Беруний туманида аҳолининг фаровон турмушини таъминлаш борасидаги ишлар бориб кўрилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Беруний туманида бўлиб, аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш ва қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, янги иш ўринларини яратиш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Дастлаб, Жўқорғи Кенгес Раиси «Тўқимачи» МФЙ ҳудудида янги қурилаётган кўп қаватли турар жойлар қурилиши билан танишди. Таъкидлаш жоизки, жорий йилда 7 ва 5 қаватли жами 24 та кўп қаватли уй қурилиши белгиланган бўлиб, қурилиш ишлари якунлангандан сўнг 812 та хонадон фойдаланишга топширилади.
Бундан сўнг, Президентимизнинг Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган 129-сонли фармони билан бевосита ер олиб, халққа хизмат кўрсатиш масканини қураётган "Шох Аббос Мирзо" МЧЖ ишлари, шунингдек, туман марказидаги Тўрткўл кўчасида амалга оширилаётган реконструкция ишлари бориб кўрилди. Мутасаддиларга қурилиш ишларини сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Беруний туманлараро Перинатал марказида рақамлаштириш бўйича олиб борилган ишлар кўздан кечирилди. Аҳолига сифатли хизмат кўрсатиш борасидаги ишлар ўрганилди.
"Тўқимачи" маҳалласидаги "Олтин саодат асри" МЧЖ корхонасида қурилиш ва маиший маҳсулотлар ишлаб чиқариш ишлари кўздан кечирилди. Президентимиз томонидан берилган имтиёзлар асосида тадбиркор хизмат турларини кенгайтириб, иситиш қозонлари, қурилиш-пардозлаш маҳсулотлари, замонавий эшиклар ишлаб чиқариш каби янги йўналишлар бўйича аҳолига хизмат қилмоқда. Ўз навбатида, мутасаддиларга тадбиркорнинг ўз фаолиятини янада кенгайтириши учун барча кўмакларни бериш бўйича топшириқлар берилди.
Туманда амалга оширилаётган ишлар билан танишиш жараёнида Жўқорғи Кенгес Раиси уй олдидаги томорқасида йилига бир неча юз миллион сўм даромад олишни йўлга қўйган Умар Машарипов, узумчилик, картошка етиштириш ва боғдорчиликнинг сирларини чуқур эгаллаган Машариб Аитовнинг хонадонида бўлди. "Бўстон" маҳалласи тажрибаси Қорақалпоғистон бўйича оммалаштирилгани, бу тажрибани яна кўплаб хонадон ва маҳаллаларга етказиш кераклиги таъкидланди.
Ўрмон хўжалиги ер майдонлари кўздан кечирилди. Кузги дарахт экишга ерларни ва кўчатларни тайёрлаш, ишларни уюшқоқлик билан олиб бориш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Президентимиз қарори билан ёшларга 30 йилга берилган ер майдонлари, хусусан, "Саройкўл" ва "Турон" маҳаллалари ҳудудидаги "Бир контур - бир маҳсулот" мезони асосида экилган ерлар бориб кўрилди. Айни пайтда қовун-тарвуз ва бошқа полиз маҳсулотлари экилиб, тез орада мўл ҳосил олиниши кутилмоқда.
Шунингдек, Жўқорғи Кенгес Раиси "Озод интенсив боғ" фермер хўжалигида ташкил этилган ишлар билан ҳам танишди. Экспортбоп мевалар, хусусан, олма, ўрик, узум каби мевали дарахтлар экилган майдонлар бугун ҳосилга кирган. Иссиқхонасида ҳам мўл ҳосил олинмоқда.
Беруний туманидаги деҳқончилик, боғдорчилик, томорқадан мўл даромад олиш бўйича бой тажриба барча шаҳар ва туманларимизда шундай намуна асосида ташкил этилса, кўпчиликнинг юқори даромад олишига, иш ўринлари яратилиб, аҳоли фаровон турмуши юксалишига эришилиши алоҳида таъкидланди.

В Берунийском районе проведена работа по обеспечению благосостояния населения
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев посетил Берунийский район и ознакомился с проводимой работой по улучшению условий жизни населения, созданию новых рабочих мест и содействию в получении дополнительного дохода.
В первую очередь он ознакомился со строительством новых многоквартирных домов на территории махалли "Тўқимачи". В текущем году планируется построить в общей сложности 24 семи- и пятиэтажных многоквартирных дома. После завершения строительных работ в эксплуатацию будет сдано 812 квартир.
Далее были осмотрены работы, проводимые ООО "Шох Аббос Мирзо". В соответствии с Указом Президента №129, принятым отдельно для Каракалпакстана, компания приобрела земельный участок и строит объект обслуживания населения. Также были изучены реконструкционные работы, проводимые на улице Турткуль в районном центре.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по обеспечению качества и сроков выполнения строительных работ.
В Берунийском межрайонном перинатальном центре была проведена цифровизация, изучена организация предоставления качественных медицинских услуг гражданам.
На предприятии ООО "Oltin Saodat Asri", расположенном в махалле "Тўқимачи", были осмотрены работы по производству строительной и бытовой продукции. Благодаря предоставленным Президентом льготам предприниматель расширяет виды деятельности, включая производство отопительных котлов, строительно-отделочных материалов и современных дверей.
Ответственным лицам поручено оказать всестороннюю поддержку для дальнейшего расширения деятельности предприятия.
В рамках ознакомления с проводимой в районе работой Председатель Жокаргы Кенеса также посетил семью Умара Машарипова, получающего ежегодно доход в сотни миллионов сумов благодаря эффективному использованию приусадебного участка, а также дом Машариба Аитова, освоившего виноградарство, картофелеводство и садоводство. Отмечено, что успешный опыт махалли "Бустон" распространяется на весь Каракалпакстан, и его необходимо внедрять в других махаллях и домохозяйствах.
Осмотрены также участки лесного хозяйства. Ответственным лицам поручено подготовить землю и саженцы для осенней посадки деревьев, а также организованно провести посадочные работы.
Кроме того, Председатель ознакомился с земельными участками, выделенными молодёжи сроком на 30 лет в соответствии с указом Президента. В частности, в махаллях "Сарайкуль" и "Турон" по принципу "Один контур — один продукт" выращиваются дыни, арбузы и другие бахчевые культуры. Ожидается обильный урожай в ближайшее время.
Председатель также ознакомился с работой, организованной в одном из фермерских хозяйств. На полях, засаженных экспортоориентированными культурами — яблонями, абрикосами и виноградом, — уже начался сбор урожая. В теплицах также получают богатый урожай.
Особо отмечено, что внедрение богатого опыта Берунийского района в области сельского хозяйства, садоводства и эффективного использования приусадебных участков в других городах и районах республики позволит повысить доходы населения, создать новые рабочие места и в целом обеспечить рост благосостояния.