Халқаро автомобиль йўлида реконструкция ишлари давом этмоқда
Республикамиз ҳудудидан ўтувчи халқаро автомобиль йўлининг ўтказувчанлигини ошириш борасида Президентимизнинг қарор ва фармонлари асосида босқичма-босқич реконструкция ишлари олиб борилмоқда.
Ҳурматли Президентимизнинг 2024 йил 24 декабрь кунги "2025-2027 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги 454-сонли қарори асосида А-380 "Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу" автомобиль йўлининг 698-723-км оралиғини реконструкция қилиш белгиланган эди. Қурилиш ишлари учун 2025 йилга 71.2 млрд. сўмлик маблағ ажратилган бўлиб, автомобиль йўлининг ушбу ҳудудига асфальтобетон қопламасини ётқизиш режалаштирилган.
Ҳозирги вақтда 720-721-км оралиғида асфальт ётқизиш ишлари амалга оширилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, мазкур автомобиль йўлининг 673-698 км оралиғини цементобетон қопламага ўтказиш бўйича ишлар ҳам давом этмоқда.

Reconstruction of the International Highway Continues
As part of efforts to increase the capacity of the international highway passing through our republic, phased reconstruction work is being carried out based on the decrees and resolutions of the President.
According to Presidential Resolution No. 454 dated December 24, 2024, "On Measures for the Development of Social and Production Infrastructure of the Republic of Uzbekistan in 2025–2027," the reconstruction of the A-380 "Guzar–Bukhara–Nukus–Beyneu" highway from kilometer 698 to 723 has been planned. For the construction work, 71.2 billion UZS has been allocated for 2025, with asphalt concrete pavement scheduled to be laid on this section.
Currently, asphalt laying work is underway on the section from kilometer 720 to 721.
It is also worth noting that work to replace the road surface with cement concrete is ongoing on the section from kilometer 673 to 698 of the same highway.