Нукус туманида қайта тикланувчи энергия манбаларидан самарали фойдаланиш, ҳудудни сифатли электр энергияси билан таъминлаш мақсадида амалга оширилаётган ишлар натижаси сифатида иккита кичик гидроэлектрстанция (ГЭС) қурилиб фойдаланишга топширилди.
Хусусан, "Ақтерек" маҳалла фуқаролар йиғини ҳудудида жойлашган Бўзатов канали оқимидан фойдаланган ҳолда қуввати 15 киловатт бўлган кичик ГЭС қурилди.
Шунингдек, "Кердер" овул фуқаролар йиғинига қарашли "Қизил уй" овулидаги Тўрткўл каналининг сув ресурслари негизида соатига 30 киловатт электр энергияси ишлаб чиқарадиган кичик ГЭС ҳам ишга туширилди.
Бу аҳоли ва атрофдаги ижтимоий объектларни узлуксиз ва барқарор электр таъминоти билан таъминлашга хизмат қилади. Шу билан бирга, экологик тоза ва иқтисодий самарали энергия манбаи сифатида муҳим аҳамиятга эга.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси Ф.Эрманов, Нукус тумани ҳокими З.Зайтов ва соҳа раҳбарлари иштирок этди.
Тадбир давомида кичик ГЭСларнинг техник имкониятлари, ишлаш механизми ва улар орқали иқтисод қилинадиган маблағлар ҳақида батафсил маълумотлар берилди.

В Нукусском районе введены в эксплуатацию малые ГЭС
В рамках проводимой работы по эффективному использованию возобновляемых источников энергии и обеспечению региона стабильным электроснабжением, в Нукусском районе были построены и введены в эксплуатацию две малые гидроэлектростанции (ГЭС).
Одна из них — малая ГЭС мощностью 15 киловатт — была построена на русле канала Бозатаў, на территории махалли "Ақтерек".
Вторая станция введена в эксплуатацию в селе "Қызыл уй" сельского схода граждан "Кердер". Она вырабатывает 30 киловатт-часов электроэнергии, используя водные ресурсы канала "Турткуль".
Введение в строй этих малых ГЭС способствует обеспечению бесперебойного и устойчивого электроснабжения населения и социальных объектов. Кроме того, они представляют собой экологически чистый и экономически эффективный источник энергии.
В церемонии открытия приняли участие Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Ерманов, хоким Нукусского района З. Зайтов, а также руководители профильных организаций.
В ходе мероприятия участникам была представлена подробная информация о технических возможностях малых ГЭС, принципах их работы и ожидаемой экономии ресурсов благодаря их запуску.