Жорий йилнинг 15 ноябрь куни Нукус шаҳрида "Яшил макон" умуммиллий лойиҳаси доирасида кузги дарахт кўчатларини экиш ишларига старт берилди.
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев сўзга чиқиб, юртимиз фаровонлигини, атроф-муҳит тозалигини таъминлаш ва яшил ҳудудларнинг барпо этилишида бутун халқимиз билан бирга ҳисса қўшишимиз кераклигини таъкидлади.
Тадбирда Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов, идора-ташкилот раҳбарлари, фаол ёшлар, нуронийлар, кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда ҳурматли Президентимиз томонидан мамлакатимизда яшил ҳудудларни кенгайтириш ҳамда экологик вазиятни яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Амалга оширилаётган "Яшил макон" умуммиллий лойиҳаси доирасида шаҳар ва туманларда турли манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экилиши давом эттирилмоқда.
Бу йилги кузги дарахт экиш мавсумида 8 млн. 781 минг дона манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экиш, Нукус шаҳри ва туман марказларидаги 19 гектар майдонда "Яшил жамоат парклари" ташкил этиш режалаштирилган. Ушбу тадбирларни юқори савияда ташкил этиш мақсадида кўчатхоналарда 10 млн. донадан ортиқ манзарали ва мевали дарахт кўчатлари етиштирилмоқда.

Дан старт акции «Яшил макон»
15 ноября текущего года в городе Нукус дан старт осенней кампании по посадке деревьев в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
На церемонии председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев выступил с речью, в которой подчеркнул, что каждый из нас должен внести свою лепту в благоустройство страны, обеспечение чистоты окружающей среды и создание зелёных зон.
В мероприятии приняли участие председатель Совета Министров Ф. Эрманов, руководители ведомств и организаций, активная молодёжь, ветераны и представители широкой общественности.
Отмечено, что в последние годы под руководством нашего уважаемого Президента уделяется особое внимание расширению зелёных территорий и улучшению экологической обстановки в стране. В рамках реализуемого общенационального проекта «Яшил макон» во всех городах и районах продолжается высадка декоративных и плодовых деревьев.
В рамках осеннего сезона посадки в этом году планируется высадить 8 млн 781 тысячу саженцев декоративных и плодовых деревьев, а также создать «Зелёные общественные парки» на площади 19 гектаров в городе Нукус и районных центрах. Для успешной реализации мероприятий в питомниках выращивается более 10 млн саженцев.
В ходе сегодняшнего мероприятия на подготовленных участках земли были высажены деревья с благородными пожеланиями.