Жорий йилнинг 15 ноябрь куни Нукус шаҳрида "Яшил макон" умуммиллий лойиҳаси доирасида кузги дарахт кўчатларини экиш ишларига старт берилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев сўзга чиқиб, юртимиз фаровонлигини, атроф-муҳит тозалигини таъминлаш ва яшил ҳудудларнинг барпо этилишида бутун халқимиз билан бирга ҳисса қўшишимиз кераклигини таъкидлади.
Тадбирда Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов, идора-ташкилот раҳбарлари, фаол ёшлар, нуронийлар, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда ҳурматли Президентимиз томонидан мамлакатимизда яшил ҳудудларни кенгайтириш ҳамда экологик вазиятни яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Амалга оширилаётган "Яшил макон" умуммиллий лойиҳаси доирасида шаҳар ва туманларда турли манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экилиши давом эттирилмоқда.
Бу йилги кузги дарахт экиш мавсумида 8 млн. 781 минг дона манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экиш, Нукус шаҳри ва туман марказларидаги 19 гектар майдонда "Яшил жамоат парклари" ташкил этиш режалаштирилган. Ушбу тадбирларни юқори савияда ташкил этиш мақсадида кўчатхоналарда 10 млн. донадан ортиқ манзарали ва мевали дарахт кўчатлари етиштирилмоқда.

The “Yashil Makon” Campaign Has Begun
On November 15 of this year, the autumn tree planting campaign was launched in the city of Nukus as part of the nationwide project “Yashil Makon”.
At the ceremony, Chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan Amanbay Orinbaev delivered a speech in which he emphasized that each of us must contribute to the beautification of the country, the protection of the environment, and the creation of green spaces.
The event was attended by Chairman of the Council of Ministers F. Ermanov, heads of agencies and organizations, active youth, veterans, and representatives of the wider public.
It was noted that in recent years, under the leadership of our esteemed President, special attention has been paid to expanding green areas and improving the environmental situation in the country. As part of the nationwide “Yashil Makon” project, the planting of ornamental and fruit trees continues in all cities and districts.
During this autumn planting season, a total of 8,781,000 saplings of ornamental and fruit trees are planned to be planted, and “Green Public Parks” covering 19 hectares are to be established in the city of Nukus and district centers. More than 10 million saplings are currently being grown in nurseries to support the successful implementation of this initiative.
During today’s event, trees were planted at designated locations, accompanied by heartfelt wishes for prosperity and growth.