«Ўқитувчи ва мураббийлар куни» муносабати билан байрам тантанаси бўлиб ўтди
Бугун Нукус шаҳридаги Қорақалпоғистон санъат саройида «1 октябрь - Ўқитувчи ва мураббийлар куни» муносабати билан байрам тантанаси бўлиб ўтди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев йиғилганларни касб байрами билан табриклади.
Таъкидланганидек, ҳурматли Президентимиз раҳбарлигидаги ислоҳотлар натижасида таълим соҳасини ривожлантириш бўйича жуда катта натижаларга эришилмоқда. Ушбу эзгу ишларнинг давоми сифатида барча таълим ва тарбия масканларининг моддий-техник базаси мустаҳкамланмоқда.
Хусусан, жорий йилда барча дастурлар асосида жами 356 млрд. сўмлик маблағ ҳисобидан 35 мактабда ва 36 боғчада қурилиш-реконструкция ишлари олиб борилмоқда. Жорий йилнинг ўзида олий ўқув юртларида умумий қиймати 145 млрд. сўмлик 2150 ўринли 5 та ётоқхона фойдаланишга топширилди, 3 та мактабда халқаро "Кембриж" ўқув дастури жорий этилди. Қорақалпоғистонлик ёшларни олий таълимга қамраб олиш бўйича ўтган уч йилда 20 минг, жорий йилда эса қўшимча 10 минг 750 квота берилгани кўнгилларни алоҳида фахр-ифтихор туйғуларига тўлдирмоқда.
Бугунги ўтказилган тадбирда ана шундай эзгу ишлар ҳақида кенг сўз юритилди.
Бундан сўнг Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Президиуми қарори билан бир гуруҳ соҳа фидойиларига фахрий унвонлар, кўкрак нишонлари ва рағбатлантирувчи мукофотлар тантанали равишда топширилди.

Торжество в честь «Дня учителей и наставников»
Сегодня в Дворце искусств Каракалпакстана состоялось праздничное мероприятие, посвящённое «1 октября — Дню учителей и наставников».
Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев поздравил собравшихся с профессиональным праздником.
Отмечалось, что благодаря реформам под руководством нашего уважаемого Президента достигнуты большие успехи в развитии сферы образования. В продолжение этих благородных дел укрепляется материально-техническая база всех образовательных и воспитательных учреждений.
В частности, в текущем году в рамках различных программ на сумму 356 млрд сумов ведутся строительные и реконструкционные работы в 35 школах и 36 детских садах. Только в этом году в вузах были сданы в эксплуатацию 5 общежитий на 2150 мест общей стоимостью 145 млрд сумов, в 3 школах внедрена международная программа «Cambridge». Особую гордость вызывает то, что за последние три года для молодых каракалпакстанцев выделено 20 тысяч дополнительных квот на поступление в высшие учебные заведения, а в нынешнем году — ещё 10 тысяч 750 квот.
На сегодняшнем мероприятии подробно говорилось о таких благородных делах.
Затем решением Президиума Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан группе преданных делу работников были торжественно вручены почётные звания, нагрудные знаки и поощрительные награды.
Праздничное торжество продолжилось концертной программой в исполнении деятелей искусства и культуры.