Касаба уюшмалари кунига бағишланган тадбир ўтказилди
Бугун Нукус шаҳридаги сўлим масканлардан бирида 11 ноябрь - Ўзбекистон Касаба уюшмалари кунига бағишлаб, байрам тадбири ўтказилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов ва Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов иштирок этиб, соҳа фидойиларини сана муносабати билан табриклади.
Таъкидланганидек, бугунги кунда эркин ва фаровон ҳаёт, демократик жамият барпо этиш йўлида олиб борилаётган изчил ислоҳотлар ва уларнинг амалий натижаларини таъминлашда касаба уюшмаларининг ҳам муносиб ҳиссаси бор. Юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари, "Инсон қадри учун" деган эзгу ғоя асосида ҳаётга татбиқ этилаётган янгиланишларда 120 йиллик тарихга эга Ўзбекистон касаба уюшмалари ҳам муҳим ўрин эгаллаб келмоқда.
Бугунги ўтказилган тадбирда касаба уюшмаларининг фаолияти, меҳнаткашларнинг ижтимоий-иқтисодий манфаатлари ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, аҳоли турмуш фаровонлигини таъминлашдаги аҳамияти ҳақида сўз юритилди.
Шунингдек, бир гуруҳ соҳа вакиллари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Президиуми қарори билан кўкрак нишонлари, шунингдек, бир қатор фаоллар "Ўзбекистон касаба уюшмаларининг 120 йиллиги" эсдалик нишони билан тақдирланди.

Проведено мероприятие, посвящённое Дню профсоюзов
Сегодня в одном из живописных уголков города Нукус состоялось праздничное мероприятие, посвящённое 11 ноября - Дню профсоюзов Узбекистана.
В мероприятии приняли участие Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Эрманов и заместитель Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Р. Нуразизов, которые поздравили работников отрасли с этим знаменательным днём.
Отмечалось, что профсоюзы вносят достойный вклад в осуществление последовательных реформ, направленных на создание свободной и благополучной жизни, построение демократического общества и обеспечение их практических результатов. В масштабных строительных и созидательных работах, проводимых в стране под лозунгом «Во имя человеческого достоинства», профсоюзы Узбекистана, имеющие 120-летнюю историю, занимают важное место.
На мероприятии также говорилось о роли профсоюзов в защите социально-экономических интересов и прав трудящихся, а также в повышении благосостояния населения.
Кроме того, ряд представителей отрасли были награждены нагрудными знаками на основании постановления Президиума Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, а несколько активистов получили памятный знак «120 лет профсоюзам Узбекистана».
Праздничное мероприятие продолжилось дружеским чаепитием и концертом, исполненным артистами культуры и искусства.