятках махаллей. Некоторые трансформаторы и сети низкого напряжения вышли из строя, не выдержав перегрузки.
Это связано главным образом с тем, что при согласовании строительства новых объектов не была точно рассчитана нагрузка на существующую инфраструктуру. Генеральный план столицы все еще не утвержден. Количество построенных без разрешения объектов превысило 250.
В связи с этим, а также из-за неудовлетворительной подготовки к зимнему сезону и неспособности просчитать ситуацию наперед хоким города Ташкента Ж.Ортикхужаев освобожден от занимаемой должности.
Хокиму Ташкентской области З.Мирзаеву вынесено строгое предупреждение, объявлен выговор ряду хокимов районов и городов.
Заместитель министра энергетики Ш.Ходжаев и руководитель АО «Иссиклик электр станциялари» Ф.Абдурахмонов освобождены от занимаемых должностей в связи с невыполнением работ по ремонту энергоблока Талимарджанской тепловой элекстростанции и обеспечению производства электроэнергии. Также дисциплинарные взыскания и испытательный срок назначены руководителям акционерных обществ «Узтрансгаз», «Узбекнефтегаз» и «Худудий электр тармоклари».
Указано на участившиеся случаи хищения в электрических и газовых сетях. Только за последние месяцы выявлено 192 случая коррупции в системах нефтегазового и энергетического контроля. Службе государственной безопасности и Генеральной прокуратуре даны указания по устранению коррупции в этих сферах, пресечению хищений на автозаправочных станциях.
На совещании определены неотложные меры по обеспечению бесперебойной работы энергосистемы.
Перед Премьер-министром и министром энергетики поставлена задача немедленно обеспечить энергией проблемные махалли, задействовав все возможности и справедливо распределив имеющиеся ресурсы. Подчеркнута необходимость цифровизировать управленческие и производственные процессы с привлечением квалифицированных специалистов из-за рубежа.
Министру экономики и финансов поручено упорядочить расчеты и решить финансовые вопросы на предприятиях энергетической отрасли.
Причины перебоев с энергоснабжением и принимаемые меры должны своевременно разъясняться населению. За счет фонда «Саховат ва кумак» будет оказываться поддержка одиноким пожилым людям, малообеспеченным многодетным семьям, в случае необходимости им будут предоставляться обогреваемые места.
Подчеркнута важность улучшения условий на дехканских рынках, обеспечения надлежащего хранения продуктов и стабильности цен.
Руководителям энергетических предприятий и хокимам поручено незамедлительно принять конкретные меры по недопущению подобной ситуации в будущем.
На совещании министр энергетики и хокимы отчитались о работе, проводимой на местах в усиленном режиме.