Тўрткўл - Элликқалъа - Беруний айланма йўлини реконструкция қилиш масалалари муҳокама қилинди
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов Осиё тараққиёт банкининг жанубий, марказий ва ғарбий Осиё ҳудудлари бўйича вице-президенти Инмин Янг бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Унда дастлаб, сўнгги йилларда юртимизда халқимизнинг фаровон турмушини таъминлаш борасида ҳурматли Президентимиз ташаббуслари билан амалга оширилаётган ишлар, шунингдек, бу борада Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар кенг таъкидлаб ўтилди.
Бундан сўнг, банк иштирокида амалга оширилиши кўзда тутилган халқаро аҳамиятдаги А-380 «Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу» автомобиль йўлининг Амударё, Беруний, Элликқалъа ва Тўрткўл туманлари ҳудудидан ўтган қисмини реконструкция қилиш лойиҳаси кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Осиё тараққиёт банкининг 233,1 млн. доллар қарз маблағлари асосида А380 автомобиль йўлининг Қорақалпоғистон Республикасидан ўтган қарийб 87 км қисмини реконструкция қилиш белгиланган эди. Лойиҳа доирасида 75 км узунликдаги янги айланма йўли («Тўрткўл - Элликқалъа – Беруний») қурилиши ва мавжуд А380 автомобиль йўлининг 12 км қисмини қайта қуриш режалаштирилган.
Учрашув давомида Осиё Тараққиёт банки иштирокидаги лойиҳалар инфратузилма билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, юртимиз иқтисодиётини мустаҳкамлаш, халқимиз турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилиши алоҳида таъкидланиб, ҳамкорлик ишлари бундан буён ҳам давом эттирилиши қайд этилди.

Reconstruction of the Takhiatash–Ellikkala–Beruniy Bypass Road Discussed
Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, F. Ermanov, held a meeting with a delegation led by Inmin Yang, Vice-President of the Asian Development Bank (ADB) for South, Central, and West Asia.
At the beginning of the meeting, it was especially noted that in recent years, at the initiative of the esteemed President, large-scale projects have been implemented in our country to ensure the well-being of the population, and the successful cooperation with the Asian Development Bank in this direction was highlighted.
The meeting then discussed the project for the reconstruction of the A-380 international highway “Guzar–Bukhara–Nukus–Beyneu” along the sections passing through Amudarya, Beruniy, Ellikkala, and Takhiatash districts.
It should be noted that under this project, nearly 87 kilometers of the A-380 highway running through Karakalpakstan are planned to be reconstructed with ADB loan funds amounting to USD 233.1 million. In particular, the project envisions the construction of a new 75-kilometer bypass road (Takhiatash–Ellikkala–Beruniy) and the reconstruction of 12 kilometers of the existing A-380 route.
During the meeting, it was emphasized that projects implemented with the participation of the Asian Development Bank contribute to solving infrastructure challenges, strengthening the country’s economy, and improving the well-being of the population. It was also noted that cooperation with the bank will continue in the future.