2023 йил 29 январь куни Нукус шаҳридаги «Темир жол» МФЙ ҳудудидаги кўп қаватли бинода газ чақнаши сабабли портлаш юз берди. Воқеа жойига Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, Вазирлар Кенгаши Раиси, Республика прокурори, Фавқулотда вазиятлар бошқармаси, Ички ишлар вазирлиги ва Миллий гвардия, тегишли ташкилотлар билан соғлиқни сақлаш ҳодимлари йетиб бориб, шу вақтнинг ўзида қутқарув-қидирув ишларини олиб бориш мақсадида тезкор ШТАБ тузилиб, барча зарурий техника ва ишчи кўчи сафарбар этилди.
Портлаш содир этилган уйда яшовчи фуқоролар ҳавфсиз жойга кўчирилиб, ўларга керакли дори-дармон маҳсулотлари, уч маҳал иссиқ овқат ва бошқа керакли нарсалар Жўқорғи Кенгес Раисининг топшириғи билан таъминланган.
Юз берган ҳолат оқибатида 3 фуқоро бетон конструкциялар орасидан тезкор турда олиб чиқилиб, шифохонага йетказилди ва шифокорларнинг рухсати билан уйларига қайтишга жавоб берилди. Шунинг билан бирга 5 яшар қиз оғир бетонлар остидан қутқариб олинди. Ҳозирда қиз шифокорлар назоратида. Бахтсиз ҳодиса сабабли қулаб тушган бетон конструкциялар тагида 5 фуқоро ҳаётдан бевақт кўз юмди.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси оламдан ўтган инсонларнинг ота-она, қариндошлари ва яқинларига чуқур қайғу билан ҳамдардлик билдиради. Жабрланганларнинг тез орада саломатлиги тикланиб, соғайиб кетишини тилайди.
Воқеа оқибатида юзага келган ҳолатни бартараф этиш ишлари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг шахсан назорати остида олиб борилмоқда.

29 января 2023 года в многоквартирном жилом доме расположенном в МСГ «Темир жол» города Нукус произошёл взрыв газа. На место происшествия незамедлительно прибыли Председатель Жокаргы Кенеса, Председатель Совета Министров, Прокурор Республики, сотрудники управления Министерства чрезвычайных дел, Министерства внутренних дел, Национальной гвардии, Министерства здравоохранения, в это же время был создан оперативный ШТАБ для проведения поисково-спасательной работе, к этой работе была мобилизована вся необходимая техника и рабочая сила.
Граждане, проживавшие в доме, где произошел взрыв, были перемещены в безопасное место, по поручению Председателя Жокаргы Кенеса они были обеспечены необходимыми лекарственными медикаментами, трехразовым горячим питанием и другими необходимыми вещами.
В результате инцидента трое граждан были оперативно извлечены из бетонных конструкций, доставлены в больницу и с разрешения врачей отпущены домой. Кроме того, под обломками здания удалось спасти 5-летнюю девочку. В настоящее время она находится под наблюдением врачей. В результате несчастного случая при обрушении бетонных конструкций преждевременно погибли 5 граждан.
Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан выражает глубокие соболезнования родителям, родным и близким погибших. Желает пострадавшим скорейшего выздоровления.
Работа по устранению ситуации, возникшей в результате инцидента, ведется под личным контролем Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.