Очилиш маросимида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг қўмита раиси А.Жуманазаров, Қорақалпоғистон Республикаси прокурори Ш.Аминов, туман ҳокими З.Зайтов ва кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Умумий қиймати 600 минг АҚШ доллари бўлган корхонага чет элдан 480 минг АҚШ доллари бўлган, бедани қайта ишлаш орқали чорва моллари учун озуқа (гранула) тайёрлайдиган замонавий асбоб-ускуналар келтирилди. Шу билан бирга корхонада лаборатория ташкил этилиб, унда Франция давлатидан ишлаб чиқарилган маҳсулот сифатини аниқлашда муҳим аҳамиятга эга «Spectra star» номли асбоб-ускуна келтирилди.
Ушбу лойиҳа ишга туширилиши орқали чорва моллари учун соатига 2 тоннагача сифатли ва тўйимли озиқа маҳсулоти ишлаб чиқариш имконияти яратилиб, нафақат маҳаллий чорвачилик тармоғини озуқа билан таъминлаш, балки экспорт салоҳиятини оширишда ҳам муҳим қадам бўлади.
Корхона ўз маҳсулотларини ички бозордан ташқари талаб юқори бўлган мамлакатларга, жумладан, Хитой Халқ Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликларига экспорт қилишни режалаштирган. Бу эса ташқи бозорларга чиқиш, валюта тушумини ошириш ва янги иш ўринлари яратишда муҳим аҳамиятга эга бўлиб, туманнинг иқтисодий салоҳиятини оширишга хизмат қилади.

В Нукусском районе запущено новое предприятие
Накануне 34-й годовщины Независимости Республики Узбекистан на территории сельского схода граждан "Такиркуль" было запущено новое предприятие по производству кормов (гранул) общества с ограниченной ответственностью "BEKMURAD NUKUS TR."
В церемонии открытия приняли участие председатель комитета Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан А. Джуманазаров, прокурор Республики Каракалпакстан Ш. Аминов, хоким района З. Зайтов и представители широкой общественности.
На предприятие общей стоимостью 600 тысяч долларов США было импортировано современное оборудование стоимостью 480 тысяч долларов США для производства кормов (гранул) для скота путем переработки люцерны. Кроме того, на предприятии была создана лаборатория, в которую было доставлено оборудование под названием "Spectra star," важное для определения качества продукции, произведенной во Франции.
Запуск данного проекта позволит производить до 2 тонн качественного и питательного корма для скота в час, что станет важным шагом не только в обеспечении местной животноводческой отрасли кормами, но и в повышении экспортного потенциала.
Предприятие планирует экспортировать свою продукцию не только на внутренний рынок, но и в страны с высоким спросом, в том числе в Китайскую Народную Республику и Объединенные Арабские Эмираты. Это играет важную роль в выходе на внешние рынки, увеличении валютных поступлений и создании новых рабочих мест, способствуя повышению экономического потенциала района.