Жўқорғи Кенгес Раиси бошчилигида Нукус шаҳрини ривожлантириш бўйича вазифалар белгилаб олинди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев жойларда бўлиб, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш ва аҳолининг бандлигини таъминлаш йўналишида амалга оширилаётган ишлар бўйича мажлислар ўтказмоқда.
Шу йўналишда навбатдаги мажлис Нукус шаҳрида бўлиб ўтди.
Унда тегишли вазирлик, қўмита, бошқарма раҳбарлари қатнашди.
Ўтган йили Нукус шаҳрида ўтказилган учрашувда фуқароларни қийнаб келаётган муаммоларга ечим топиш, соҳаларда йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилган эди. Шу ўринда, Нукус шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш масалалари кўриб чиқилиб, соҳа ва сектор раҳбарларига аниқ топшириқлар юклатилди.
Бугунги кунда Нукус шаҳрида 2022-йили ўтказилган мажлисда белгилаб берилган 29 топшириқнинг 20 таси бажарилган. Жумладан, аҳолини тадбиркорликка тортиш, уларнинг бандлигини таъминлаш орқали доимий даромад манбасига эга бўлишини йўлга қўйиш ва камбағалликдан чиқариш масалаларида қатор камчиликларга йўл қўйилган. Ҳоким ёрдамчилари томонидан жами 64 фуқаролар йиғинидан 26 фуқаролар йиғинида енгиллаштирилган кредитларнинг тўлиқ ўзлаштирилиши таъминланмаган.
Шу жумладан, “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” дастури асосида ажратилган кредитлардан муаммоли қарздорликлар ортган. Бундан ташқари, ҳурматли Президентимизнинг 2022 йил февраль ойида Қорақалпоғистонга ташрифи давомида тасдиқланган баённомасига мувофиқ кичик бизнес субъектлари сонини 2 баробарга орттириш белгиланган. Лекин, Нукус шаҳрида ўтган йили янгидан ташкил этиш белгиланган 63 кичик бизнес субъектининг очилиши таъминланмаган.
Тегишли раҳбарларга белгилаб берилган аҳолига нафи тегадиган кичик лойиҳаларни қисқа муддатда ишга тушуриш вазифаларини ҳам ҳисоботларга қўшиб ёзишларга йўл қўйилган.
Ҳурматли Президентимизнинг 2022-йил 25-июлдаги ПҚ-331-сонли қарорига асосан маҳаллаларда саноат, ҳунармандчилик ва чорвачилик йўналишидаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва уларга шарт-шароитлар яратиш, янги иш ўринларини яратиш, фуқароларнинг даромадларини ошириш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасида 2022-2024 йиллар мобайнида жами 52 маҳаллада микро марказлар ташкиллаштирилиши белгиланган. Шундан, Нукус шаҳрида шу йилда битта маҳаллада ишга туширилиши назарда тутилган микро марказ ташкил этиш учун бугунга қадар бўш турган иншоат ёки бўш ер ўрни белгилаб олинмаган.
Жўқорғи Кенгес Раиси шу каби қатор хато ва камчиликларни танқид қилди ва ўз вазифаларига масъулиятсизлик билан қараган, топшириқларни кечиктиришга йўл қўйган Сарбиназ МФЙ, Ели абат МФЙ, Дўстлик гузари МФЙ, Дўстлик МФЙ ва Гулзар МФЙ ларнинг ҳоким ёрдамчиларига интизомий жазо қўлланилди.
Шу билан бирга мажлисда Жўқорғи Кенгес Раиси томонидан Нукус шаҳрини ривожлантиришнинг асосий йўналишлари белгилаб берилиб, аниқ вазифалар топширилди.
Жумладан, жорий йилда Нукус шаҳрида “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” дастури асосида жами 130,6 млрд. сўм миқдоридаги енгиллаштирилган кредит маблағлари ажратилиши, янги иш ўринларининг йўлга қўйилиши, янгидан кичик бизнес субъектларини ташкил этиш, инвестиция маблағларини жалб этиш белгиланганлиги айтиб ўтилди.
Мажлис якунида Нукус шаҳрини ривожлантириш бўйича олдинга қўйилган вазифалар белгилаб олиниб, масъулларга аниқ топшириқлар берилди.

Под руководством Председателя Жокаргы Кенеса определены задачи по развитию города Нукус
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев находясь на местах проводит совещания по вопросам социально-экономического развития регионов, сокращения бедности и обеспечения занятости населения.
Очередная встреча в этом направлении состоялась в городе Нукусе.
В нем приняли участие руководители соответствующих министерств, комитетов, управлений.
На прошедшей в прошлом году совещании в Нукусе были определены задачи по поиску решений проблем, которые беспокоят граждан, устранению недостатков. Были рассмотрены вопросы социально-экономического развития города Нукус, а перед руководителями областей и секторов были поставлены конкретные задачи.
На сегодняшний день в Нукусе из 29 задач, обозначенных на совещании в 2022 году выполнено 20. В частности, был допущен ряд недостатков в вопросах привлечения населения к предпринимательству, обеспечении его постоянным источником дохода путем обеспечения его занятости, вывода из бедности. Из 64 сходов граждан в 26 помощниками хакима не было обеспечено полного освоения льготных кредитов.
В том числе увеличилась проблемная задолженность по кредитам, выделенным по программе «Развитие семейного бизнеса».Кроме того, в соответствии с протоколом, утвержденным Президентом в ходе его визита в Каракалпакстан в феврале 2022 года, предполагается удвоить количество субъектов малого предпринимательства. Однако не было обеспечено открытие 63 субъектов малого предпринимательства, которые должны были быть созданы в городе Нукусе в прошлом году.
Допускается включения в отчеты реализацию краткосрочных малых проектов, которые были возложены на соответствующих руководителей.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан, от 25.07.2022 г. № ПП-331 «О мерах по созданию микроцентров промышленности, ремесленничества, надомничества и животноводства в махаллях», планируется в Республике Каракалпакстан в период 2022-2024 гг. создать в общей сложности в 52 махаллях микроцентры, благодаря чему будут созданы новые рабочие места. Но до сих пор не определено место для создания микроцентра в Нукусе, который предполагается запустить в этом году.
Председатель Жокаргы Кенеса подверг критике ряд аналогичных ошибок и упущений, а также наложил дисциплинарные взыскания на помощников хакима МСГ Сарбиназа, МСГ Ели абат, МСГ Дослык гузари, МСГ Дослык и МСГ Гульзар, которые безответственно относились к своим обязанностям и допускали задержки в выполнении поручений.
В то же время на заседании Председателем Жокаргы Кенеса были определены основные направления развития города Нукус и поставлены конкретные задачи
В частности, было отмечено, что в этом году в городе Нукус на основе программы «Развитие семейного предпринимательства» будет выделены льготные кредиты на сумму 130,6 млрд. сумов, создание новых рабочих мест, создание новых субъектов малого бизнеса, привлечение инвестиционных средств.
По итогам заседания были определены задачи по развитию города Нукус и даны конкретные поручения ответственным лицам.