Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев мамлакатимизнинг Швециядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Раҳматулла Нуримбетов ҳамда мамлакатимизнинг Польшадаги фавқулодда ва мухтор элчиси Амирсаид Аъзамхўжаeвлар билан учрашди.
Унда Жўқорғи Кенгес Раиси сўнгги йилларда давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан Оролбўйини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, экологик вазиятни яхшилаш, аҳолининг яшаш шароитларини юксалтириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга тўхталди.
Таъкидланганидек, ҳудудга хорижий инвесторларни жалб қилиш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, хорижий ҳамкорлар билан қўшма лойиҳаларни мувафаққиятли амалга ошириш ҳамда юртимиз миллий манфаатларини мустаҳкамлашда хорижий давлатлардаги элчиларнинг ўрни ниҳоятда беқиёсдир. Президентимизнинг ташаббуси билан мамлакатимизнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари Қорақалпоғистонга ташриф буюришмоқда. Ўз навбатида жойларда ташкил этилаётган мулоқотлар ҳар томонлома манфаатли бўлиб, ҳудудни ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ўказилган учрашувда мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчилари самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, келгусида Оролбўйи минтақасини янада ривожлантириш, чет давлатлар билан ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга ошириш, инвесторларни жалб қилиш борасида ўзларининг фикр-мулоҳазаларини билдирди.

Meeting Held with Uzbekistan’s Ambassadors to Sweden and Poland
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, met with Rahmatulla Nurimbetov, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Sweden, and Amirsaid Azamkhojaev, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Poland.
During the meeting, the Chairman of the Jokargy Kenes highlighted the large-scale reforms being implemented in recent years at the initiative of the President of Uzbekistan, aimed at promoting the socio-economic development of the Aral Sea region, improving the environmental situation, and enhancing the living conditions of the local population.
As noted during the meeting, the role of Uzbekistan’s ambassadors abroad is crucial in attracting foreign investors to the region, supporting entrepreneurship, successfully implementing joint projects with international partners, and strengthening the country’s national interests. At the initiative of the President, the heads of Uzbekistan’s diplomatic missions are visiting Karakalpakstan. The meetings and discussions being held on the ground are proving to be highly beneficial and play an important role in the development of the region.
During the meeting, Uzbekistan’s ambassadors expressed their sincere gratitude for the warm reception and shared their views and proposals on further developing the Aral Sea region, implementing joint projects with foreign countries, and attracting international investors in the future.