Жўқорғи Кенгес Раисининг тадбиркорлар учун қабули бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 7 ноябрь куни Нукус шаҳрида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг тадбиркорлар учун ташкил этилган мурожаат ботига келиб тушган муаммоларга ижобий ечим топиш мақсадида Жўқорғи Кенгес Раиси Аманбай Орынбаевнинг қабули ўтказилди.
Унда дастлаб, Жўқорғи Кенгес Раиси томонидан бугунги кунда ҳурматли Президентимиз томонидан Қорақалпоғистонда тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш, инвестицион жозибадорликни ошириш бўйича алоҳида қабул қилинган фармон ва қарорлари асосида яратилган имкониятлар кенг турда таъкидлаб ўтилди.
Бундан сўнг тадбиркорларнинг мурожаатлари тингланиб, жойида ечимини топиш чоралари кўрилди.
Қабулда асосан тадбиркорликни ривожлантириш борасида дуч келаётган муаммолар, молиялаштириш ва кредит ажратиш масалалари, кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш, ер майдонларини ажратиш, бюрократик тўсиқлар, ишлаб чиқаришни кенгайтириш борасида мурожаатлар билдирилди.
Билдирилган масалаларнинг аксариятига жойида ечим топиш чоралари кўрилди. Бундан ташқари, вақт талаб этиладиган мурожаатлар Жўқорғи Кенгес Раисининг шахсий назоратига олиниб, тез фурсатда ижобий ҳал этиш бўйича тегишли соҳа раҳбарларига топшириқлар берилди.

Entrepreneurs’ Reception Held Under the Leadership of the Chairman of the Jokargy Kenes
On November 7, an entrepreneurs’ reception was held in Nukus, organized by Amanbay Orinbaev, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan. The purpose of the event was to promptly address appeals submitted via the special Jokargy Kenes Entrepreneurs’ Feedback Bot.
At the beginning of the meeting, the Chairman emphasized that in recent years, broad opportunities for the development of entrepreneurship have been created in Karakalpakstan through the initiatives of the esteemed President. He highlighted that special decrees and resolutions issued by the Head of State have significantly strengthened entrepreneurial support and enhanced the investment attractiveness of the region.
During the reception, entrepreneurs’ appeals were heard, and measures were taken to resolve many of them on the spot.
The main issues raised concerned business development, financing and lending, land and cadastral documentation, allocation of land plots, elimination of bureaucratic barriers, and expansion of production capacities.
Most of the issues were resolved directly during the meeting. Appeals requiring additional time were taken under the personal supervision of the Chairman of the Jokargy Kenes, and responsible officials were instructed to ensure their prompt and positive resolution.