Япония тажрибаси Қорақалпоғистонда: Нукусда "U-HOPE 2025" дастури ишга тушди
Қорақалпоғистонда тадбиркорликни ривожлантиришда янги саҳифа очилди. Нукус шаҳрида "Бизнесни ривожлантириш банки" томонидан "Yori-I" лойиҳаси доирасидаги
"U-HOPE 2025" халқаро инновацион дастурининг очилиш маросими ташкил этилди. Ушбу дастур Япониянинг илғор тажрибаларини маҳаллий тадбиркорлик муҳитига татбиқ этишга қаратилган.
Ўзбекистон Президентининг кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш борасидаги ташаббуслари, хусусан, япон модели асосида тадбиркорларни ўқитиш ва Қорақалпоғистонда 50 нафар менторни тайёрлаш зарурлиги
"U-HOPE 2025 START" лойиҳасининг асосини ташкил этади. Мазкур лойиҳа Бизнесни ривожлантириш банки томонидан Япониянинг Ямагата университети билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда.
Япон ноу-хауларига асосланган ҳолда тайёрланадиган 50 нафар ментор ўз билимларини бошқаларга етказиб, ҳудудда тадбиркорлик фаолиятини жонлантиришга, янги иш ўринлари яратишга ва аҳолининг турмуш даражасини
оширишга ҳисса қўшади. Бу лойиҳа орқали Қорақалпоғистон иқтисодиётига японча аниқлик ва инновацион ёндашув кириб келиши кутилмоқда.

Опыт Японии в Каракалпакстане: в Нукусе запущена программа «U-HOPE-2025»
В Каракалпакстане начался новый этап в развитии предпринимательства. В Нукусе Банк развития бизнеса организовал церемонию открытия международной инновационной программы
«U-HOPE-2025» в рамках проекта «Yori-I». Она направлена на внедрение передового японского опыта в местную деловую среду.
Инициативы Президента Узбекистана по поддержке малого бизнеса, включая обучение предпринимателей по японской модели и подготовку 50 менторов в Каракалпакстане, легли в основу проекта
«U-HOPE-2025 START». Его реализация осуществляется Банком развития бизнеса совместно с Университетом Ямагата.
50 наставников, обучающихся по японским ноу-хау, передают свои знания другим предпринимателям. Это способствует оживлению деловой активности в регионе, созданию новых рабочих мест и повышению уровня жизни населения.
Ожидается, что проект принесёт в экономику Каракалпакстана японскую точность и инновационный подход.