Орол денгизининг қуриган тубида илмий-тадқиқот станцияси очилди
Унда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Орынбаев, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири И.Абдураҳмонов ва Инновацион ривожланиш агентлиги директори А.Норов иштирок этди.
Таъкидланганидек, ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида Оролбўйи ҳудудида аҳоли турмуш даражасини яхшилаш, экологик барқарорликни таъминлаш ва маҳаллий экотизимни тиклашга қаратилган кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
2022 йилда Ҳурматли Президентимизнинг Қорақалпоғистон Республикасига ташрифи давомида Оролбўйида экологик ва илмий тадқиқотлар олиб бориш ҳамда мавжуд муаммоларга самарали ечим топиш бўйича устувор вазифалар белгиланган эди. Шу асосда ўтган йиллар давомида умумий қиймати 15,7 миллиард сўмлик 17 та лойиҳа молиялаштирилиб, жорий йилда 57,1 миллиард сўмлик 21 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Шундай лойиҳалар қаторида фойдаланишга топширилган станция экологик тиклаш ишларини самарали назорат қилиш, шўрга чидамли ўсимликлар ўсишини кузатиш ва самарали илмий тадқиқот ишларини олиб боришда муҳим ҳисобланади.
Янги илмий-тадқиқот станцияси нафақат табиатни муҳофаза қилиш, балки минтақадаги илмий тадқиқотлар ва экологик изланишлар учун марказ сифатида хизмат қилади ва Оролбўйи ҳудудининг барқарор ривожланишига муносиб ҳисса қўшади.

На высохшем дне Аральского моря открыта научно-исследовательская станция
Сегодня на высохшем дне Аральского моря была открыта созданная там научно-исследовательская станция.
В церемонии открытия приняли участие Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, министр сельского хозяйства Республики Узбекистан И. Абдурахмонов и директор Агентства инновационного развития А. Норов.
Как было отмечено, под руководством уважаемого Президента в Приаралье реализуются масштабные работы, направленные на улучшение уровня жизни населения, обеспечение экологической стабильности и восстановление местной экосистемы.
Во время визита уважаемого Президента в Республику Каракалпакстан в 2022 году были определены приоритетные задачи по проведению экологических и научных исследований в Приаралье и поиску эффективных решений имеющихся проблем. На этой основе за прошедшие годы были профинансированы 17 проектов на общую сумму 15,7 млрд сумов, а в текущем году реализуется 21 проект стоимостью 57,1 млрд сумов.
Среди таких проектов особое значение имеет станция, введённая сегодня в эксплуатацию. Она будет играть важную роль в эффективном контроле экологических восстановительных работ, наблюдении за ростом солеустойчивых растений и проведении результативных научных исследований.
Новая научно-исследовательская станция будет служить не только делу охраны природы, но и станет центром научных и экологических исследований в регионе, внося достойный вклад в устойчивое развитие Приаралья.