Бир гуруҳ фаол тадбиркорлар тақдирланди
Бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесида Тадбиркорлар куни муносабати билан бир гуруҳ ташаббускор тадбиркорларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов сўзга чиқиб, ҳурматли Президентимиз томонидан бугунги кунда жуда долзарб бўлган, тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш ва янги лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай шароитлар яратиш, тадбиркорликни ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича ҳаётга татбиқ этилаётган ташаббуслар, қабул қилинаётган фармон ва қарорлар ҳақида кенг тарзда таъкидлаб ўтди.
Тадбирда таъкидланганидек, сўнгги йилларда Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган қарор ва фармонлар ҳудудда тадбиркорликни ривожлантириш, инвестицион жозибадорликни ошириш ва иқтисодий ўсишни таъминлашда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда. Қисқа вақт ичида янги-янги объектлар ишга туширилиб, йирик ҳажмдаги инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўтказилган тадбирда ана шундай эзгу ишлар кенг эътироф этилди.
Байрам тадбирида ҳурматли Президентимизнинг махсус Фармонлари асосида мукофотланган Кегейли туманидаги «Арзыў» кўп тармоқли фермер хўжалиги раҳбари Салиева Палзадага "Дўстлик" ордени, Тўрткўл туманидаги "115-Тўрткўл автокорхонаси" масъулияти чекланган жамияти таъсисчиси Керимбаев Ғайратдин ва Нукус шаҳридаги «Good Cafe» оилавий корхонаси раҳбари Мамутова Махирага "Шуҳрат" медали, шунингдек, 6 нафар фаол тадбиркорларимизга "Фаол тадбиркор" кўкрак нишони тантанали равишда топширилди.
Бундан ташқари, Жўқорғи Кенгес Президиуми қарори билан бир қатор тадбиркорлар Жўқорғи Кенгеснинг кўкрак нишонлари, Фахрий ёрлиқлар ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.

Active Entrepreneurs Awarded
Today, a ceremony honoring a group of active entrepreneurs was held at the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan on the occasion of Entrepreneurs’ Day.
During the event, Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan F.Ermanov delivered a speech, emphasizing that under the leadership of the esteemed President, important initiatives are being implemented to expand entrepreneurial activity, create favorable conditions for launching new projects, and address challenges hindering business development. He also highlighted the decrees and resolutions being adopted in this direction.
As noted during the event, in recent years the decrees and resolutions adopted specifically for Karakalpakstan have served as a solid foundation for the development of entrepreneurship, increasing investment attractiveness, and ensuring economic growth in the region. Within a short period, new facilities have been commissioned and large-scale investment projects are being implemented.
At the ceremony, these notable achievements were widely highlighted.
In celebration of Entrepreneurs’ Day, and in accordance with special decrees of the esteemed President, awards were presented to outstanding entrepreneurs. Palzada Salieva, head of the “Arzyw” diversified farming enterprise in Kegeyli district, was awarded the Order of "Du'stlik" (Friendship). Gayratdin Kerimbaev, founder of “115-Turtkul Auto Enterprise” LLC in Turtkul district, and Makhira Mamutova, head of the family business “Good Cafe” in Nukus city, were awarded the Medal of "Shuhrat" (Glory). In addition, six active entrepreneurs received the “Active Entrepreneur” breast badge in a festive ceremony.
In addition, by resolution of the Presidium of the Jokargy Kenes, a number of entrepreneurs were honored with the Jokargy Kenes breast badges, Certificates of Honor, and valuable gifts.