Қўнғирот туманида фуқароларнинг турмуш шароитини яхшилаш ва даромад олишига кўмаклашиш бўйича ишлар кўздан кечирилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Қўнғирот туманидаги «Қўнғирот» ОФЙ ҳудудида яшовчи томорқа ер эгаси Оразбаев Турғанбай, ўз брендига эга «СарбиРамазан» биогумус ишлаб чиқариш фирмаси эгаси «Саноат» маҳалла фуқаролар йиғини фуқароси Даўлетияров Байрамбай ҳамда, асаларичилик билан шуғулланаётган Жуманиязов Мансурнинг ишлари билан танишди. Томорқалардаги ҳосил олиш бўйича ташкил этилган ишлар кўздан кечирилиб, озгина ерни юқори даромад манбаига айлантиришга қаратилган бундай тажрибалар кўпчиликка намуна бўлиши кераклиги таъкидланди.
«Ҳар бир оила тадбиркор» дастури доирасида имтиёзли кредит олиб, ўз хонадонида мебель ишлаб чиқаришни йўлга қўйган Бегзад Ашировнинг ишлари бориб кўрилди. Тадбиркорликни кенгайтириш бўйича тавсиялар берилиб, улар доимий қўллаб-қувватланиши таъкидланди.
«Кийет» ОФЙ ҳудудида «Ўзсаноатқурилишбанк» томонидан «Бир контур бир маҳсулот» мезони асосида 15 гектар ер майдонида амалга оширилаётган лойиҳа кўриб чиқилди. Бириктирилган фуқароларнинг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш бўйича ушбу ташаббусни тўлиқ амалга оширишда барча чораларни кўриш бўйича топшириқлар берилди.
Жўқорғи Кенгес Раиси «Алмазар» МФЙ ҳудудидаги ижтимоий уй аҳолиси билан учрашди. Уларнинг муаммоларини тинглаб, мутасаддиларга кўтарилган масалаларга тез фурсатда ижобий ечим топиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

В Кунградском районе рассмотрена работа по улучшению условий жизни и поддержке доходов населения
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев ознакомился с деятельностью граждан, реализующих инициативы по повышению уровня жизни и получению дополнительного дохода в Кунградском районе.
В рамках визита он посетил приусадебный участок Турганбая Орызбаева, проживающего на территории сельского схода граждан «Кунград», ознакомился с деятельностью Байрамбая Давлетиярова — владельца фирмы по производству биогумуса «СарбиРамазан», зарегистрировавшего собственный бренд, а также Мансура Джуманиязова, занимающегося пчеловодством.
Особое внимание было уделено эффективному использованию приусадебных участков. Отмечено, что превращение небольшого земельного участка в стабильный источник дохода должно стать примером для других жителей региона.
Аманбай Орынбаев также ознакомился с деятельностью Бегзода Аширова, получившего льготный кредит в рамках программы «Каждая семья — предприниматель» и организовавшего производство мебели у себя дома. Предпринимателю были даны рекомендации по расширению бизнеса, а также подчеркнуто, что предприниматели будут и впредь получать постоянную поддержку.
На территории сельского схода граждан «Кийет» был рассмотрен реализуемый на 15 гектарах проект «один контур — один продукт», инициированный «Узпромстройбанком». Даны поручения обеспечить всестороннюю реализацию проекта, направленного на содействие закреплённым жителям в получении дохода.
Кроме того, Председатель Жокаргы Кенеса посетил социальный дом в махалле «Алмазар» и провёл беседу с его жителями. Ответственным лицам поручено внимательно выслушать обращения граждан и оперативно принять меры по разрешению поднятых вопросов.