Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев мамлакатимизнинг Швециядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Раҳматулла Нуримбетов ҳамда мамлакатимизнинг Польшадаги фавқулодда ва мухтор элчиси Амирсаид Аъзамхўжаeвлар билан учрашди.
Унда Жўқорғи Кенгес Раиси сўнгги йилларда давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан Оролбўйини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, экологик вазиятни яхшилаш, аҳолининг яшаш шароитларини юксалтириш борасида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга тўхталди.
Таъкидланганидек, ҳудудга хорижий инвесторларни жалб қилиш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, хорижий ҳамкорлар билан қўшма лойиҳаларни мувафаққиятли амалга ошириш ҳамда юртимиз миллий манфаатларини мустаҳкамлашда хорижий давлатлардаги элчиларнинг ўрни ниҳоятда беқиёсдир. Президентимизнинг ташаббуси билан мамлакатимизнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари Қорақалпоғистонга ташриф буюришмоқда. Ўз навбатида жойларда ташкил этилаётган мулоқотлар ҳар томонлома манфаатли бўлиб, ҳудудни ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ўказилган учрашувда мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчилари самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, келгусида Оролбўйи минтақасини янада ривожлантириш, чет давлатлар билан ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга ошириш, инвесторларни жалб қилиш борасида ўзларининг фикр-мулоҳазаларини билдирди.

Была организована встреча с послами нашей страны в Швеции и Польше.
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Швеции Рахматуллой Нуримбетовым и Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Узбекистан в Польше Амирсаидом Азамходжаевым.
Председатель Жокаргы Кенеса остановился на масштабных реформах, проводимых в последние годы по инициативе главы государства в направлении социально-экономического развития Приаралья, улучшения экологической обстановки и повышения уровня жизни населения.
Как было отмечено, роль послов в зарубежных странах неоценима в привлечении иностранных инвесторов в регион, поддержке предпринимательства, успешной реализации совместных проектов с иностранными партнерами и укреплении национальных интересов нашей страны. По инициативе Президента руководители дипломатических представительств нашей страны за рубежом прибывают в Каракалпакстан. В свою очередь, организуемые на местах переговоры являются всесторонне полезными и играют важную роль в развитии региона.
На встрече послы нашей страны в зарубежных странах выразили благодарность за теплый прием и высказали свои предложения по дальнейшему развитию региона Приаралья, реализации совместных проектов с зарубежными странами и привлечению инвесторов.