Жўқорғи Кенгес Раиси бошчилигидаги Қорақалпоғистон делегациясининг Амирликларга ташрифи давом этмоқда
Бирлашган Араб Амирликларида сафарда бўлиб турган Қорақалпоғистон делегацияси ENOC (Emirates National Oil Company) Бош ижрочи директори Саиф Ал Фаласи билан учрашди.
Унда Жўқорғи Кенгес Раиси сўнгги йилларда ҳурматли Президентимизнинг эътибори билан республикамизда инвестицион муҳитни яхшилаш, тадбиркорларга қулайликлар яратиш бўйича яратилган имкониятлар, Қорақалпоғистоннинг иқтисодий, транспорт-логистика ва ресурс салоҳияти ҳақида кенг турда таъкидлаб ўтди.
Учрашувда компания билан давлат-хусусий шериклик асосида ҳамкорликни йўлга қўйиш, стационар ва мобил тарзда электр станциялар қуриш ва уларни Elink рақамли тизимига улаш орқали марказий бошқарувни йўлга қўйиш, сервис хизматларини ташкил этиш бўйича музокаралар олиб борилди.
Бундан сўнг, 50 дан ортиқ мамлакатда фаолият юритаётган Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро маркази (ICBA) раҳбарияти билан учрашув ўтказилди.
Унда Марказнинг сув тежовчи технологиялар, шўрланган ерларни тиклаш, агротехник инновациялар, рақамлаштирилган деҳқончилик ва иссиқхона ечимлари соҳасидаги ишлари ҳамда генетик тадқиқотлар, ёш мутахассислар тайёрлаш каби фаолият йўналишлари бўйича фикр алмашилди.
Шунингдек, ICBA билан ҳамкорликда Қорақалпоғистонда қўшма илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш, шу билан бирга, шўрланишга қарши курашиш бўйича халқаро грантларни жалб қилиш имкониятлари кенг муҳокама қилинди.
Ташриф давомида Жўқорғи Кенгес Раиси бошчилигидаги Қорақалпоғистон делегацияси Envirol компанияси вакиллари билан учрашди.
Унда компаниянинг чиқиндиларни қайта ишлаш, рақамли технологияларни жорий этиш ва бошқа йўналишларда тажрибага эга эканлиги таъкидланиб, Қорақалпоғистонда давлат-хусусий шериклик асосида канализация тизимларини модернизация қилиш, саноат лойиҳалари устида ҳамкорлик қилиш бўйича фикр алмашилди.

Визит делегации Каракалпакстана во главе с Председателем Жокаргы Кенеса в Объединённые Арабские Эмираты продолжается
Делегация Каракалпакстана, находящаяся с визитом в Объединённых Арабских Эмиратах, встретилась с Генеральным исполнительным директором ENOC (Emirates National Oil Company) Саифом Аль Фаласи.
Председатель Жокаргы Кенеса подчеркнул, что в последние годы, благодаря вниманию уважаемого Президента, в республике созданы возможности для улучшения инвестиционного климата и создания благоприятных условий для предпринимателей. Он также отметил экономический, транспортно-логистический и ресурсный потенциал Каракалпакстана.
На встрече были проведены переговоры о налаживании сотрудничества с компанией на основе государственно-частного партнёрства, создании централизованного управления путём строительства стационарных и мобильных электростанций и подключения их к цифровой системе Elink, а также организации сервисных услуг.
После этого состоялась встреча с руководством Международного центра биоземледелия в условиях засоления (ICBA), действующего в более чем 50 странах.
Состоялся обмен мнениями о деятельности Центра в области водосберегающих технологий, восстановления засолённых земель, агротехнических инноваций, цифрового земледелия и тепличных решений, а также по таким направлениям, как генетические исследования и подготовка молодых специалистов.
Кроме того, широко обсуждались возможности создания совместного научно-исследовательского центра в Каракалпакстане совместно с ICBA, а также привлечения международных грантов для борьбы с засолением.
В ходе визита делегация Каракалпакстана во главе с Председателем Жокаргы Кенеса встретилась с представителями компании Envirol. Было отмечено, что компания имеет опыт в области переработки отходов, внедрения цифровых технологий и других направлениях. Также состоялся обмен мнениями по модернизации канализационных систем в Каракалпакстане на основе государственно-частного партнёрства и сотрудничеству в реализации промышленных проектов.
В рамках встреч состоялась церемония подписания соглашений между делегацией Каракалпакстана и международными партнёрами, в том числе с компаниями ОАЭ — Bell Engineering Software Technologists, FAMESA Chemical FZE (принадлежит CADEX Group), Amsterdam Clinic и PetroSole Oil Field Services — на общую сумму 660 миллионов долларов.