Бирлашган Араб Амирликларига ташриф доирасида муҳим келишувлар имзоланди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев бошчилигидаги Қорақалпоғистон делегацияси Рас-ал-Хайма Амири Шайх Сауд бин Сакр Ал Қосимий билан учрашди.
Унда Қорақалпоғистоннинг янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги ва иқтисодий салоҳияти, ўзига хос географик жойлашуви, туризм, қишлоқ хўжалиги ва саноат соҳасидаги имкониятлари қайд этилди. Ўзбекистон, шу жумладан Қорақалпоғистоннинг қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига алоҳида қизиқиш билдирилиб, Қорақалпоғистонда ушбу маҳсулотларни етиштириш ва етказиб бериш бўйича доимий ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Бундан сўнг, дунё бўйича йирик керамика ва сантехника маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилардан бири ҳисобланган RAK Ceramics компанияси раҳбарияти билан учрашув ўтказилди.
Дастлаб компания павильонида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар - керамик плиткалар, санфаянс, мозаика, интерьер ва экстерьер учун ечимлар, хомашёдан тайёр маҳсулотларгача бўлган тўлиқ тижорат линияси кўриб чиқилди. Шунингдек, маҳаллийлаштирилган керамик маҳсулотлар ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф доирасида "ASR RENT A CAR" компанияси вакиллари билан учрашув ўтказилиб, биргаликда лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Компания вакиллари билан Қорақалпоғистон Республикасида 43 млн. долларлик инвестиция маблағлари асосида Моноблоклар ишлаб чиқариш лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди ва шартнома имзоланди.
Умуман очиқ ва конструктив руҳда ўтказилган учрашувларда томонлар ўзаро ҳамкорлик, имкониятлардан самарали фойдаланиб, муҳим лойиҳалар устида шериклик муносабатларини ўрнатиш бўйича келишиб олдилар. 20 га яқин хорижий компаниялар билан 100 млн. долларлик экспорт бўйича шартномаларни имзолаш бўйича келишувларга эришилди.

Significant Agreements Signed During the Visit to the United Arab Emirates
The Karakalpakstan delegation, led by Amanbay Orynbaev, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, met with Sheikh Saud bin Saqr Al Qasimi, Emir of Ras Al Khaimah.
The discussion highlighted Karakalpakstan’s new investment projects and economic potential, its unique geographical location, as well as opportunities in tourism, agriculture, and industry sectors. Special interest was expressed in the agricultural products of Uzbekistan, including those from Karakalpakstan. Issues related to establishing stable cooperation in the production and delivery of these products in Karakalpakstan were also discussed.
After that, a meeting was held with the leaders of RAK Ceramics, one of the world’s largest manufacturers of ceramics and sanitary products.
First, a full commercial line of products manufactured by the company was reviewed at their pavilion, including ceramic tiles, sanitary ware, mosaics, solutions for interior and exterior design, and products made from raw materials. Additionally, issues related to the implementation of projects for the localization of ceramic products and construction materials production were discussed.
During the visit, a meeting was held with representatives of the company ASR RENT A CAR, and the implementation of joint projects was discussed.
An agreement was reached and a contract was signed with the company representatives regarding the implementation of a project to produce monoblocks with an investment of 43 million dollars in the Republic of Karakalpakstan.
The meetings were held in an open and constructive spirit, during which the parties agreed to cooperate closely, make effective use of opportunities, and establish partnership relations on important projects. Agreements were reached to sign contracts worth approximately 100 million dollars for exports with nearly 20 foreign companies.
The delegation of the Republic of Karakalpakstan has completed its visit to the United Arab Emirates.