Бирлашган Араб Амирликларининг “Абу-Даби тараққиёт фонди” раҳбарлари Қорақалпоғистонга келди
Бирлашган Араб Амирликларининг “Абу-Даби тараққиёт фонди” Бош директори Моҳамед Саиф Ал Суўаидий бошчилигидаги ва Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро маркази бош директори Тарифа Ал Заҳаби иштирокидаги делегация Қорақалпоғистонга келди ва Оролбўйи халқаро инновация марказида ташкил этилган тадбирда иштирок этди.
Тадбирнинг асосий мақсади “Абу-Даби тараққиёт фонди”нинг молиявий кўмаги билан ИКБА, Ўзбекистон Республикаси Экология вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси ҳукумати, Оролбўйи халқаро инновация маркази, Қорақалпоғистон деҳқончилик илмий-тадқиқот институти ва бир қатор манфаатдор ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган “Қорақалпоғистоннинг деградацияга учраган ҳудудларида барқарор қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш тизимларини ривожлантириш” лойиҳаси доирасида эришилган муҳим натижалар билан танишиб, лойиҳа доирасида барпо этилган Интегратсиялашган агро-аквакултура тизимлари пилот лойиҳасини тантанали равишда ишга туширишдан иборат.
Меҳмонлар билан учрашувда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов, Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов иштирок этди ва меҳмонларни Қорақалпоғистон Республикасида давлатимиз раҳбари ташаббуслари билан амалга оширилаётган ислоҳотлар, лойиҳалар ва келажакдаги режалар билан таништириб ўтди.
Таъкидланганидек, бугунги лойиҳа натижалари ва амалга оширилаётган ишлар нафақат Қорақалпоғистон учун, балки бутун Оролбўйи минтақаси, шунингдек, глобал миқёсда иқлим ўзгаришининг салбий таъсирларига мослашиш ва уларни юмшатиш йўлида муҳим қадамдир. Бу ташаббус барқарор қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат хавфсизлиги ва аҳоли турмуш сифатига ижобий таъсир кўрсатади. Унда келгусида бундай ҳамкорликлар кўламини янада кенгайтириш бўйича қатор таклифлар ҳам берилди.
Тадбир давомида лойиҳа доирасида амалга оширилган ишлар натижалари бўйича Оролбўйи халқаро инновация маркази директори Б.Хабибуллаев тақдимот қилди.
Моҳамед Саиф Ал Суўаидий ушбу ташаббусни иқлим ўзгариши оқибатларига мослашиш ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш йўлидаги катта қадам сифатида баҳолаб, Қорақалпоғистонда амалга оширилаётган ишлар минтақадаги экологик барқарорлик ва аҳоли фаровонлиги учун муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Учрашувдан сўнг Интегратсиялашган агро-аквакултура тизимлари пилот лойиҳаси тантанали равишда ишга туширилди. Бу тизим ёрдамида сазан балиқлари, шўрга чидамли экинлар ва спирулина сув ўтлари етиштириш йўлга қўйилади. IAAS тизимининг асосий инновацияси - сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги ва аквакултурани уйғунлаштирган ҳолда барқарор ишлаб чиқаришга эришишдир.

Leaders of the Abu Dhabi Development Fund (UAE) Visit Karakalpakstan
A delegation led by Mohammed Saif Al Suwaidi, Director General of the Abu Dhabi Development Fund (United Arab Emirates), and including Tarifa Al Zahabi, Director General of the International Center for Biosaline Agriculture (ICBA), visited Karakalpakstan and took part in an event held at the International Innovation Center for the Aral Sea Region.
The main purpose of the visit was to learn about the key results achieved within the project “Development of Sustainable Agricultural Production Systems on Degraded Lands of Karakalpakstan”, implemented with the financial support of the Abu Dhabi Development Fund in cooperation with ICBA, the Ministry of Ecology of the Republic of Uzbekistan, the Government of the Republic of Karakalpakstan, the International Innovation Center for the Aral Sea Region, the Karakalpak Scientific Research Institute of Agriculture, and a number of other partners, as well as to attend the official launch of the pilot Integrated Agri-Aquaculture Systems (IAAS) project.
The meeting was also attended by the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, F. Ermanov, and Deputy Chairman of the Jokargy Kenes, R. Nurasizov, who briefed the delegation on the ongoing reforms, projects, and future plans being implemented in Karakalpakstan at the initiative of the Head of State.
It was noted that the outcomes of this project and the ongoing efforts represent an important step not only for Karakalpakstan but for the entire Aral Sea region and globally — in terms of adapting to and mitigating the negative impacts of climate change. This initiative will contribute to the sustainable development of agriculture, food security, and improved quality of life for the population. Proposals for further expanding cooperation were also discussed during the event.
During the meeting, Director of the International Innovation Center for the Aral Sea Region, B. Khabibullaev, presented a report on the results achieved within the project.
Mohammed Saif Al Suwaidi described this initiative as an important step in adapting to the impacts of climate change and the efficient use of water resources, stressing that the work carried out in Karakalpakstan is of great significance for ensuring environmental sustainability and the well-being of the region’s population.
At the end of the visit, the pilot Integrated Agri-Aquaculture Systems (IAAS) project was officially launched. This system will include the cultivation of carp, salt-tolerant agricultural crops, and spirulina algae. The main innovation of the IAAS system lies in the rational use of water resources and achieving sustainable production through the integration of agriculture and aquaculture.