Шу йилнинг 31-октябрь куни Нукус шаҳридаги Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик мусиқали театрида Қорақалпоғистон Республикасидаги дастлабки олий таълим муассасаси Ажиниёз номидаги Нукус давлат педагогика институтининг 90 йиллигига бағишланган «Қорақалпоғистондаги биринчи илм-билим даргоҳига 90 йил!» мавзусидаги республика анжумани ва концерт дастури бўлиб ўтди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва Вазирлар Кенгаши, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги мутасаддилари, хорижий давлатлардан, шунингдек, республикамиздаги илғор олий таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари олимлари, профессорлар, машҳур ижодкорлар, кўп йиллар давомида давлат ва жамоат ишларида фаолият юритган нуроний устозлар, институт профессор-ўқитувчилари ва талабалари, кенг жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди. Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Аманбай Оринбаев сўзга чиқиб, тадбир иштирокчиларини педагогика институтининг ташкил этилганига 90 йил тўлиши муносабати билан табриклади ҳамда институтда кўп йиллардан буён самарали меҳнат қилиб, илм-фан, таълим ва ёшлар тарбиясида ўз вазифаларини фидокорона бажариб келаётган бир гуруҳ педагог ходимларга фахрий унвон ва кўкрак нишонларини топширди.
Шундан сўнг институтнинг «Тумарис» халқ ансамбли ҳамда қобилиятли талабалари, шунингдек, санъат усталарининг ижросидаги концерт дастури иштирокчиларнинг эътиборига ҳавола қилинди.

Отпраздновано 90-летие Нукусского государственного педагогического института имени Ажинияза
31 октября текущего года в Каракалпакском государственном академическом музыкальном театре имени Бердаха в городе Нукусе, проведены республиканская конференция и концертная программа, посвященные 90-летию первого высшего учебного заведения в Республике Каракалпакстан Нукусского государственного педагогического института имени Ажинияза под названием «Первому учебному заведению в Каракалпакстане - 90 лет!».
На мероприятии приняли участие представители Жокаргы Кенеса, Совета Министров Республики Каракалпакстан, Республиканского Центра Духовности и Просвещения, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Каракалпакстан, а также ученые, профессора, известные творческие личности ведущих учебных заведений и научно-исследовательских центров зарубежных стран и нашей республики, а также преподаватели-ветераны, работавшие на протяжении долгих лет на государственной и общественной службе, профессора-преподаватели и студенты института, широкая общественность, представители средств массовой информации.
В ходе мероприятия выступил с речью Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который поздравил участников мероприятия с 90-летием педагогического института и вручил почетные звания и нагрудные знаки группе профессоров-преподавателей, в течении многих лет плодотворно работавших в институте, и самоотверженно выполнявших свои обязанности в области науки, образования и воспитания молодежи.
Затем вниманию участников мероприятия была представлена концертная программа в исполнении фольклорного ансамбля института «Тумарис» и талантливых студентов, а также мастеров искусства.