Хўжайли туманида фуқароларнинг бандлигини таъминлаш ва қўшимча даромад олишига кўмаклашиш бўйича ишлар кўриб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Хўжайли туманида аҳоли бандлигини таъминлаш, янги иш ўринларини яратиш ва тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Дастлаб, «Сайхунобод» тажрибаси асосида ташкил этилган ишлар, хусусан, «Бағман» МФЙдаги гулчилик билан шуғулланаётган Аметов Даўран, томорқасида иссиқхонадан маҳсулот олиш ва чорвачиликни ривожлантириш бўйича иш олиб бораётган Сапарниязов Жиенбай, «Саманкөл» МФЙдаги чорвачилик билан шуғулланаётган Өтемуратов Зафар, «Шағалакөл»даги Нуримбетов Қуўанишнинг хонадонларига бориб кўрилди. Ишлар кўздан кечирилиб, бундай тажрибаларни янада кенг оммалаштириш кераклиги таъкидланди.
Бундан сўнг Жаҳон банкининг 135,6 минг доллар грант маблағлари асосида ташкил этилган қорамолларни сунъий кўпайтиришнинг замонавий усули – «Ин-витро» технологияси бўйича иш бошлаган лаборатория фаолияти ўрганилди.
Тумандаги тадбиркорлик субъектлари фаолияти ҳам кўздан кечирилди. Хусусан, «DO`STLAR SHOES XO`JAYLI» МЧЖнинг чарм-пойабзал ишлаб чиқариш, «INOSTAL» МЧЖнинг темир маҳсулотлари ишлаб чиқариш, «EXIMCORP» МЧЖнинг қизилмия илдизини қайта ишлашни кенгайтириш, «FARMS GAFUR GULOM» МЧЖнинг сутни қайта ишлаш лойиҳалари, «LIDERTEKS GROUP» МЧЖ ва «Уразимбетов Рахат» оилавий корхонаси ишлари кўриб чиқилди. Тадбиркорлар ўз фаолиятини янада кенгайтириши учун Қорақалпоғистонда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича алоҳида берилган имтиёзлардан тўлиқ фойдаланишига барча ёрдамларни бериш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Бундан сўнг Жўқорғи Кенгес Раиси туман марказида янги очилаётган «Ёшлар маркази» биносида яратилган имкониятлар билан яқиндан танишди. Бу маскан Хўжайли ёшларини ўзида жамлайдиган, уларнинг барча қобилиятини рўёбга чиқаришга кўмаклашадиган муҳим масканга айланиши кераклиги таъкидланди.
«Кулаб» ОФЙ ҳудудидаги Маткаримова Айшанинг томорқасида ташкил этилган ишлар, «Мустақиллик» ОФЙдаги Курегенов Алпамыс фермер хўжалигининг чорвачилик комплекси бориб кўрилди. Бундай лойиҳалар сонини янада кўпайтириш кераклиги таъкидланди.
Жўқорғи Кенгес Раиси туманда амалга оширилаётган ишлар билан танишиб, фуқароларнинг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, янги иш ўринларини яратиш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича масъулларга аниқ топшириқларни берди.

В Ходжейлийском районе рассмотрена работа по обеспечению занятости граждан и содействию им в получении дополнительного дохода
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев ознакомился с проводимой в Ходжейлийском районе работой по обеспечению занятости населения, созданию новых рабочих мест и развитию предпринимательства.
Сначала были посещены работы, организованные на основе опыта "Сайхунабат", в частности, семьи Аметова Даурона, занимающегося цветоводством в махалле "Бағман", Сапарниязова Джиенбая, занимающегося выращиванием продукции из теплицы на приусадебных участках и развитием животноводства, Отемуратова Зафара, занимающегося скотоводством в махалле "Саманколь", и Нуримбетова Куаныша из махалли "Шағалакөл". Работа была рассмотрена, и была подчеркнута необходимость дальнейшего распространения подобного опыта.
После этого были изучены лабораторные работы по современному методу искусственного разведения крупного рогатого скота — технологии in vitro, созданной на основе грантовых средств Всемирного банка в размере 135,6 тысячи долларов.
Также была проведена проверка деятельности предпринимательских субъектов района. В частности, были рассмотрены проекты ООО "DO‘STLAR SHOES XO‘JAYLI" по производству кожаной обуви, ООО "INOSTAL" по производству изделий из железа, ООО "EXIMCORP" по расширению переработки корня солодки, ООО "FARMS GAFUR GULOM" по переработке молока, а также деятельность ООО "LIDERTEKS GROUP" и семейного предприятия "Urazimbetov Raxat".
Ответственным лицам поручено оказать всестороннюю поддержку предпринимателям, чтобы они в полной мере воспользовались предоставленными льготами по развитию предпринимательства в Каракалпакстане для дальнейшего расширения своей деятельности.
После этого Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с возможностями, созданными в здании "Молодежного центра", открывающегося в районном центре. Было подчеркнуто, что это место должно стать важным пространством, объединяющим молодежь Ходжейли и помогающим им раскрыть свой потенциал.
Были осмотрены работы, организованные на приусадебном участке Маткаримовой Айши в сельском сходе граждан "Кулаб", а также животноводческий комплекс фермерского хозяйства "Курагенов Алпамыш" в сельском сходе граждан "Мустакиллик". Была подчеркнута необходимость дальнейшего увеличения числа таких проектов.
Председатель Жокаргы Кенеса ознакомился с проводимой в районе работой и дал ответственным лицам конкретные поручения по содействию гражданам в получении дополнительного дохода, созданию новых рабочих мест и поддержке предпринимательства.