Ватан ҳимояси ва эл-юртимиз тинчлиги йўлида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ходимлар оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қувватлашни кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида
2005
Ватан ҳимояси ва эл-юртимиз тинчлиги йўлида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ходимлар оила аъзолари ҳамда уларнинг қарамоғидаги шахсларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларга ғамхўрлик қилиш ва ҳурмат-эҳтиром кўрсатиш, шунингдек, жамиятда эзгулик, ҳамжиҳатлик ва инсонийлик муҳитини янада мустаҳкамлаш мақсадида: 1. Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Миллий гвардия, Давлат хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат хавфсизлик хизмати, Божхона қўмитаси ва Электрон технологияларни ривожлантириш марказининг (кейинги ўринларда – масъул вазирлик ва идоралар) Ватан ҳимояси ва эл-юртимиз тинчлиги йўлида яраланганлиги, контузия ёки майиб бўлганлиги оқибатида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилари ва ходимларининг оила аъзолари ҳамда уларнинг қарамоғидаги шахсларга (кейинги ўринларда – ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар (ходимлар) қуйидаги имтиёз ва кафолатлар берилсин: а) 2023 йил 1 апрелдан бошлаб: ҳалок бўлган ҳарбий хизматчи (ходим) оила аъзоларига бирйўла бериладиган нафақа марҳумнинг охирги эгаллаган лавозими бўйича маоши ва ҳарбий (махсус) унвони маоши йиғиндисининг 150 баравари миқдорида белгилансин; ҳарбий хизматчиларнинг (ходимларнинг) давлат мажбурий шахсий суғуртаси доирасида ҳарбий хизматчи (ходим) ҳалок бўлганда тўланадиган суғурта суммаси базавий ҳисоблаш миқдорининг 200 баравари миқдорида белгилансин; Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларига улар томонидан белгиланган миқдорларда (меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 50 фоизигача бўлган суммадан ошмаган ҳолда) маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳисобидан ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг (ходимларнинг) тегишли ҳудудда истиқомат қилувчи оила аъзоларига ҳар ой тўланадиган нафақа тайинлаш тартибини белгилаш ҳуқуқи берилсин; б) 2023 йил 1 майдан бошлаб: оиланинг меҳнатга лаёқатсиз ҳар бир аъзосига боқувчисини йўқотганлик пенсияси пенсияни ҳисоблаб чиқиш учун олинадиган пул таъминотининг (иш ҳақининг) 50 фоизи миқдорида белгиланcин; оила аъзолари (ота-онаси, турмуш ўртоғи, 23 ёшга тўлмаган фарзандлари) даромадлар қайси ойда олинган бўлса, ўша ойда ҳар бир ой учун меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 3 баравари миқдоридаги даромадлар бўйича жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғидан озод этилсин; белгиланган тартибда тураржойга муҳтож деб тан олинган тақдирда, тураржой билан биринчи навбатдаги тартибда таъминлансин; қонунчиликда белгиланган ҳарбий хизматчиларга (ходимларга) тураржой сотиб олиш (қуриш) учун узоқ муддатли имтиёзли ипотека кредитлари бериш тартибига мувофиқ узоқ муддатли имтиёзли ипотека кредитларини олиш ҳуқуқи сақлаб қолинсин; ҳалок бўлган ҳарбий хизматчининг (ходимнинг) янги никоҳга кирмаган турмуш ўртоғи ва (ёки) ҳарбий хизматчининг (ходимнинг) қарамоғида бўлган ота-онасидан бирига Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳарбий хизматчиларига тураржойни ижарага олганлик (ижарада турганлик) учун ҳар ойлик пул компенсациясини тўлаш тартиби татбиқ этилсин (мулкида тураржой бўлмаган тақдирда). 2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ 2023 йил 1 июндан бошлаб: а) ҳалок бўлган ҳарбий хизматчининг (ходимнинг) фарзандлари мактабгача таълим муассасаларида бепул тарбияланиши, шунингдек, профессионал ва олий таълим муассасаларида давлат гранти асосида қўшимча квоталар бўйича таълим олиши таъминланади; б) ҳалок бўлган ҳарбий хизматчининг (ходимнинг) ота-оналарига йилига икки марта темир йўл ва ҳаво йўловчилар транспортидан бепул фойдаланиш ҳуқуқи берилади; в) ҳалок бўлган ҳарбий хизматчининг (ходимнинг) оила аъзоларига: ушбу ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар (ходимлар) хизматни ўтаган масъул вазирлик ва идораларнинг тиббиёт муассасаларида бепул тиббий ёрдам олиш ҳуқуқи сақлаб қолинади, шунингдек, тиббий ёрдамнинг кафолатланган ҳажмлари доирасида тиббий ёрдамни устувор равишда олиш ва навбатдан ташқари шифохонага ётқизиш имконияти яратилади; юқори технологик ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатувчи тиббиёт ташкилотлари томонидан Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан бепул тиббий ёрдам кўрсатилади; навбатдаги йиллик меҳнат таътилидан қулай вақтда фойдаланиш, шунингдек, йилига икки ҳафтагача муддатга иш ҳақи сақланмайдиган қўшимча таътил олиш ҳуқуқи берилади. 3. Масъул вазирлик ва идоралар Давлат бюджетидан уларга ажратилган маблағлар ва бюджетдан ташқари манбалари ҳисобидан ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар (ходимлар) оила аъзолари учун уларнинг мурожаатларига асосан қуйидагиларни таъминласин: Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги санаторий-курорт муассасалари ва болаларни соғломлаштириш оромгоҳларида йилига бир марта бепул соғломлаштириш; шифокорларнинг рецептларига асосан 3 ойлик эҳтиёждан келиб чиқиб дори воситаларини (йилига бир марта), тиббий ва махсус протез-ортопедия мосламаларини олиб бериш ҳамда жарроҳлик амалиётларининг харажатларини қоплаш; оғир ташхисли касалликлари ҳамда ногиронлиги бўлганларга шифокорларнинг рецептларига мувофиқ, йилига бир марта дори воситаларининг 50 фоизигача бўлган суммасини компенсация қилиш. 4. Ушбу Фармонда (1-банд “а” кичик бандининг иккинчи ва учинчи хатбошиларидан ташқари) белгиланган имтиёз ва кафолатлар 1991 йил 1 январдан бошлаб мазкур Фармон кучга киргунга қадар ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар (ходимлар) оила аъзоларига нисбатан ҳам татбиқ этилсин. 5. Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Миллий гвардия, Давлат хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат хавфсизлик хизмати, Божхона қўмитаси ва Электрон технологияларни ривожлантириш маркази ҳар бир ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар (ходимлар) оиласини оталиққа олсин. Бунда: ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг (ходимларнинг) оила аъзоларидан хабар олиниши, уларнинг уй-жой билан таъминланиш, ишга жойлашиш, таълим олиш, тиббий ва ижтимоий хизматлардан фойдаланиш ҳамда бошқа долзарб масалалари ўрганилиши ҳамда мавжуд муаммолари ҳал қилиниши, мазкур Фармон ва бошқа қонунчилик ҳужжатларида белгиланган имтиёз ҳамда кафолатлардан фойдаланишда амалий ёрдам кўрсатиб борилиши таъминлансин; масъул вазирлик ва идораларнинг биринчи раҳбарлари мазкур бандда белгиланган вазифаларнинг сифатли бажарилишига шахсан жавобгар этиб белгилансин; масъул вазирлик ва идораларда умумий штатлар сони доирасида уларнинг биринчи раҳбарларига мазкур бандда белгиланган вазифаларни бажаришга кўмаклашадиган маслаҳатчи лавозими киритилсин ва ҳалок бўлган ҳарбий хизматчиларнинг (ходимларнинг) оилалари билан доимий алоқани ўрнатиш учун ишонч телефонлари ишга туширилсин; мазкур банд ижроси натижалари тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ҳар ойда ахборот киритиб борилсин. 6. Мудофаа вазирлиги Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Миллий гвардия, Давлат хавфсизлик хизмати, Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат хавфсизлик хизмати, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда бошқа ташкилотлар билан биргаликда ишчи гуруҳлар тузган ҳолда: икки ой муддатда мазкур Фармоннинг 1, 2 ва 3-бандларида назарда тутилган ҳар бир имтиёз ва кафолатни тақдим этиш тартибини белгиловчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини; 2023 йил 1 декабрга қадар “Фахрийлар тўғрисида”ги, “Ҳарбий хизматчилар мақоми ва уларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Ҳарбий хизматчиларнинг пенсия таъминоти тўғрисида”ги қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин. 7. Иқтисодиёт ва молия вазирлиги мазкур Фармон ижросини таъминлаш учун 2023 йилда вазирлик ва идораларга Давлат бюджетидан зарур маблағларни ажратсин, 2024 йилдан бошлаб Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда зарур маблағларни назарда тутсин. 8. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси билан биргаликда оммавий ахборот воситаларида ушбу Фармоннинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти кенг ёритилишини таъминласин. 9. Мазкур Фармон ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб мудофаа вазири Б.Н.Курбанов, ички ишлар вазири П.Р.Бобожонов, Давлат хавфсизлик хизмати раиси А.А.Азизов, Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат хавфсизлик хизмати раиси А.А.Усманов ва Миллий гвардия қўмондони Р.М.Джураев белгилансин. Мазкур Фармон ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В.Махмудов зиммасига юклансин.Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.МИРЗИЁЕВ

О мерах по усилению социальной поддержки членов семей военнослужащих и сотрудников, погибших во имя защиты Родины и мирной жизни народа
2077
В целях всесторонней поддержки, проявления заботы, уважения и почтения к членам семей военнослужащих и сотрудников, погибших во имя защиты Родины и мирной жизни народа, и лицам, находившимся на их иждивении, а также дальнейшего укрепления в обществе атмосферы доброты, согласия и гуманизма: 1. Предоставить членам семей военнослужащих и сотрудников Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Службы государственной безопасности, Государственной службы безопасности Президента Республики Узбекистан, Таможенного комитета и Центра развития электронных технологий (далее – ответственные министерства и ведомства), погибших во имя защиты Родины и мирной жизни народа вследствие ранения, контузии или увечья, и лицам, находившимся на их иждивении (далее – члены семей погибших военнослужащих (сотрудников), следующие льготы и гарантии: а) с 1 апреля 2023 года: единовременное пособие, выплачиваемое членам семьи погибшего военнослужащего (сотрудника), установить в размере 150-кратной суммы должностного оклада по последней занимаемой должности и оклада по военному (специальному) званию погибшего; страховую сумму, выплачиваемую в связи с гибелью военнослужащего (сотрудника) в рамках государственного обязательного личного страхования военнослужащих (сотрудников), установить в 200-кратном размере базовой расчетной величины; наделить Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента правом на установление порядка назначения ежемесячного пособия членам семей погибших военнослужащих (сотрудников), проживающим на соответствующей территории, за счет дополнительных источников местных бюджетов в устанавливаемом ими размере (не превышающем сумму до 50 процентов минимального размера оплаты труда); б) с 1 мая 2023 года: пенсию по случаю потери кормильца на каждого нетрудоспособного члена семьи установить в размере 50 процентов денежного довольствия (заработной платы), принимаемого для исчисления пенсии; освободить членов семьи (родителей, супруга (супругу), детей, не достигших 23-летнего возраста) от налога на доходы физических лиц по доходам в размере 3-кратного минимального размера оплаты труда за каждый месяц, в котором получены эти доходы; обеспечить жильем в первоочередном порядке в случае признания их нуждающимися в жилье в установленном порядке; сохранить право на получение долгосрочных льготных ипотечных кредитов в соответствии с установленным законодательством порядком предоставления военнослужащим (сотрудникам) долгосрочных льготных ипотечных кредитов для приобретения (строительства) жилья; распространить на супруга (супругу) погибшего военнослужащего (сотрудника), не вступившего в новый брак, и (или) одного из родителей, находившихся на иждивении военнослужащего (сотрудника), порядок выплаты военнослужащим Вооруженных Сил Республики Узбекистан ежемесячной денежной компенсации за наем (поднаем) жилых помещений (при отсутствии в собственности жилья). 2. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июня 2023 года: а) обеспечивается воспитание детей погибших военнослужащих (сотрудников) в дошкольных образовательных учреждениях на бесплатной основе, обучение в профессиональных и высших образовательных учреждениях – по дополнительным квотам на основе государственного гранта; б) родителям погибшего военнослужащего (сотрудника) предоставляется право на бесплатное пользование железнодорожным и воздушным пассажирским транспортом два раза в год; в) для членов семей погибших военнослужащих (сотрудников): сохраняется право на получение бесплатной медицинской помощи в медицинских учреждениях ответственных министерств и ведомств, в которых проходили службу эти военнослужащие (сотрудники), а также создается возможность приоритетного получения медицинской помощи в рамках гарантированных объемов медицинской помощи и внеочередной госпитализации; за счет средств Государственного бюджета предоставляется бесплатная медицинская помощь медицинскими организациями, оказывающими высокотехнологичную специализированную медицинскую помощь; предоставляется право на использование очередного ежегодного трудового отпуска в удобное для них время, а также получение дополнительного отпуска без сохранения заработной платы продолжительностью до двух недель в год. 3. Ответственным министерствам и ведомствам обеспечить членам семей погибших военнослужащих (сотрудников) за счет средств, выделяемых из Государственного бюджета, и внебюджетных источников на основании их обращений: бесплатное оздоровление в санаторно-курортных учреждениях и детских оздоровительных лагерях на территории Республики Узбекистан один раз в год; покрытие расходов по приобретению лекарственных средств (один раз в год) на основе рецептов врачей, медицинских и специальных протезно-ортопедических изделий исходя из трехмесячной потребности, а также на хирургические операции; компенсацию до 50 процентов суммы лекарственных средств лицам с диагнозом тяжелых заболеваний и лицам с инвалидностью на основе рецептов врачей один раз в год. 4. Распространить льготы и гарантии, установленные в настоящем Указе (за исключением абзацев второго и третьего подпункта «а» пункта 1), также на членов семей военнослужащих (сотрудников), погибших в период с 1 января 1991 года до вступления в силу настоящего Указа. 5. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Службе государственной безопасности, Государственной службе безопасности Президента Республики Узбекистан, Таможенному комитету и Центру развития электронных технологий взять под свое шефство каждую семью погибших военнослужащих (сотрудников). При этом: обеспечить посещение членов семей погибших военнослужащих (сотрудников), изучение вопросов обеспечения жильем, трудоустройства, получения образования, пользования медицинскими и социальными услугами, других актуальных вопросов, а также регулярное оказание им практической помощи в решении имеющихся проблем, пользовании льготами и гарантиями, установленными в настоящем Указе и иных актах законодательства; определить первых руководителей ответственных министерств и ведомств персонально ответственными за качественное выполнение задач, установленных в настоящем пункте; в ответственных министерствах и ведомствах ввести должность советника, оказывающего содействие их первым руководителям в выполнении задач, установленных в настоящем пункте, в пределах общей штатной численности и запустить телефоны доверия для установления постоянной связи с семьями погибших военнослужащих (сотрудников); ежемесячно вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о результатах исполнения настоящего пункта. 6. Министерству обороны совместно с Министерством внутренних дел, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардией, Службой государственной безопасности, Государственной службой безопасности Президента Республики Узбекистан, Министерством экономики и финансов, а также другими заинтересованными организациями, создав рабочие группы, разработать и внести в Кабинет Министров: в двухмесячный срок – проекты нормативно-правовых актов, устанавливающие порядок предоставления каждой льготы и гарантии, предусмотренных пунктами 1, 2 и 3 настоящего Указа; до 1 декабря 2023 года – проекты законов «О ветеранах», «О статусе и социальной защите военнослужащих» и «О пенсионном обеспечении военнослужащих». 7. Министерству экономики и финансов для обеспечения исполнения настоящего Указа в 2023 году выделить министерствам и ведомствам необходимые средства из Государственного бюджета, с 2024 года – предусматривать необходимые средства при формировании параметров Государственного бюджета. 8. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана обеспечить широкое освещение сути и значения настоящего Указа в средствах массовой информации. 9. Возложить на министра обороны Курбанова Б.Н., министра внутренних дел Бобожонова П.Р., председателя Службы государственной безопасности Азизова А.А., председателя Государственной службы безопасности Президента Республики Узбекистан Усманова А.А. и командующего Национальной гвардией Джураева Р.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего Указа. Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.Президент Республики Узбекистан Ш. МИРЗИЁЕВ