Нукус шаҳрида Саноат Технопаркини қуришнинг концепциясини ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси Ф.Эрманов «Ostim» компаниялари гуруҳи бошқарув кенгаши раиси ўринбосари, бош директор Адем Арижи ва «Ostim Global» ўзбек-турк саноат кластери бошқарув дирекцияси ижрочи директори Жамшид Хидоятов билан учрашди.
Унда Нукус шаҳрида Саноат Технопаркини барпо этиш концепциясини ишлаб чиқиш бўйича музокаралар олиб борилди. Шунингдек, ҳудуднинг саноат салоҳиятини ошириш, инновацион технологияларни жалб қилиш, ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратиш масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоизки, ҳурматли Президентимизнинг Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган 10-сонли Фармонига мувофиқ Тикланиш ва тараққиёт фондининг 40 млн. доллар фоизсиз кредит маблағлари ҳисобидан Нукус шаҳрида саноат технопаркини ташкил этиш учун ишлаб чиқаришга мўлжалланган бино ва иншоотларни қуриш, шунингдек, ички муҳандислик-коммуникация тармоғига улаш ишлари олиб борилиши белгиланган.

В Нукусе были обсуждены вопросы разработки концепции строительства Индустриального технопарка
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Эрманов встретился с заместителем председателя правления группы компаний «Ostim», генеральным директором Адемом Арижи и исполнительным директором дирекции управления узбекско-турецкого промышленного кластера «Ostim Global» Джамшидом Хидоятовым.
В ходе встречи были проведены переговоры по разработке концепции строительства Индустриального технопарка в Нукусе. Также обсуждались вопросы повышения промышленного потенциала региона, внедрения инновационных технологий, расширения производственных мощностей и создания новых рабочих мест.
Следует отметить, что в соответствии с Указом Президента, специально принятым для Каракалпакстана (№10), за счет беспроцентного кредита Фонда возрождения и развития в размере 40 млн долларов в Нукусе предусмотрено строительство производственных зданий и сооружений для организации индустриального технопарка, а также подключение их к внутренним инженерно-коммуникационным сетям.