Қорақалпоғистон делегацияси қурилиш соҳасидаги лойиҳалар бўйича Хитой давлати компанияси билан музокаралар олиб борди
Қурилиш соҳасидаги инвестиция лойиҳаларини муҳокама қилиш ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича Қорақалпоғистон делегацияси Хитой Халқ Республикасига хизмат сафари билан борди.
Ташриф давомида Жўқорғи Кенгес қўмита раиси И.Сдиков "China MCC Group Co., Ltd" компанияси вице-президенти Чжу Гуанся билан учрашув ўтказди.
Унда компания вакиллари билан Хўжайли тумани ҳудудидан ўтувчи Нукус-Қўнғирот автомагистраль йўли бўйидаги 152 гектар ер майдонида "Ёшлар ижтимоий-иқтисодий маркази"ни ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш масалалари бўйича музокаралар олиб борилди.
Таъкидлаш жоизки, ушбу йирик лойиҳа ҳурматли Президентимизнинг Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган 129-сонли фармони асосида амалга оширилаётган бўлиб, лойиҳаси доирасида умумий 5 ва 7 қаватли 30 дан ортиқ турар-жойлар, 160 дан ортиқ икки қаватли намунавий уйлар, маъмурий бинолар, ижтимоий объектлар, комплекс IТ-парк, хизмат кўрсатиш объектлари, саноат ва ишлаб чиқариш масканлари қурилади.
Бундан сўнг делегация аъзолари "China MCC Group Co., Ltd" компанияси томонидан олиб борилаётган йирик лойиҳалар билан танишди.

Делегация Каракалпакстана провела переговоры с китайской компанией по строительным проектам
Делегация Каракалпакстана совершила рабочий визит в Китайскую Народную Республику для обсуждения инвестиционных проектов в сфере строительства и укрепления сотрудничества.
В ходе визита председатель Комитета Жокаргы Кенеса И. Сдиков встретился с вице-президентом компании China MCC Group Co., Ltd. Чжу Гуанься.
С представителями компании были проведены переговоры по вопросам реализации проекта по созданию Молодёжного социально-экономического центра на 152 гектарах земли вдоль автомагистрали Нукус — Кунград, проходящей по территории Ходжейлийского района.
Следует отметить, что этот крупный проект реализуется на основе Указа Президента №129, принятого специально для Каракалпакстана. В рамках проекта планируется строительство более 30 пяти- и семиэтажных жилых домов, свыше 160 двухэтажных типовых домов, административных зданий, социальных объектов, комплексного IT-парка, объектов сферы услуг, а также промышленных и производственных предприятий.
После этого члены делегации ознакомились с крупными проектами, реализуемыми компанией China MCC Group Co., Ltd.