Нукус туманида Жўқарғи Кенгес Раиси бошчилигида туманни ривожлантириш йўналишида олдимиздаги вазифалар белгилаб олинди
1988
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқарғи Кенгес Раиси Аманбай Ўринбаев Нукус туманида камбағалликни қисқартириш ва аҳолининг бандлигини таъминлашлик йўналишида амалга оширилаётган ишлар бўйича тегишли вазирлик, қўмита, бошқарма раҳбарлари ва туман маҳкамалари, ташкилот раҳбарлари, туман фаоллари иштирокида мажлис ўтказди.
Унда айрим соҳаларда йўл қўйилаётган камчиликларни бартараф этиш, фуқароларни қийнаб келаётган муаммоларга ечим топиш, халқнинг яшаш шароитини яхшилаш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш каби муҳим масалаларга тўхтаб ўтилди.
Айтиш жоизки, ўтган йили туман фаоллари ва тегишли раҳбарлар иштирокида ўтказилган мажлисда давлат дастурида белгиланган вазифаларнинг ўз вақтида ижросини таъминламаганлиги учун айрим мансабдор шахсларга қатъий жазо қўлланилган эди.
Бугунги кунда 2022 йили ўтказилган мажлисда белгилаб берилган 17 топшириқнинг 14 таси бажарилган ва қолган 3 топшириқ ҳали тугатилмаган. Шунингдек, аҳолини тадбиркорликка тортиш, уларнинг бандлигини таъминлаш орқали доимий даромад манбаи билан таъминлаш ва камбағалликдан чиқариш масаласида бир қатор хато ва камчиликларга йўл қўйилган.
“Тақиркўл”, “Тўктав”, “Арбаши”, “Қирантав”, “Ақтерек” фуқаролар йиғинларида белгиланган бизнес режа асосида ишлар тўлиқ бажарилмаганлиги, шу жумладан, “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” дастури асосида ажратилган кредитлардан муаммоли қарздорлик ортиб бораётганлиги, ўтган йили янгидан ташкил этилиши белгиланган 25 кичик бизнес субъектининг очилиши таъминланмаганлиги, талаб даражасидаги янги иш ўринларининг яратилмаганлиги ва бошқада ишларда орқада қолиш ҳолатлари танқидга олинди.
Бундан ташқари, айрим мансабдор шахслар тарафидан ишга тушьмаган кичик тадбиркорлик субъектларини ҳисоботларга сохта маълумот киритиб, қўшиб ёзиш ҳолатлари мавжудлиги айтиб ўтилди.
Президент қарори билан Нукус туманида жорий йилнинг 1-март санасига қадар “Ақманғит” ва “Бақаншақли” маҳаллаларида микро марказлар ташкиллаштирилиши белгиланганлигига қарамай “Ақманғит” маҳалласида туман ҳокимлиги балансидаги бўш турган белгилаб олинган иншоот микро марказ учун хоналар ЛОТ ларга бўлинмай ва белгиланган йўсинда ауксион савдоларига чиқарилмаганлиги, “Бақаншақли” маҳалласида микро марказ ташкил этиш учун бўш турган иншоот ёки бўш ер ўрни шу кунга қадар белгилаб олинмаганлиги танқидга олинди.
Мажлисда “Инсон қадри учун” принспи асосида юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг давоми сифатида Нукус туманида ҳам бир қатор амалий ишлар турмушимизга жорий этилиши таъкидланди.
Ўтказилган мажлис давомида ўз ишларини бажаришда бир қатор хато-камчилкларга йўл қўйганлиги ва вазифасига масъулиятсизлик билан қараганлиги учун маҳаллабай ишлашиш ва тадбиркорликни ривожлантириш маркази бошлиғига интизомий жазо қўлланилди.

В Нукусском районе под руководством Председателя Жокаргы Кенеса были определены задачи по развитию района
1996
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев провел совещание по работе, проводимой в Нукусском районе в направлении сокращения бедности и обеспечения занятости населения с участием руководителей соответствующих министерств, комитетов, управлений, руководителей организаций, активистов района.
В нем были затронуты такие важные вопросы, как устранение недостатков, допущенных в отдельных сферах, поиск решений проблем, которые беспокоят граждан, улучшение условий жизни людей, поддержка предпринимателей.
Стоит отметить, что в прошлом году на собрании, проведенном с участием активистов района и соответствующих руководителей, в отношении некоторых должностных лиц было вынесено строгое наказание за необеспечение своевременного выполнения задач, указанных в госпрограмме.
На сегодняшний день 14 из 17 задач, поставленных на совещании, состоявшемся в 2022 году, выполнены, а остальные 3 задачи еще не выполнены. Также был допущен ряд ошибок и недостатков в вопросе привлечения населения к предпринимательству, обеспечения его постоянным источником дохода путем обеспечения его занятости и вывода из бедности.
На сходах граждан “Такыркуль”, “Токтау”, “Арбашы”, “Кырантау”, “Актерек” отмечалось, что в соответствии с установленным бизнес-планом работы не выполнены в полном объеме, в том числе растет проблемная задолженность по кредитам, выделенным в рамках программы "Развитие семейного предпринимательства", не обеспечено открытие 25 субъектов малого предпринимательства, не было создано новые рабочие места.
Кроме того, были отмечены случаи, когда отдельные должностные лица включали в отчеты ложные сведения по запуску субъектов малого предпринимательства.
Несмотря на то, что указом президента в Нукусском районе до 1 марта текущего года было установлено, что в махаллях “Акмангыт” и “Баканшаклы” будут организованы микроцентры, в махалле “Акмангыт” со стороны хокимията района не выставлены на аукционы в установленном порядке лоты для создания микроцентра, а для создания микроцентра в махалле “Баканшаклы” до сих пор не определено место строительства.
На совещании было отмечено, что в Нукусском районе будет внедрен ряд практических работ как продолжение реализуемых в нашей стране реформ по принципу «Во имя достоинства человека».
В ходе проведенного заседания за совершение ряда ошибок и упущений в выполнении своих обязанностей и безответственное отношение к своим обязанностям руководителю Центра по работе махаллабай и развитию предпринимательства было вынесено дисциплинарное взыскание.