Қорақалпоғистонлик ёшлар учун янгилик: бу йил ҳам қўшимча 10 минг квота ажратилди
Ҳурматли Президентимизнинг ғамхўрлиги ва эътибори натижасида қорақалпоғистонлик ёшларга қатор имкониятлар яратиб берилмоқда. Шулар қаторида 2022 йил 31-августдаги 213-сонли Президент фармони билан ҳар йили Қорақалпоғистон Республикасида доимий яшовчи ҳамда умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал таълим муассасаларини тамомлаган ёшлар учун тўлов-контракт асосида қўшимча квоталар ажратилиб келинмоқда.
Жорий йилда ҳам республикамизнинг шаҳар ва туманлари учун зарур бўлган мутахассисликлар сонидан ва кадрларнинг ички заруриятидан келиб чиқиб, 10 минг қўшимча квота ажратилди. Бунда вилоятлардаги олий таълим муассасаларини танлаган абитуриентлар учун қўшимча тўлов-контракт асосида 7 минг квота берилган бўлса, Қорақалпоғистон Республикасидаги олий таълим муассасалари учун 2 минг квота, Тошкент шаҳридаги олийгоҳлар учун 1000 квота тўлов-контракт асосида ажратилди.
Албатта, қўшимча квоталарнинг ажратилиши бу республикамиз учун зарур бўлган юқори билимга эга мутахассис кадрларни тайёрлашда аҳамиятли бўлиб, бу ўз навбатида ҳурматли Президентимизнинг қорақалпоғистонлик ёшлар учун алоҳида яратиб берган имкониятларининг яна бир кўриниши бўлди десак адашмаган бўламиз.

Новость для молодежи Каракалпакстана: в этом году также выделено дополнительно 10 тысяч квотhttps://joqargikenes.uz/qr/admin/core/post/2652/change/?language=en
Благодаря заботе и вниманию нашего уважаемого Президента для молодежи Каракалпакстана создаются широкие возможности.
В частности, в соответствии с Указом Президента № 213 от 31 августа 2022 года ежегодно выделяются дополнительные квоты для молодых людей, постоянно проживающих в Республике Каракалпакстан и окончивших общеобразовательные, средние специальные и профессиональные учебные заведения, что дает им возможность продолжить обучение на платной основе.
В текущем году, исходя из потребности в квалифицированных кадрах и количества необходимых специальностей в городах и районах республики, дополнительно выделено 10 000 квот. В том числе:
7 000 квот для абитуриентов, поступающих в высшие учебные заведения регионов страны;
2 000 квот — для вузов Каракалпакстана;
1 000 квот — для вузов города Ташкента.
Несомненно, выделение дополнительных квот играет важную роль в подготовке высококвалифицированных специалистов, необходимых для нашей республики. Это, в свою очередь, служит еще одним примером особых возможностей, создаваемых нашим уважаемым Президентом для молодежи Каракалпакстана.