Тўрткўл тумани фаол ёшлари билан учрашув ўтказилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев «Ёшлар ойлиги» доирасида Тўрткўл туманидаги фаол ёшлар билан учрашди.
Учрашув доирасида дастлаб, бўш иш ўринлари меҳнат ярмаркаси ўтказилди. Бундан сўнг IT соҳаси мутахассислари томонидан соҳани ривожлантириш, IT хизматларини тақдим этишни йўлга қўйиш, озгина қунт қилиш орқали катта даромад олишни йўлга қўйиш ҳамда Ташқи беғараз ёрдам маблағларини (грантларни) жалб қилиш ва донорлар билан ишлаш бўлими томонидан ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш ва турли лойиҳалар устида ишлашида грант маблағларини кенг жалб қилиш бўйича тақдимотлар, маълумотлар тақдим этилди.
Бундан ташқари, Президентимизнинг топшириғи билан ёшлар банки сифатида эълон қилинган Алоқа банкнинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси ва Миллий банк мутасаддилари томонидан ёшлар тадбиркорлигини йўлга қўйиш ва мавжуд лойиҳаларни кенгайтириш бўйича яратилган имкониятлар ҳақида кенг маълумот берилди.
Учрашувда дастлаб Жўқорғи Кенгес Раиси мамлакатимизда ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш масаласи давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айлангани, ҳурматли Президентимизнинг ёшларга бўлган юксак ишончи, алоҳида эътибори ва оталарча ғамхўрлиги натижасида улар учун барча имкониятлар яратилаётганини алоҳида мамнуният билан таъкидлади.
Айтиб ўтилганидек, ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида ёшларни қўллаб-қувватлаш бўйича бир қатор қонун, фармон ва қарорлар қабул қилинди, замонавий таълим муассасалари очилди, тадбиркорлик йўналиши бўйича кўплаб имтиёзлар берилди. Таълим, маданият, спорт ва бошқа соҳалардаги ёшларимиз моддий ва маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватланмоқда.
Учрашувда ёшлар бундай юксак эътибор ва яратиб берилаётган имкониятлар учун ҳурматли Президентимизга алоҳида миннатдорчилик билдирди.
Ўтказилган учрашув давомида ёшлар билан яқиндан мулоқот қилиниб, уларнинг хоҳиш-истаклари, шунингдек, таклифлари тингланди. Унда бир қатор муҳим ташаббус ва масалалар кўтарилди.
Ўз навбатида ҳар бир ташаббус ва таклиф Жўқорғи Кенгес Раиси томонидан белгилаб олинди ва тез орада ҳаётга татбиқ этиш бўйича масъулларга аниқ топшириқ берилди.
Бундан сўнг бир гуруҳ ёшлар фаоллиги ва тенгдошлари орасида алоҳида ютуқларга эришиб, кўпчиликка намуна бўлаётгани учун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Президиуми қарори билан тақдирланди.

Meeting with Active Youth of Turtkul District
As part of the “Youth Month” initiative, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, met with active youth in the Turtkul district.
The meeting began with a job fair featuring available vacancies. This was followed by presentations delivered by IT specialists on the development of the sector, the provision of IT services, and the potential for earning significant income through consistent effort.
Additionally, the department responsible for attracting foreign non-repayable aid (grants) and working with donors provided information and presentations on promoting youth entrepreneurship and securing grants for various projects.
In addition, representatives of the Karakalpakstan Regional Office of Aloqa Bank - designated as the Youth Bank by the instruction of the President - and specialists from the National Bank provided detailed information about the available opportunities for launching youth entrepreneurship initiatives and expanding existing projects.
At the beginning of the meeting, the Chairman of the Jokargy Kenes emphasized with great satisfaction that supporting youth in all aspects has become one of the main priorities of state policy. He noted that thanks to the high level of trust, special attention, and fatherly care shown by our esteemed President, all necessary opportunities are being created for young people.
As noted, under the leadership of our esteemed President, a number of laws, decrees, and resolutions have been adopted to support youth. Modern educational institutions have been established, and various benefits have been provided to promote youth entrepreneurship. Our young people are receiving both material and moral support in the fields of education, culture, sports, and other areas.
During the meeting, the youth expressed their deep gratitude to the esteemed President for the special attention and the wide range of opportunities being created for them.
In the course of the event, an open dialogue was held with the young participants, during which their wishes, requests, and suggestions were heard. A number of important initiatives and issues were raised during the discussion.
In turn, each initiative and suggestion was taken note of by the Chairman of the Jokargy Kenes, and specific instructions were given to responsible officials to promptly implement them.
Following this, a group of active young individuals who had demonstrated outstanding achievements and served as role models among their peers were awarded by a resolution of the Presidium of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan.