Халқаро форум доирасида муҳим тадбирлар бошланди
Жорий йилнинг 5-6-октябр кунлари Қорақалпоғистон Республикасида “Марказий Осиё педагоглари - бир минтақа, бир овоз, бир куч” шиори остида Марказий Осиё педагоглари халқаро форуми ўтказилмоқда.
Унда Марказий Осиё давлатлари (Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон) таълим вазирликлари, хусусан Озарбайжон ва Туркия давлатлари таълим тизими ходимлари, педагоглар ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этади.
Форум тадбирлар доирасида иштирокчилар Чимбой туманида бўлишди. Ташриф давомида улар туман ҳокимлиги томонидан ташкил этилган тадбирда қорақалпоқ халқининг бой миллий анъаналари, миллий таомлари ҳамда ҳунармандчилиги билан яқиндан танишди.
Тадбирда қорақалпоқ халқининг бой маданий мероси ва анъанавий қадриятлари меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Форум иштирокчилари бундан кейин Тахтакўпир туманида жойлашган “Қара терең” туристик марказига келишди ҳамда бу ердаги қатор маданий-маърифий тадбирларда қатнашмоқда.
Хусусан, этно туристик ҳудудда яратилган шароитлар, ўтов қурилиши жараёнлари, чинакам чўл муҳити барчада бирдек қизиқиш уйғотди. Шунингдек, ҳудудда ташкил этилган қорақалпоқ миллий санъати намуналари ҳамда этнографик бадиий чиқишлар меҳмонларда катта таассурот қолдирди.

В рамках Международного форума начались важные мероприятия
5–6 октября текущего года в Республике Каракалпакстан проходит Международный форум педагогов Центральной Азии под девизом: «Педагоги Центральной Азии — один регион, один голос, одна сила».
В форуме принимают участие представители министерств образования стран Центральной Азии (Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана), а также специалисты в сфере образования Азербайджана и Турции, педагоги и представители широкой общественности.
В рамках мероприятий форума участники посетили Чимбайский район. Во время визита они приняли участие в мероприятии, организованном хокимиятом района, где познакомились с богатейшими национальными традициями, блюдами и ремеслами каракалпакского народа.
Богатое культурное наследие и традиционные ценности каракалпакского народа произвели на гостей большое впечатление.
Далее участники форума прибыли в туристический центр «Кара теренг», расположенный в Тахтакупырском районе, где принимают участие в ряде культурно-просветительских мероприятий.
Особый интерес у участников вызвали созданные в этнотуристической зоне условия, процесс возведения юрт, а также атмосфера настоящей пустыни. Кроме того, большое впечатление на гостей произвели образцы национального искусства каракалпаков и этнографические художественные выступления, организованные на этой территории.