Инсон қадри тамойили асосида Қорақалпоғистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича катта марралар белгиланди
1993
Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудлардаги бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар ва аҳоли ҳаёти билан танишиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасида бўлди.
Давлатимиз раҳбари 24 февраль куни Беруний туманига борди. Бу ерда Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси билан ҳамкорликда шамол электр станцияси қурилиши режалаштирилган. Шу муносабат билан, ушбу мажмуага тамал тоши қўйиш маросими бўлди. – Қорақалпоғистоннинг инсонлари меҳнаткаш, ери бой. Энди шамоллариям иқтисодиётга манфаат келтиради. Агар биз катта-катта корхоналар қурамиз, десак, ҳамкорларимиз авваламбор «энергетиканг борми, йўлинг борми, инфратузилманг борми» деб сўрайди. Бу ерда қуввати 100 мегаватт бўлган шамол электр станцияси барпо этилиши ҳудуд иқтисодиётига қўшимча куч, замин бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев. Қорақалпоғистонда ягона бўлган Тахиатош иссиқлик электр станцияси бундан 65 йил аввал қурилган бўлиб, ҳудуд эҳтиёжини қондириш учун етарли эмас эди. Шунинг учун ушбу станция 680 миллион доллар эвазига модернизация қилиниб, 560 мегаватт қувватлар ишга туширилди. Мана энди янги йўналишда, экологик тоза яна бир электр станцияси қурилиши бошланмоқда. Йиллик қуввати 360 миллион киловатт-соат бўлган ушбу лойиҳа 108 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига амалга оширилади. Бу лойиҳа ишга тушгач, 110 минг хонадонни қўшимча электр энергияси билан таъминлаш мумкин бўлади. Йилига 106 миллион куб метр табиий газимиз тежалади. – Инсон қадри учун, деган бош тамойил асосида Қорақалпоғистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича ҳам катта марралар олганмиз. Келгуси беш йилда 2 минг 500 та янги корхона ташкил этиб, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини қарийб икки баробарга ошириш режалаштирилган. Қайта тикланувчи энергия манбалари бу ишларга кучли туртки беради. Бундан фарзандларимиз, келажак авлодлар ҳам манфаат кўради, – деди давлат раҳбари. Лойиҳа бўйича Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг техник кўмагида эълон қилинган халқаро тендерда Саудия Арабистонининг “ACWA Power” компанияси 20 га яқин талабгорлар ўртасида ғолиб бўлган. Ушбу компания томонидан давлат-хусусий шериклик асосида ишлаб чиқариладиган шамол энергияси учун энг паст тариф – 1 киловатт-соат электр учун 2,56 цент таклиф қилинган. Яна бир муҳим томони, станция қурилишида минг нафар қорақалпоқ ёшлари ҳам қатнашади. У ишга тушгач эса, 100 нафар малакали муҳандис ва техник ходимлар юқори даромадли доимий иш билан таъминланади. Лойиҳа доирасида 25 та шамол турбинаси ўрнатилади, 20 километр бўлган 220 киловатт кучланишли электр узатиш ҳаво линияси қурилиб, бу қувватлар мамлакат ягона энергетика тизими билан тўлиқ уланади. Президентимиз лойиҳа учун зарур нарсаларни маҳаллийлаштиришга алоҳида эътибор қаратиш кераклигини таъкидлади. Масалан, “Тахиатош металл конструкция” заводида таянч устунлар, “Нукус электр аппарат” корхонасида трансформатор ва электр техника жиҳозлари, бошқа корхоналарда эса – кабель ва ўнлаб турли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш мумкин. Қорақалпоғистонда шамол энергияси ишлаб чиқариш имкониятлари чексиз экани қайд этилди. – Экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди, деб эълон қилинган Оролбўйи минтақасида бошланган бу лойиҳа “яшил энергия” ишлаб чиқариш бўйича “биринчи қалдирғоч”. Келгуси беш йилда бу ҳудудда қуввати қарийб 1 минг 800 мегаватт бўлган 3 та шамол станцияси ишга туширилади, – деди давлатимиз раҳбари. Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев шамол электр станцияси пойдеворига капсула қўйди. Маросимда “ACWA Power” компанияси раҳбари Муҳаммад Абдулла Абунаян, соҳа мутахассислари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқди. Мамлакатимизда электр энергияси ишлаб чиқаришни кўпайтириш бўйича кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Ўтган йили Навоий вилояти Кармана туманида илк қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилган эди. Сурхондарё вилояти Шеробод туманида шундай яна бир станция қурилиши бошланган. Умуман, бу соҳада 3 миллиард доллар миқдоридаги хорижий инвестициялар ҳисобига, жами 2 минг 900 мегаваттли 10 та қуёш ва шамол электр станциялари барпо этилмоқда. Шундан сўнг Президент Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳридаги Чимбой гузари маҳалласида бўлди. Аҳолининг турмуш шароитларини кўриш учун айнан шу жойга келингани бежиз эмас. Одамлар бу ерга 2000-йиллардан ўрнаша бошлаган. Уйлар режасиз қурилгани сабабли кўчалар тартибсиз бўлиб қолган, электр энергияси ва ичимлик суви етишмасди. Ҳозирга келиб маҳалла аҳолиси 14 мингдан ошган. Бу ерда ижтимоий инфратузилмани яхшилаш масаласи долзарб бўлиб борди. Ва ҳудуд яқинда «Обод маҳалла» дастури доирасида ободонлаштирилди. Кўчалар таъмирланиб, пиёдалар йўлакчаси қурилди. Трансформатор ва устунлар ўрнатилиб, электр тармоқлари тортилди. Ариқлар тозаланиб, дарахтлар экилди. Маҳаллада иш жойи ва тиббий хизмат йўқ эди. Шу боис енгил конструкциядан тўқимачилик корхонаси ташкил этилди. Бу ерда 300 дан ортиқ хотин-қиз иш билан таъминланди. Давлатимиз раҳбари улар билан суҳбатлашди. – Маҳалладаги ўзгаришларни, сизларнинг ишли бўлганингизни кўриб, хурсанд бўлдим. Қўлида ҳунари бор аёлнинг кайфияти яхши, оиласи ҳам барқарор бўлади. Бундай ишларни ҳали кўп қилишимиз керак. Албатта, қийин бўлади. Лекин биз бир оиламиз. Бирлашиб, ҳамма режаларни амалга ошира оламиз, – деди Шавкат Мирзиёев. Президент бу ерда маҳалла маркази қуриш, шаҳардаги бошқа оғир ҳудуддарни ҳам обод қилиш бўйича кўрсатмалар берди. Шу ердаги тиббий хизмат пункти ҳам кўздан кечирилди. Қорақалпоғистонда янги клиникалар қуриш, тиббиёт кластерлари ташкил этиш режалари муҳокама қилинди. Маҳалланинг “Кўктепа” кўчасидаги 8 та уй намунавий хонадонга айлантирилган. Ҳовлилар тартибга келтирилиб, иссиқхоналар қурилган. Президент улардан бири – Габит Жусупов хонадонида меҳмон бўлди. – Кечадан бери Қорақалпоғистоннинг энг узоқ, энг оғир ҳудудларига бораяпмиз. Ҳозир менга айтишди: Нукусда шароити ёмон яна еттита маҳалла бор экан. Уларни ҳам обод қилиш, йўлини, сувини, электрини тўғрилаш бўйича режаларни белгиладик, – деди давлатимиз раҳбари. Президент Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳрида иш бошлаган пластик эшик ва ромлар корхонасини бориб кўрди. Бу лойиҳа учун Жана базар маҳалласи ҳудудидан 4 гектар ер ажратилиб, 2 миллион долларлик қурилиш ишлари амалга оширилган. Замонавий асбоб-ускуналар ўрнатилиб, муҳандислик-коммуникация тармоқлари тортилган. Корхона жами 270 минг квадрат метр эшик ва дераза ромлари тайёрлаш қувватига эга. Бу ерда 230 киши иш билан таъминланди. Уларнинг кўпчилиги ёшлар. Давлатимиз раҳбари корхонанинг иш жараёни, маҳсулотларини кўздан кечирди. Нукус шаҳрига Тошкент шаҳар ҳокимлиги бириктирилган. Ҳудуднинг драйвери – озиқ-овқат ва қурилиш материаллари саноати, туризм. Шу асосда Нукус шаҳрини 2022 йилда комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури ишлаб чиқилган. Унга кўра, умумий қиймати 1 миллиард 361 миллион сўмлик 10 лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган. Бунинг натижасида қўшимча 3 мингта иш ўрни яратилади. Президент Жеке терек маҳалласидаги янги турар жой мажмуаси қурилиши майдонида ҳам бўлди. Бу ерда 5 та 16 қаватли уй барпо этиш мўлжалланган. Уларнинг биттаси ҳозир қурилмоқда. Бу мажмуа янги турдаги қурилиш конструкцияси асосида тикланади. Ташқи деворлар уч қопламали бўлиб, хонадонларнинг қишда илиқ, ёзда салқин туришини таъминлайди. Уйлар замонавий жиҳозланиб, тайёр ҳолда топширилади. Давлатимиз раҳбари Нукус шаҳридаги инвестиция лойиҳалари ситуацион маркази фаолияти билан танишди. Бу муассаса бизнес лойиҳаларни шакллантириш, амалга ошириш ва мониторинг қилиш бўйича яхлит тизим сифатида ишлайди. “Ягона дарча” тамойили асосида вазирлик, идора, ҳудуд ва ташкилотлар ўртасида тезкор ҳамкорликни таъминлайди. Марказда учта – ҳудудий лойиҳа гуруҳи, стратегик ривожлантириш гуруҳи ва тадбиркорларга тезкор ёрдам гуруҳи бор. Шунингдек, Тадбиркорлар кенгаши бўлиб, лойиҳа гуруҳлари билан бирга янги ғоя ва таклифларни муҳокама қилади ҳамда уларга ишбилармонларни жалб этади. Бундан ташқари, Инвестиция ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси мутахассислари ҳудудда имконияти бор лойиҳаларни ишлаб чиқиб, тайёр ҳолда аҳолига таклиф қилади. Марказга етакчи саноат тармоқларининг вакиллари бириктирилган. Президентимизга Қорақалпоғистонда ушбу тармоқларда режалаштирилган лойиҳалар ҳақида ахборот берилди. Аввал хабар қилинганидек, Оролбўйи ҳудудини биргаликда ривожлантириш учун вилоят ҳокимликлари ҳам жалб этилган. Улар томонидан Қорақалпоғистоннинг ҳар бир тумани бўйича лойиҳалар ишлаб чиқилган. Марказда ушбу режалар тақдимоти ҳам ўтказилди.З.ЖОНИБЕКОВ,

На основе принципа "Во имя чести и достоинства человека" намечены большие цели по социально-экономическому развитию Каракалпакстана
2069
Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с осуществляемой созидательной работой, крупными проектами на местах и жизнью населения посетил Республику Каракалпакстан.
24 февраля глава государства посетил Берунийский район. Здесь запланировано строительство ветряной электростанции в сотрудничестве с саудовской компанией ACWA Power. В связи с этим состоялась церемония закладки первого камня этого комплекса. - У Каракалпакстана трудолюбивый народ, богатая земля. Теперь и ветры этого края будут приносить пользу экономике. Если мы скажем, что собираемся строить крупные предприятия, наши партнеры сначала спросят: «Есть ли у вас энергия, дороги, инфраструктура?». Поэтому строительство ветряной электростанции мощностью 100 мегаватт станет дополнительным подспорьем для экономики региона, - сказал Шавкат Мирзиёев. Единственная в Каракалпакстане электростанция – Тахиаташская ТЭС – была построена 65 лет назад и не удовлетворяла потребности региона. Поэтому станция была модернизирована за 680 миллионов долларов, введены дополнительные мощности на 560 мегаватт. Сегодня начинается строительство новой, экологически чистой электростанции. Проект годовой мощностью 360 миллионов киловатт-часов будет финансироваться за счет прямых иностранных инвестиций в размере 108 миллионов долларов. Когда проект будет запущен, можно будет обеспечить электроэнергией 110 тысяч домохозяйств. Это позволит экономить 106 миллионов кубометров природного газа в год. - Мы поставили перед собой большие цели и по социально-экономическому развитию Каракалпакстана на основе принципа "Во имя чести и достоинства человека". В ближайшие пять лет планируется создать 2,5 тысячи новых предприятий и почти вдвое увеличить объем промышленного производства. Мощным толчком для этого станет использование возобновляемых источников энергии. От этого выиграют наши дети и будущие поколения, - сказал Президент. Компания ACWA Power из Саудовской Аравии выиграла международный тендер с участием около 20 претендентов, объявленный при техническом содействии Европейского банка реконструкции и развития. Компания предложила самый низкий тариф – 2,56 цента за 1 киловатт-час электроэнергии, производимой в рамках государственно-частного партнерства. Важное значение имеет и то, что в строительстве станции примут участие тысячи каракалпакских молодых людей. 100 квалифицированных инженерно-технических специалистов будут обеспечены высокооплачиваемой работой после запуска станции. Проект предусматривает установку 25 ветряков, строительство 20-километровой линии электропередачи мощностью 220 киловатт, которая будет полностью интегрирована в энергосистему страны. Президент подчеркнул необходимость уделить особое внимание локализации производства компонентов, необходимых для проекта. Например, на заводе «Тахиатош металл конструкция» можно наладить производство опорных конструкций, на предприятии «Нукус электроаппарат» – трансформаторов и электрооборудования, на других предприятиях – кабелей и десятков других видов продукции. Отмечалось, что потенциал ветроэнергетики в Каракалпакстане колоссален. - Этот проект, запущенный в Приаралье, объявленном зоной экологических инноваций и технологий, является первым шагом в производстве зеленой энергии. В ближайшие пять лет в регионе будут введены в эксплуатацию три ветряных электростанции мощностью около 1800 мегаватт, - сказал глава государства. Затем Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу в первый камень станции. На церемонии выступили генеральный директор ACWA Power Мухаммад Абдулла Абунаян, эксперты отрасли и представители общественности. В стране реализуется множество проектов по наращиванию производства электроэнергии. В прошлом году в Карманинском районе Навоийской области была введена в эксплуатацию первая солнечная фотоэлектрическая станция. Строительство аналогичной станции началось в Шерабадском районе Сурхандарьинской области. В целом за счет иностранных инвестиций в размере 3 миллиардов долларов строятся 10 солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 2900 мегаватт. Затем Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю "Чимбой гузари" в городе Нукусе. Неспроста лидер нашей страны приехал именно сюда, чтобы ознакомиться с условиями жизни населения. Люди начали заселять эти места с 2000-х годов. Дома строились без плана, улицы расположены хаотично, не хватало электричества и питьевой воды. В настоящее время в махалле проживают более 14 тысяч человек. Назревал вопрос улучшения социальной инфраструктуры. И недавно махалля была благоустроена в рамках программы "Обод махалла". Улицы отремонтированы, построены пешеходные дорожки. Установлен трансформатор и проложены электросети. Очищены арыки, посажены деревья. В махалле были проблемы с трудоустройством и оказанием медицинских услуг. Поэтому организовано швейное предприятие с использованием легких конструкций. Здесь обеспечены работой более 300 женщин. Глава государства побеседовал с ними. - Рад видеть изменения в махалле, то, что вы имеете работу. Если у женщины есть дело, то у нее хорошее настроение и благополучие в семье. Мы должны сделать больше в этом направлении. Конечно, будет нелегко. Но мы одна семья. Сплотившись, способны воплотить все планы, - сказал Шавкат Мирзиёев. Президент дал указания по строительству махаллинского центра и благоустройству других районов города с плохими условиями. Президент осмотрел и новый медицинский пункт. Здесь обсуждены планы по строительству новых клиник, организации медицинских кластеров в Каракалпакстане. Восемь домов на улице Куктепа махалли превращены в образцовые. Дворы приведены в порядок, построены теплицы. Президент побывал в гостях в доме Габита Жусупова. - Со вчерашнего дня начали посещать самые отдаленные, самые тяжелые районы Каракалпакстана. Мне сейчас сказали, что, оказывается, в Нукусе есть еще семь махаллей с плохими условиями. Мы составили планы по благоустройству, исправлению положения с дорогами, водоснабжением, электричеством в этих махаллях, - сказал глава государства. Президент Шавкат Мирзиёев также ознакомился с деятельностью нового предприятия по изготовлению пластиковых дверей и рам в городе Нукусе. Проект реализован в махалле "Жана базар" на территории площадью 4 гектара, выполнены строительные работы на 2 миллиона долларов. Установлены современное оборудование, проложены инженерные коммуникации. Предприятие способно производить в год 270 тысяч квадратных метров дверей и рам. Здесь работают 230 человек, в большинстве – молодежь. Глава государства ознакомился с технологическим процессом, осмотрел продукцию предприятия. За городом Нукусом закреплен хокимият города Ташкента. Драйверы развития города – пищевая промышленность и индустрия строительных материалов, туризм. С учетом этого была разработана программа комплексного социально-экономического развития Нукуса в 2022 году. Она предусматривает реализацию 10 проектов на общую сумму 1 миллиард 361 миллион сумов. В результате будет создано 3 тысячи рабочих мест. Президент посетил также площадку строительства нового жилищного комплекса на территории махалли "Жеке терек". Здесь планируется возведение пяти 16-этажных домов. Сейчас идет строительство первого дома. В данном комплексе будут применены строительные конструкции нового типа. Внешние стены будут выполнены из трех слоев, что обеспечит оптимальную температуру в домах зимой и летом. Квартиры будут с готовым ремонтом и современным оснащением. Глава государства ознакомился в городе Нукусе с деятельностью ситуационного центра инвестиционных проектов. Центр представляет собой единую систему формирования, реализации и мониторинга бизнес-проектов. Здесь оперативно взаимодействуют министерства, ведомства, регионы и организации по принципу "единое окно". В центре действуют три группы – региональных проектов, стратегического развития и оперативного содействия предпринимателям. Также создан Совет предпринимателей, который обсуждает с проектными группами новые идеи и предложения, привлекает деловых людей к их реализации. Кроме того, специалисты Министерства инвестиций и внешней торговли и Торгово-промышленной палаты разрабатывают и предлагают населению готовые проекты с учетом специфики региона. За центром закреплены представители ведущих отраслей промышленности. Президенту представлена информация о запланированных отраслевых проектах для Каракалпакстана. Как сообщалось ранее, для совместного развития Приаралья привлечены хокимияты областей. Ими разработаны проекты по каждому району Каракалпакстана. В центре состоялась презентация этих планов.З.ЖОНИБЕКОВ,