Халқаро автомобиль йўлида реконструкция ишлари давом этмоқда
Республикамиз ҳудудидан ўтувчи халқаро автомобиль йўлининг ўтказувчанлигини ошириш борасида Президентимизнинг қарор ва фармонлари асосида босқичма-босқич реконструкция ишлари олиб борилмоқда.
Ҳурматли Президентимизнинг 2024 йил 24 декабрь кунги "2025-2027 йилларда Ўзбекистон Республикасининг ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги 454-сонли қарори асосида А-380 "Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу" автомобиль йўлининг 698-723-км оралиғини реконструкция қилиш белгиланган эди. Қурилиш ишлари учун 2025 йилга 71.2 млрд. сўмлик маблағ ажратилган бўлиб, автомобиль йўлининг ушбу ҳудудига асфальтобетон қопламасини ётқизиш режалаштирилган.
Ҳозирги вақтда 720-721-км оралиғида асфальт ётқизиш ишлари амалга оширилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, мазкур автомобиль йўлининг 673-698 км оралиғини цементобетон қопламага ўтказиш бўйича ишлар ҳам давом этмоқда.

На международной автодороге продолжаются работы по реконструкции
В целях повышения пропускной способности международной автомобильной дороги, проходящей по территории нашей республики, на основании указов и постановлений Президента ведутся поэтапные работы по её реконструкции.
Согласно Указу Президента № 454 от 24 декабря 2024 года «О мерах по развитию социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан в 2025–2027 годах», предусмотрена реконструкция участка 698–723 км автомобильной дороги А-380 «Гузар–Бухара–Нукус–Бейнеу». В 2025 году на эти цели выделено 71,2 млрд сумов.
Планируется укладка асфальтобетонного покрытия на указанном отрезке дороги.
В настоящее время асфальт укладывается на участке между 720 и 721 км.
Кроме того, продолжаются работы по переходу участка 673–698 км этой дороги на цементобетонное покрытие.