Тўрткўл - Элликқалъа - Беруний айланма йўлини реконструкция қилиш масалалари муҳокама қилинди
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов Осиё тараққиёт банкининг жанубий, марказий ва ғарбий Осиё ҳудудлари бўйича вице-президенти Инмин Янг бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Унда дастлаб, сўнгги йилларда юртимизда халқимизнинг фаровон турмушини таъминлаш борасида ҳурматли Президентимиз ташаббуслари билан амалга оширилаётган ишлар, шунингдек, бу борада Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар кенг таъкидлаб ўтилди.
Бундан сўнг, банк иштирокида амалга оширилиши кўзда тутилган халқаро аҳамиятдаги А-380 «Ғузор-Бухоро-Нукус-Бейнеу» автомобиль йўлининг Амударё, Беруний, Элликқалъа ва Тўрткўл туманлари ҳудудидан ўтган қисмини реконструкция қилиш лойиҳаси кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Осиё тараққиёт банкининг 233,1 млн. доллар қарз маблағлари асосида А380 автомобиль йўлининг Қорақалпоғистон Республикасидан ўтган қарийб 87 км қисмини реконструкция қилиш белгиланган эди. Лойиҳа доирасида 75 км узунликдаги янги айланма йўли («Тўрткўл - Элликқалъа – Беруний») қурилиши ва мавжуд А380 автомобиль йўлининг 12 км қисмини қайта қуриш режалаштирилган.
Учрашув давомида Осиё Тараққиёт банки иштирокидаги лойиҳалар инфратузилма билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, юртимиз иқтисодиётини мустаҳкамлаш, халқимиз турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилиши алоҳида таъкидланиб, ҳамкорлик ишлари бундан буён ҳам давом эттирилиши қайд этилди.

Обсуждены вопросы реконструкции объездной дороги Тахиаташ — Элликкала — Беруний
Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Эрманов провёл встречу с делегацией во главе с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) по южному, центральному и западному регионам Азии Инмин Янгом.
В начале встречи было особо отмечено, что в последние годы по инициативе уважаемого Президента в нашей стране реализуются масштабные проекты по обеспечению благополучной жизни населения, а также подчеркнуто успешное сотрудничество с Азиатским банком развития в этом направлении.
Далее был рассмотрен проект реконструкции участка международной автомобильной дороги А-380 «Гузар — Бухара — Нукус — Бейнеу», проходящего по территории Амударьинского, Берунийского, Элликкалинского и Тахиаташского районов.
Следует отметить, что в рамках проекта планируется реконструкция почти 87 км дороги А-380, проходящей по Каракалпакстану, за счёт кредитных средств АБР в размере 233,1 млн долларов. В частности, предполагается строительство нового 75-километрового объездного пути («Тахиаташ — Элликкала — Беруний») и реконструкция 12 км существующей трассы А-380.
В ходе встречи было подчёркнуто, что проекты, реализуемые при участии Азиатского банка развития, способствуют решению инфраструктурных проблем, укреплению экономики страны и повышению благосостояния населения. Также было отмечено, что сотрудничество с банком будет продолжено и впредь.