Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари сайланди
Жорий йилнинг 10 сентябрь куни Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг навбатдан ташқари еттинчи сессияси бўлиб ўтди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси Т.Худайбергенов, Қорақалпоғистон Республикаси Ҳукумати аъзолари, шаҳар, туман ҳокимлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва соҳа раҳбарлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Сессияни Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев кириш сўз билан очди ва бошқариб борди.
Сессиянинг кун тартибига мувофиқ ташкилий масала, яъни «Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари тўғрисида»ги масала кўриб чиқилди.
Сессияда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари Р.Сапарбаев эгаллаб турган лавозимидан озод этилди.
Шу билан бирга, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари лавозимига Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига 47-сонли «Санаат» сайлов округидан депутат Нуразизов Раджапбай Купалбековичнинг номзоди тавсия этилди.
Тавсия этилган номзод депутатлар томонидан кўриб чиқилди ва қўллаб-қувватланди.
Қорақалпоғистон Республикаси Конституцияси 70-моддасининг 4-бандига мувофиқ Нуразизов Раджапбай Купалбекович Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари лавозимига сайланди.
Маълумот ўрнида айтиш керак, Р.Нуразизов шу кунгача Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раисининг Жамоат ва диний ташкилотлар билан алоқалар бўйича ўринбосари лавозимида ишлаб келган.

Избран заместитель Председателя Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан
10 сентября текущего года состоялась внеочередная седьмая сессия Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан.
В работе сессии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Т. Худайбергенов, члены Правительства Республики Каракалпакстан, хокимы городов и районов, руководители правоохранительных органов и сфер, а также представители средств массовой информации.
Сессию открыл и вел Председатель Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев.
В соответствии с повесткой дня был рассмотрен организационный вопрос — «О заместителе Председателя Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан».
На сессии Р.Сапарбаев был освобожден от должности заместителя Председателя Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан.
Одновременно на должность заместителя Председателя Жокаргы Кенгеса была предложена кандидатура депутата Раджапбая Купалбековича Нуразизова, избранного от избирательного округа №47 «Санаат».
Предложенная кандидатура была рассмотрена и поддержана депутатами.
В соответствии с пунктом 4 статьи 70 Конституции Республики Каракалпакстан Раджапбай Купалбекович Нуразизов был избран заместителем Председателя Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан.
Следует отметить, что до этого Р. Нуразизов занимал должность заместителя Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан по связям с общественными и религиозными организациями.