Жўқорғи Кенгес Раиси Элликқалъа туманида аҳолининг турмуш шароитини яхшилаш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди
Дастлаб, Жўқорғи Кенгес Раиси «Зарбдор» тажрибаси бўйича Ақчакўл бўйида умумий 73,4 млрд. сўм маблағ асосида амалга оширилаётган рекреацион зонани ташкил этиш лойиҳаси билан танишди. Лойиҳа ишга тушиши билан 75 иш ўрни яратилади.
Бундан сўнг ичимлик сувлари ишлаб чиқараётган «GOLD NEO BOSTON» МЧЖ, «Чўпон» маҳалласидаги «MUSLIMBEK PAYPOQLARI» оилавий корхонаси, «Сарабий» маҳалласидаги мебель, темир маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи «GRACEFUL MEBEL» корхонаси, «Қирққизобод» ОФЙдаги болалар ўйинчоқлари ишлаб чиқарувчи «KUMUSH MUNISA» хусусий корхонаси фаолияти билан танишилди. Тадбиркорларнинг ўз фаолиятини янада кенгайтириши учун барча ёрдамларни кўрсатиш, уларни доимий қўллаб-қувватлаш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Тумандаги «BO‘STON SILK» МЧЖ томонидан амалга оширилаётган пиллачилик бўйича лойиҳа кўздан кечирилди. Таъкидлаш жоизки, 2025 йил баҳорги пиллачилик мавсумида 254 та фермер хўжалиги ва 973 та касаначилар билан пилла етиштириш бўйича шартномалар тузилган. Мавсум якунида 202,2 тонна пилла топширилди ва режа 100,1 фоизга республикамизда биринчилардан бўлиб бажарилди. Жўқорғи Кенгес Раиси пиллачилик бўйича Элликқалъа тажрибасини барча туманларда кенг ёйиш кераклигини таъкидлади.
Президентимиз қарори билан ёшларга берилган ер майдонлари, хусусан «Думанқалъа» МФЙдаги «Бир контур бир маҳсулот» мезони асосида экилган ерлар бориб кўрилди. Айни пайтда қовун-тарвуз ва бошқа полиз маҳсулотлари экилиб, тез орада мўл ҳосил олиниши кутилмоқда.
Жўқорғи Кенгес Раиси «Сарабий» МФЙдаги 63-сонли оилавий поликлиникадаги рақамлаштириш ишлари, шунингдек, масофавий хизмат кўрсатувчи «ELLIKQAL’А BPO» марказидаги тил ўргатиш ва ИТ курслари, ИТ хизматларини тақдим этиш ишлари кўздан кечирди. Рақамлаштириш ва ахборот технологияларининг ҳаётимиздаги аҳамияти ортиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Бундан сўнг «Сайхунобод» тажрибаси асосида «Пахтачи» маҳалласидаги Жуманиёзов Худоёр ва Розметов Анварнинг томорқадан самарали фойдаланиш бўйича ишлари кўздан кечирилди. Элликқалъаликларга хос меҳнатсеварлик ва озгина ердан мўл ҳосил олиш тажрибаси кўпчиликка намуна бўлиши кераклиги таъкидланди.

Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с проводимой работой по улучшению условий жизни населения в Элликкалинском районе.
Сначала Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с проектом по созданию рекреационной зоны на берегу Акшакуля, реализуемым по опыту "Зарбдор" на общую сумму 73,4 млрд. сумов. С запуском проекта будет создано 75 рабочих мест.
После этого они ознакомились с деятельностью ООО "GOLD NEO BOSTON," производящего питьевую воду, семейного предприятия "MUSLIMBEK PAYPOQLARI" в махалле "Cho'pon," предприятия "GRACEFUL MEBEL" по производству мебели и металлических изделий в махалле "Sarabiy," а также частного предприятия "KUMUSH MUNISA" по производству детских игрушек в сельском сходе граждан "Qirqqizobod." Ответственным лицам были даны поручения оказать предпринимателям всестороннюю поддержку и оказать им постоянную помощь для дальнейшего расширения их деятельности.
Также был рассмотрен проект по шелководству, реализуемый ООО "B'O'STON SILK" в районе. Следует отметить, что в весенний сезон шелководства 2025 года заключены договоры на выращивание коконов с 254 фермерскими хозяйствами и 973 подрядчиками. По итогам сезона было сдано 202,2 тонны коконов, и план был выполнен на 100,1 процента, став одним из первых в республике. Председатель Жокаргы Кенеса подчеркнул необходимость широкого распространения опыта Элликкалинского района в области шелководства во всех районах.
Были осмотрены земельные участки, выделенные молодежи по указу Президента, в частности, земли в махалле "Думанкала," засеянные по принципу "Один контур - один продукт." В настоящее время выращиваются дыни, арбузы и другие бахчевые культуры, и ожидается получение обильного урожая в ближайшее время.
Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с работой по цифровизации в семейной поликлинике No 63 в махалле "Сарабий," а также с языковыми курсами и IT-курсами в центре дистанционного обслуживания "ELLIKQAL'A BPO," а также с предоставлением IT-услуг. Было особо отмечено возрастающее значение цифровизации и информационных технологий в нашей жизни.
После этого, на основе опыта Сайхунабада, была рассмотрена работа Джуманиязова Худоёра и Розметова Анвара по эффективному использованию приусадебных участков в махалле "Пахтачи." Было подчеркнуто, что трудолюбие жителей Элликкалы и их опыт получения обильного урожая с небольшого участка земли должны служить примером для многих.