Нукус туманини ҳар томонлама ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев Нукус туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, берилган топшириқлар ижросининг таъминланиши масалаларига бағишланган мажлис ўтказди.
Унда республика идора-ташкилотлар, тегишли вазирлик раҳбарлари, туман мутасаддилари ва маҳалла фаоллари иштирок этди.
Танқидий руҳда ўтказилган мажлисда аҳолининг фаровон турмуш кечиришини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, янги иш ўринлари яратиш, маҳаллалардаги аҳолининг кайфиятига бевосита таъсир этаётган муаммоларга ечим топиш, белгиланган вазифаларнинг, давлат дастурлари доирасидаги ишларнинг ижроси масалалари кўриб чиқилди.
Шунингдек, тадбиркорликни ривожлантиришга кўмаклашиш, фуқароларнинг қўшимча даромад олишига яқиндан ёрдам бериш, томорқа маданиятини ошириш, ёшларнинг экин майдонларида даромад олишини таъминлаш каби долзарб масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Мажлис давомида ўз вазифасини бажаришда хато-камчиликларга йўл қўяётган масъуллар огоҳлантирилиб, айримларига интизомий жазо чораларини қўллаш бўйича топшириқлар берилди.
Мажлисда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари Р.Сапарбаев иштирок этди.

Comprehensive Development of Nukus District Reviewed
Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, Amanbay Orynbaev, held a meeting dedicated to the socio-economic development of Nukus district and the implementation of previously assigned tasks.
The meeting was attended by heads of relevant republican institutions and organizations, ministries, district officials, and active representatives of local communities.
Held in a critical and result-oriented manner, the meeting addressed issues such as ensuring decent living conditions for the population, reducing poverty, creating new jobs, resolving problems directly affecting the well-being of residents in mahallas, and the implementation of designated tasks and state programs.
The meeting also addressed important issues such as supporting the development of entrepreneurship, providing close assistance to citizens in obtaining additional income, improving the use of marginal lands, and ensuring youth engagement in agricultural income-generating activities.
During the meeting, officials who had committed errors and shortcomings in the fulfillment of their duties were given warnings, and instructions were issued to apply disciplinary measures to certain individuals.
Deputy Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, R.Saparbaev, also took part in the meeting.