Касаба уюшмалари кунига бағишланган тадбир ўтказилди
Бугун Нукус шаҳридаги сўлим масканлардан бирида 11 ноябрь - Ўзбекистон Касаба уюшмалари кунига бағишлаб, байрам тадбири ўтказилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов ва Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раисининг ўринбосари Р.Нуразизов иштирок этиб, соҳа фидойиларини сана муносабати билан табриклади.
Таъкидланганидек, бугунги кунда эркин ва фаровон ҳаёт, демократик жамият барпо этиш йўлида олиб борилаётган изчил ислоҳотлар ва уларнинг амалий натижаларини таъминлашда касаба уюшмаларининг ҳам муносиб ҳиссаси бор. Юртимизда амалга оширилаётган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари, "Инсон қадри учун" деган эзгу ғоя асосида ҳаётга татбиқ этилаётган янгиланишларда 120 йиллик тарихга эга Ўзбекистон касаба уюшмалари ҳам муҳим ўрин эгаллаб келмоқда.
Бугунги ўтказилган тадбирда касаба уюшмаларининг фаолияти, меҳнаткашларнинг ижтимоий-иқтисодий манфаатлари ва ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, аҳоли турмуш фаровонлигини таъминлашдаги аҳамияти ҳақида сўз юритилди.
Шунингдек, бир гуруҳ соҳа вакиллари Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Президиуми қарори билан кўкрак нишонлари, шунингдек, бир қатор фаоллар "Ўзбекистон касаба уюшмаларининг 120 йиллиги" эсдалик нишони билан тақдирланди.

An Event Dedicated to Trade Unions Day Held
Today, in one of the picturesque corners of Nukus city, a festive event was held to mark November 11 — Trade Unions Day of Uzbekistan.
The event was attended by F. Ermanov, Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, and R. Nurazizov, Deputy Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, who congratulated workers of the sector on this significant occasion.
It was noted that trade unions make a worthy contribution to the implementation of consistent reforms aimed at creating a free and prosperous life, building a democratic society, and ensuring tangible results. In the large-scale construction and development efforts being carried out across the country under the slogan “For Human Dignity,” the trade unions of Uzbekistan — with their 120-year history — play an important role.
Speakers also emphasized the role of trade unions in protecting the socio-economic interests and rights of workers, as well as in improving the well-being of the population.
In addition, a number of representatives of the sector were awarded badges of honor based on a resolution of the Presidium of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, while several activists received the commemorative badge “120 Years of Trade Unions of Uzbekistan.”
The festive event concluded with a friendly tea gathering and a concert performed by artists of culture and the arts.