Бирлашган Араб Амирликларининг “Абу-Даби тараққиёт фонди” раҳбарлари Қорақалпоғистонга келди
Бирлашган Араб Амирликларининг “Абу-Даби тараққиёт фонди” Бош директори Моҳамед Саиф Ал Суўаидий бошчилигидаги ва Шўрланиш шароитида биодеҳқончилик халқаро маркази бош директори Тарифа Ал Заҳаби иштирокидаги делегация Қорақалпоғистонга келди ва Оролбўйи халқаро инновация марказида ташкил этилган тадбирда иштирок этди.
Тадбирнинг асосий мақсади “Абу-Даби тараққиёт фонди”нинг молиявий кўмаги билан ИКБА, Ўзбекистон Республикаси Экология вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси ҳукумати, Оролбўйи халқаро инновация маркази, Қорақалпоғистон деҳқончилик илмий-тадқиқот институти ва бир қатор манфаатдор ташкилотлар билан ҳамкорликда амалга оширилаётган “Қорақалпоғистоннинг деградацияга учраган ҳудудларида барқарор қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариш тизимларини ривожлантириш” лойиҳаси доирасида эришилган муҳим натижалар билан танишиб, лойиҳа доирасида барпо этилган Интегратсиялашган агро-аквакултура тизимлари пилот лойиҳасини тантанали равишда ишга туширишдан иборат.
Меҳмонлар билан учрашувда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов, Жўқорғи Кенгес Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов иштирок этди ва меҳмонларни Қорақалпоғистон Республикасида давлатимиз раҳбари ташаббуслари билан амалга оширилаётган ислоҳотлар, лойиҳалар ва келажакдаги режалар билан таништириб ўтди.
Таъкидланганидек, бугунги лойиҳа натижалари ва амалга оширилаётган ишлар нафақат Қорақалпоғистон учун, балки бутун Оролбўйи минтақаси, шунингдек, глобал миқёсда иқлим ўзгаришининг салбий таъсирларига мослашиш ва уларни юмшатиш йўлида муҳим қадамдир. Бу ташаббус барқарор қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат хавфсизлиги ва аҳоли турмуш сифатига ижобий таъсир кўрсатади. Унда келгусида бундай ҳамкорликлар кўламини янада кенгайтириш бўйича қатор таклифлар ҳам берилди.
Тадбир давомида лойиҳа доирасида амалга оширилган ишлар натижалари бўйича Оролбўйи халқаро инновация маркази директори Б.Хабибуллаев тақдимот қилди.
Моҳамед Саиф Ал Суўаидий ушбу ташаббусни иқлим ўзгариши оқибатларига мослашиш ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш йўлидаги катта қадам сифатида баҳолаб, Қорақалпоғистонда амалга оширилаётган ишлар минтақадаги экологик барқарорлик ва аҳоли фаровонлиги учун муҳим аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Учрашувдан сўнг Интегратсиялашган агро-аквакултура тизимлари пилот лойиҳаси тантанали равишда ишга туширилди. Бу тизим ёрдамида сазан балиқлари, шўрга чидамли экинлар ва спирулина сув ўтлари етиштириш йўлга қўйилади. IAAS тизимининг асосий инновацияси - сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, қишлоқ хўжалиги ва аквакултурани уйғунлаштирган ҳолда барқарор ишлаб чиқаришга эришишдир.

Руководители «Фонда развития Абу-Даби» (ОАЭ) посетили Каракалпакстан
Делегация во главе с генеральным директором «Фонда развития Абу-Даби» (Объединённые Арабские Эмираты) Мохаммедом Саифом Аль Сувайди и с участием генерального директора Международного центра по био-земледелию в условиях засоления (ICBA) Тарифы Аль Захаби прибыла в Каракалпакстан и приняла участие в мероприятии, организованном в Международном инновационном центре Приаралья.
Основной целью визита стало ознакомление с важными результатами, достигнутыми в рамках проекта «Развитие устойчивых систем сельскохозяйственного производства на деградированных территориях Каракалпакстана», который реализуется при финансовой поддержке «Фонда развития Абу-Даби» в сотрудничестве с ICBA, Министерством экологии Республики Узбекистан, Правительством Республики Каракалпакстан, Международным инновационным центром Приаралья, Каракалпакским научно-исследовательским институтом земледелия и рядом других заинтересованных организаций, а также торжественный запуск пилотного проекта Интегрированных агро-аквакультурных систем (IAAS).
Во встрече с гостями приняли участие председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Эрманов и заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Р. Нуразизов, которые ознакомили делегацию с проводимыми в Каракалпакстане по инициативе главы государства реформами, проектами и планами на будущее.
Как было отмечено, результаты данного проекта и проводимая работа являются важным шагом не только для Каракалпакстана, но и для всего Приаральского региона, а также в глобальном масштабе — в деле адаптации и смягчения негативных последствий изменения климата. Эта инициатива положительно скажется на устойчивом развитии сельского хозяйства, продовольственной безопасности и повышении качества жизни населения. В ходе мероприятия также были высказаны предложения по дальнейшему расширению сотрудничества.
Во время мероприятия директор Международного инновационного центра Приаралья Б. Хабибуллаев представил презентацию о достигнутых в рамках проекта результатах.
Мохаммед Саиф Аль Сувайди оценил данную инициативу как важный шаг в деле адаптации к последствиям изменения климата и эффективного использования водных ресурсов, подчеркнув, что проводимая работа в Каракалпакстане имеет большое значение для обеспечения экологической устойчивости и благосостояния населения региона.
По завершении встречи состоялся торжественный запуск пилотного проекта Интегрированных агро-аквакультурных систем (IAAS). В рамках этой системы будет налажено выращивание сазанов, солеустойчивых сельскохозяйственных культур и водорослей спирулины. Основное новшество системы IAAS заключается в рациональном использовании водных ресурсов и достижении устойчивого производства путём интеграции сельского хозяйства и аквакультуры.