Жўқорғи Кенгес Раисининг тадбиркорлар учун қабули бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 7 ноябрь куни Нукус шаҳрида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг тадбиркорлар учун ташкил этилган мурожаат ботига келиб тушган муаммоларга ижобий ечим топиш мақсадида Жўқорғи Кенгес Раиси Аманбай Орынбаевнинг қабули ўтказилди.
Унда дастлаб, Жўқорғи Кенгес Раиси томонидан бугунги кунда ҳурматли Президентимиз томонидан Қорақалпоғистонда тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш, инвестицион жозибадорликни ошириш бўйича алоҳида қабул қилинган фармон ва қарорлари асосида яратилган имкониятлар кенг турда таъкидлаб ўтилди.
Бундан сўнг тадбиркорларнинг мурожаатлари тингланиб, жойида ечимини топиш чоралари кўрилди.
Қабулда асосан тадбиркорликни ривожлантириш борасида дуч келаётган муаммолар, молиялаштириш ва кредит ажратиш масалалари, кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш, ер майдонларини ажратиш, бюрократик тўсиқлар, ишлаб чиқаришни кенгайтириш борасида мурожаатлар билдирилди.
Билдирилган масалаларнинг аксариятига жойида ечим топиш чоралари кўрилди. Бундан ташқари, вақт талаб этиладиган мурожаатлар Жўқорғи Кенгес Раисининг шахсий назоратига олиниб, тез фурсатда ижобий ҳал этиш бўйича тегишли соҳа раҳбарларига топшириқлар берилди.

Состоялся приём предпринимателей под руководством Председателя Жокаргы Кенеса
7 ноября текущего года в городе Нукус состоялся приём предпринимателей, организованный Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбаем Орынбаевым. Цель мероприятия - оперативное решение обращений, поступивших через специальный бот обращений Жокаргы Кенеса для предпринимателей.
В начале встречи Председатель Жокаргы Кенеса подробно отметил, что в последние годы по инициативе уважаемого Президента для Каракалпакстана созданы широкие возможности для развития предпринимательства, его поддержки и повышения инвестиционной привлекательности региона, в том числе через специальные указы и постановления главы государства.
Далее были заслушаны обращения предпринимателей, по которым предприняты меры для их решения на месте.
Основные вопросы, поднятые в ходе приёма, касались развития предпринимательской деятельности, вопросов финансирования и кредитования, оформления кадастровых документов, выделения земельных участков, устранения бюрократических препятствий, а также расширения производственных мощностей.
По большинству поднятых вопросов были приняты решения непосредственно во время встречи. В то же время обращения, требующие дополнительного времени, были взяты на личный контроль Председателя Жокаргы Кенеса, и ответственным руководителям соответствующих сфер даны поручения обеспечить их скорейшее положительное решение.