Қораўзак туманини ҳар томонлама ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев раҳбарлигида Қораўзак туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, давлат дастурлари доирасидаги белгиланган вазифалар, амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар ҳамда аввалги мажлисда берилган топшириқлар ижросига бағишланган мажлис ўтказилди.
Унда республика идораси, ташкилот ва тегишли вазирликлар, туман мутасаддилари, маҳалла фаоллари иштирок этди.
Мажлисда дастлаб, олдинги мажлис даврида белгилаб берилган топшириқларнинг бугунги кунда бажарилиши, маҳаллаларни обод қилиш, давлат дастурлари доирасида лойиҳаларни амалга ошириш, янги корхоналар фаолиятини ташкил этиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш, камбағалликни қисқартириш, фуқаролар турмуш даражасини яхшилаш борасидаги вазифалар ижроси масалалари танқидий кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, фуқароларнинг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, томорқалардан самарали фойдаланишни оммалаштириш, ёшлар бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш, корхоналар фаолиятига яқиндан кўмаклашиш, банк хизматлари ва бозор инфратузилмасини яхшилаш бўйича ҳам топшириқларнинг ижроси масалалари ҳам муҳокама этилди.
Унда шунингдек, мазкур ишларни амалга оширишда айрим мутасаддиларнинг ўз вазифасига имконият даражасида қарамаётганлиги танқид қилиниб, камчиликлар кўрсатиб ўтилди. Шу билан бирга, ўз вазифасини бажаришда хато ва камчиликларга йўл қўйган айрим масъуллар лавозимидан озод этилди. Бир гуруҳ раҳбар ва мутасаддиларга интизомий жазо қўллаш, зарур бўлса, лавозимига лойиқлиги масаласини кўриб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрены вопросы всестороннего развития Караузякского района
Под председательством Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева состоялось совещание, посвящённое вопросам социально-экономического развития Караузякского района, обеспечению занятости населения, выполнению задач, определённых в рамках государственных программ, а также мерам, подлежащим реализации, и поручениям, данным на предыдущем совещании.
В мероприятии приняли участие представители республиканских учреждений, организаций и соответствующих министерств, районные чиновники и активисты махаллей.
На совещании в критическом ключе были рассмотрены вопросы исполнения поручений, данных на предыдущем заседании, включая благоустройство махаллей, реализацию проектов в рамках государственных программ, создание новых предприятий, широкое использование возобновляемых источников энергии, сокращение бедности и повышение уровня жизни населения.
Также обсуждались меры по содействию гражданам в получении дополнительного дохода, расширению эффективного использования приусадебных участков, обеспечению занятости молодёжи, развитию предпринимательства, оказанию поддержки субъектам бизнеса, улучшению качества банковских услуг и развитию рыночной инфраструктуры.
В то же время была подвергнута критике халатность ряда должностных лиц, допустивших недостатки при выполнении своих обязанностей. Некоторые из них были освобождены от занимаемых должностей. В отношении группы руководителей и ответственных лиц даны поручения о применении дисциплинарных взысканий, а при необходимости — о рассмотрении их соответствия занимаемым должностям.