Юртимизда кузатилаётган совуқ об-ҳаво шароитида, барча соҳа вакиллари халқимизнинг зарарсиз бу синовли кунлардан ўтиб кетиши учун фидоийларча меҳнат қилмоқда
1366
Шулар қатори юртимизнинг электр энергияси билан боғлиқ масаласи бугунги куннинг бош вазифасига айланган Тахиатош иссиқлик электр станцияси халқимизни электр энергияси ва табиий газ билан таъминлашдаги аҳамияти ўзгача.
Президентимизнинг ташаббуси билан 2017 йилнинг декабр ойида инвестиция дастури асосида қурилиши бошланган, Тахиатош иссиқлик электр станциясида янгидан 280 Мегаваттлик иккита буғ газ иншоати 2020 йилда қуриб битказилди.
Тахиатош иссиқлик электр станцияси Қорақалпоғистон Республикаси билан Хоразм вилоятини 100 фоиз электр энергияси билан таъминловчи иссиқлик электр станцияси бўлиб, ундаги юқори газ босими билан ишлаш ҳолатини ҳисобга олиб бугунги совуқ об-ҳавода Қорақалпоғистон Республикасига табиий газ босими қўшимча ажратилмоқда ва шунинг ҳисобидан хонадонларда газ босимининг ҳаддан зиёд пастлаб кетишининг олди олинмоқда.
Ҳозирги вақтда Тахиатош иссиқлик электр станциясида ишлаб чиқариш барқарорлигини таъминлаш бўйича ишлар кучайтирилган режимда олиб борилаётган бўлиб, 24 соат давомида аҳолини электр энергияси билан доимий таъминлаш бўйича барча чоралар кўрилмоқда.

В условиях холодов, наблюдаемых в нашей стране, представители всех отраслей самоотверженно трудятся, над тем, чтобы наш народ прошел эти тяжелые дни без вреда
1415
Среди них, вопрос, связанный с электроэнергией нашей страны, стал главной задачей на сегодняшний день, большое значение в обеспечении нашего населения электроэнергией и природным газом имеет Тахиаташская ТЭС.
По инициативе Президента в декабре 2017 года было начато на основе инвестиционной программы строительство двух новых парогазовых установок мощностью 280 МВт на Тахиатошской ТЭС, который был завершен в 2020 году.
Тахиаташская ТЭС – тепловая электростанция, которая на 100% обеспечивает электроэнергией Республику Каракалпакстан и Хорезмскую область, а с учетом высокого давления газа в ней, в Республике Каракалпакстан в холодную погоду выделяется дополнительное давление природного газа, и за счет этого предотвращается чрезмерное снижение давления газа в квартирах.
В настоящее время на Тахиаташском ТЭС работы по обеспечению стабильности производства ведутся в усиленном режиме, принимаются все меры по обеспечению постоянного электроснабжения населения в течение 24 часов.