Жўқорғи Кенгес Раиси бошчилигидаги Қорақалпоғистон делегациясининг Амирликларга ташрифи давом этмоқда
Бирлашган Араб Амирликларида сафарда бўлиб турган Қорақалпоғистон делегацияси ENOC (Emirates National Oil Company) Бош ижрочи директори Саиф Ал Фаласи билан учрашди.
Унда Жўқорғи Кенгес Раиси сўнгги йилларда ҳурматли Президентимизнинг эътибори билан республикамизда инвестицион муҳитни яхшилаш, тадбиркорларга қулайликлар яратиш бўйича яратилган имкониятлар, Қорақалпоғистоннинг иқтисодий, транспорт-логистика ва ресурс салоҳияти ҳақида кенг турда таъкидлаб ўтди.
Учрашувда компания билан давлат-хусусий шериклик асосида ҳамкорликни йўлга қўйиш, стационар ва мобил тарзда электр станциялар қуриш ва уларни Elink рақамли тизимига улаш орқали марказий бошқарувни йўлга қўйиш, сервис хизматларини ташкил этиш бўйича музокаралар олиб борилди.
Бундан сўнг, 50 дан ортиқ мамлакатда фаолият юритаётган Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро маркази (ICBA) раҳбарияти билан учрашув ўтказилди.
Унда Марказнинг сув тежовчи технологиялар, шўрланган ерларни тиклаш, агротехник инновациялар, рақамлаштирилган деҳқончилик ва иссиқхона ечимлари соҳасидаги ишлари ҳамда генетик тадқиқотлар, ёш мутахассислар тайёрлаш каби фаолият йўналишлари бўйича фикр алмашилди.
Шунингдек, ICBA билан ҳамкорликда Қорақалпоғистонда қўшма илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш, шу билан бирга, шўрланишга қарши курашиш бўйича халқаро грантларни жалб қилиш имкониятлари кенг муҳокама қилинди.
Ташриф давомида Жўқорғи Кенгес Раиси бошчилигидаги Қорақалпоғистон делегацияси Envirol компанияси вакиллари билан учрашди.
Унда компаниянинг чиқиндиларни қайта ишлаш, рақамли технологияларни жорий этиш ва бошқа йўналишларда тажрибага эга эканлиги таъкидланиб, Қорақалпоғистонда давлат-хусусий шериклик асосида канализация тизимларини модернизация қилиш, саноат лойиҳалари устида ҳамкорлик қилиш бўйича фикр алмашилди.

The Visit of the Karakalpakstan Delegation Led by the Chairman of the Jokargy Kenes Continues in the Emirates
While on a visit to the United Arab Emirates, the Karakalpakstan delegation met with Saif Al Falasi, Chief Executive Officer of ENOC (Emirates National Oil Company).
During the meeting, the Chairman of the Jokargy Kenes spoke in detail about the opportunities created in recent years thanks to the attention of our esteemed President to improve the investment environment in the republic and to provide favorable conditions for entrepreneurs. He also highlighted the economic, transport-logistics, and resource potential of Karakalpakstan.
During the meeting, discussions were held on establishing cooperation with the company based on public-private partnership, constructing both stationary and mobile power stations, integrating them into the Elink digital system to enable efficient management, and organizing service operations.
Following this, a meeting was held with the leadership of the International Center for Biosaline Agriculture (ICBA), which operates in more than 50 countries.
At the meeting, discussions were held on the Center’s activities in areas such as water-saving technologies, reclamation of saline lands, agrotechnical innovations, digital agriculture and greenhouse solutions, as well as genetic research and training of young specialists.
It was also widely discussed the possibility of establishing a joint scientific research center in Karakalpakstan together with ICBA, as well as attracting international grants aimed at combating salinization.
As part of the visit, the Karakalpakstan delegation led by the Chairman of the Jokargy Kenes held a meeting with representatives of the Envirol company.
At the meeting, it was noted that the company has experience in waste recycling, the implementation of digital technologies, and other areas. The parties exchanged views on modernizing sewage systems in Karakalpakstan and collaborating on industrial projects based on public-private partnership.
During the meetings, a signing ceremony was held between the Karakalpakstan delegation and international partners — including the UAE-based companies Bell Engineering Software Technologists, FAMESA Chemical FZE (Owned by CADEX Group), Amsterdam Clinic, and PetroSole Oil Field Services — resulting in agreements with a total value of 660 million USD.