Халқаро оила куни кенг нишонланди
Бугун Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат академик мусиқали театрида 15 май - Халқаро оила куни муносабати билан байрам тантанаси ўтказилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев сўзга чиқиб, йиғилганларни табриклади.
Таъкидланганидек, юртимизда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида оиланинг жамият ҳаётидаги ўрнини ошириш, уни ижтимоий, иқтисодий ва маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, оилаларда ўзаро ҳамжиҳатлик, тинчлик, тотувлик муҳитини янада кучайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Дарҳақиқат, халқимиз азалдан оилани Ватан ичидаги Ватан, жамиятимизнинг асосий бўғини, миллий қадриятларимизни ўзида мужассам этган муқаддас даргоҳ сифатида алоҳида қадрлаб ва эъзозлаб келган. Чунки, барча эзгу ишлар оиладан бошланиб, ундан маҳаллага ва жамиятга кириб боради.
Тантанали байрам тадбирида шаҳар ва туманлардаги намунали оила эгаларига «Ибратли оила» кўкрак нишонлари топширилди. Шунингдек, «Янги Ўзбекистоннинг ибратли оиласи» кўрик-танловининг Қорақалпоғистон Республикаси босқичи ғолиблари муносиб тақдирланди.
Бундан сўнг санъат ва маданият ходимлари ижросидаги концерт дастури йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди.

В Каракалпакстане отметили Международный день семьи
В Каракалпакском государственном академическом музыкальном театре имени Бердаха состоялось праздничное мероприятие, посвящённое 15 мая — Международному дню семьи.
С речью выступил Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который поздравил всех присутствующих с праздником.
Как отмечалось, под руководством уважаемого Президента в нашей стране уделяется особое внимание вопросам повышения роли семьи в жизни общества, её социальной, экономической и духовной поддержке, а также дальнейшему укреплению атмосферы согласия, мира и единства в семьях.
Наш народ издавна высоко ценит и почитает семью как Родину внутри
Родины, основную ячейку общества и священный институт, воплощающий национальные ценности. Ведь все добрые дела начинаются в семье и оттуда распространяются в махаллю и общество.
В ходе торжественного мероприятия лучшим семьям из городов и районов были вручены нагрудные знаки «Образцовая семья». Также были награждены победители Каракалпакского республиканского этапа конкурса «Образцовая семья Нового Узбекистана».
После официальной части вниманию собравшихся была представлена концертная программа с участием деятелей культуры и искусства.