Бир гуруҳ фаол тадбиркорлар тақдирланди
Бугун Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесида Тадбиркорлар куни муносабати билан бир гуруҳ ташаббускор тадбиркорларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов сўзга чиқиб, ҳурматли Президентимиз томонидан бугунги кунда жуда долзарб бўлган, тадбиркорлик фаолиятини кенгайтириш ва янги лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай шароитлар яратиш, тадбиркорликни ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича ҳаётга татбиқ этилаётган ташаббуслар, қабул қилинаётган фармон ва қарорлар ҳақида кенг тарзда таъкидлаб ўтди.
Тадбирда таъкидланганидек, сўнгги йилларда Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган қарор ва фармонлар ҳудудда тадбиркорликни ривожлантириш, инвестицион жозибадорликни ошириш ва иқтисодий ўсишни таъминлашда мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда. Қисқа вақт ичида янги-янги объектлар ишга туширилиб, йирик ҳажмдаги инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўтказилган тадбирда ана шундай эзгу ишлар кенг эътироф этилди.
Байрам тадбирида ҳурматли Президентимизнинг махсус Фармонлари асосида мукофотланган Кегейли туманидаги «Арзыў» кўп тармоқли фермер хўжалиги раҳбари Салиева Палзадага "Дўстлик" ордени, Тўрткўл туманидаги "115-Тўрткўл автокорхонаси" масъулияти чекланган жамияти таъсисчиси Керимбаев Ғайратдин ва Нукус шаҳридаги «Good Cafe» оилавий корхонаси раҳбари Мамутова Махирага "Шуҳрат" медали, шунингдек, 6 нафар фаол тадбиркорларимизга "Фаол тадбиркор" кўкрак нишони тантанали равишда топширилди.
Бундан ташқари, Жўқорғи Кенгес Президиуми қарори билан бир қатор тадбиркорлар Жўқорғи Кенгеснинг кўкрак нишонлари, Фахрий ёрлиқлар ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.

Группа активных предпринимателей награждена
Сегодня в Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан состоялась церемония награждения группы активных предпринимателей по случаю Дня предпринимателя.
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Эрманов выступил с речью, подробно остановившись на важнейших инициативах, закреплённых в Указах и Постановлениях Президента, направленных на создание благоприятных условий для расширения предпринимательской деятельности, реализацию новых проектов, а также устранение препятствий на пути развития бизнеса.
Как было отмечено на мероприятии, специальные постановления и указы, принятые в последние годы для Каракалпакстана, стали прочной основой для развития предпринимательства, повышения инвестиционной привлекательности региона и обеспечения устойчивого экономического роста. В короткие сроки вводятся в эксплуатацию новые объекты, реализуются масштабные инвестиционные проекты.
В ходе торжества были отмечены заслуги предпринимателей. Так, руководитель многопрофильного фермерского хозяйства «Арзу» Кегейлийского района Салиева Палзаде, награждённая специальным Указом Президента, получила орден «Дустлик». Учредителю ООО «115-Турткульское автопредприятие» Турткульского района Керимбаеву Гайратдину и руководителю семейного предприятия «Good Cafe» города Нукуса Мамутовой Махире была вручена медаль «Шухрат». Кроме того, шесть активных предпринимателей удостоились нагрудного знака «Фаол тадбиркор».
Также решением Президиума Жокаргы Кенеса ряд предпринимателей был награждён нагрудными знаками, Почётными грамотами и ценными подарками.