Беруний туманида аҳолининг фаровон турмушини таъминлаш борасидаги ишлар бориб кўрилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Беруний туманида бўлиб, аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш ва қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, янги иш ўринларини яратиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Дастлаб, Жўқорғи Кенгес Раиси «Тўқимачи» МФЙ ҳудудида янги қурилаётган кўп қаватли турар жойлар қурилиши билан танишди. Таъкидлаш жоизки, жорий йилда 7 ва 5 қаватли жами 24 та кўп қаватли уй қурилиши белгиланган бўлиб, қурилиш ишлари якунлангандан сўнг 812 та хонадон фойдаланишга топширилади.
Бундан сўнг, Президентимизнинг Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган 129-сонли фармони билан бевосита ер олиб, халққа хизмат кўрсатиш масканини қураётган "Шох Аббос Мирзо" МЧЖ ишлари, шунингдек, туман марказидаги Тўрткўл кўчасида амалга оширилаётган реконструкция ишлари бориб кўрилди. Мутасаддиларга қурилиш ишларини сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Беруний туманлараро Перинатал марказида рақамлаштириш бўйича олиб борилган ишлар кўздан кечирилди. Аҳолига сифатли хизмат кўрсатиш борасидаги ишлар ўрганилди.
"Тўқимачи" маҳалласидаги "Олтин саодат асри" МЧЖ корхонасида қурилиш ва маиший маҳсулотлар ишлаб чиқариш ишлари кўздан кечирилди. Президентимиз томонидан берилган имтиёзлар асосида тадбиркор хизмат турларини кенгайтириб, иситиш қозонлари, қурилиш-пардозлаш маҳсулотлари, замонавий эшиклар ишлаб чиқариш каби янги йўналишлар бўйича аҳолига хизмат қилмоқда. Ўз навбатида, мутасаддиларга тадбиркорнинг ўз фаолиятини янада кенгайтириши учун барча кўмакларни бериш бўйича топшириқлар берилди.
Туманда амалга оширилаётган ишлар билан танишиш жараёнида Жўқорғи Кенгес Раиси уй олдидаги томорқасида йилига бир неча юз миллион сўм даромад олишни йўлга қўйган Умар Машарипов, узумчилик, картошка етиштириш ва боғдорчиликнинг сирларини чуқур эгаллаган Машариб Аитовнинг хонадонида бўлди. "Бўстон" маҳалласи тажрибаси Қорақалпоғистон бўйича оммалаштирилгани, бу тажрибани яна кўплаб хонадон ва маҳаллаларга етказиш кераклиги таъкидланди.
Ўрмон хўжалиги ер майдонлари кўздан кечирилди. Кузги дарахт экишга ерларни ва кўчатларни тайёрлаш, ишларни уюшқоқлик билан олиб бориш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Президентимиз қарори билан ёшларга 30 йилга берилган ер майдонлари, хусусан, "Саройкўл" ва "Турон" маҳаллалари ҳудудидаги "Бир контур - бир маҳсулот" мезони асосида экилган ерлар бориб кўрилди. Айни пайтда қовун-тарвуз ва бошқа полиз маҳсулотлари экилиб, тез орада мўл ҳосил олиниши кутилмоқда.
Шунингдек, Жўқорғи Кенгес Раиси "Озод интенсив боғ" фермер хўжалигида ташкил этилган ишлар билан ҳам танишди. Экспортбоп мевалар, хусусан, олма, ўрик, узум каби мевали дарахтлар экилган майдонлар бугун ҳосилга кирган. Иссиқхонасида ҳам мўл ҳосил олинмоқда.
Беруний туманидаги деҳқончилик, боғдорчилик, томорқадан мўл даромад олиш бўйича бой тажриба барча шаҳар ва туманларимизда шундай намуна асосида ташкил этилса, кўпчиликнинг юқори даромад олишига, иш ўринлари яратилиб, аҳоли фаровон турмуши юксалишига эришилиши алоҳида таъкидланди.

Efforts to Improve Living Standards Observed in Beruniy District
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, visited Beruniy district and familiarized himself with the ongoing work aimed at improving the living conditions of the population, supporting additional income generation, and creating new jobs.
First, the Chairman of the Jokargy Kenes inspected the construction of newly built multi-storey residential buildings in the “Tokymashy” mahalla. It should be noted that this year, the construction of 24 multi-storey buildings - 7 and 5 floors high - is planned, and upon completion, 812 apartments will be put into use.
Next, the Chairman visited the construction site of the "Shokh Abbas Mirzo" LLC, which is building a public service facility on land directly allocated under Presidential Decree No. 129 specifically for Karakalpakstan. He also inspected the ongoing reconstruction work on Tortkul Street in the district. Clear instructions were given to those responsible to ensure the construction work is carried out with high quality and completed on time.
Digitalization work at the Beruniy Interdistrict Perinatal Center was reviewed. Efforts aimed at providing quality services to the population were studied.
The construction and production activities at the "Oltin Saodat Asri" LLC enterprise in the "Tokymashy" mahalla were inspected. Thanks to the concessions provided by our President, the company is expanding its range of services by producing heating boilers, construction and finishing materials, and modern doors, thus serving the public according to new development directions.
In turn, clear instructions were given to those responsible to provide all necessary support to further expand the company’s operations.
During the visit to review ongoing work in the district, the Chairman of the Jokargy Kenes visited the farmstead of Umar Masharipov, who earns several hundred million soms annually from his home yard land, and Masharib Aitov, an expert in viticulture, potato cultivation, and horticulture. It was noted that the experience of the "Bostan" mahalla is the most widespread across Karakalpakstan, and this experience should be further extended to many more farms and mahallas.
The land plots of the forestry were inspected. Instructions were given to the responsible persons to prepare the fields and irrigation canals for planting trees and to carry out the work in an organized manner.
The land plots allocated to young people for 30 years by the decree of our President, specifically in the "Saraykol" and "Turan" mahallas, were visited in connection with the "One Contour, One Crop" initiative. Currently, melons, watermelons, and other horticultural crops are being grown there, and a plentiful harvest is expected soon.