Халқаро ногиронлиги бўлган шахслар куни белгиланди
Бугун пойтахтимиз Нукус шаҳрида 3 декабрь – Халқаро ногиронлиги бўлган шахслар куни муносабати билан совғаларни топширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси Аманбай Орынбаев сўзга чиқиб, мамлакатимизда муҳтарам Президентимиз раҳбарлигида халқимиз, жумладан, ижтимоий ёрдамга муҳтож, ногиронлиги бўлган инсонларга амалий ёрдам кўрсатиш ва уларни қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида тўхталиб ўтди.
Таъкидланганидек, сўнгги йилларда мамлакатимизда давлатимиз раҳбари томонидан “Инсон қадри учун” ҳамда “Ҳеч бир инсон эътибор ва меҳрдан четда қолмаслиги керак!” деган эзгу ғоя остида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Имконияти чекланган шахсларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш, турмуш даражасини яхшилаш, зарур билим ва кўникмаларга эга бўлиш, жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланиши учун барча шароитлар яратилмоқда.
Албатта, бундай тадбирларни амалга оширишда махсус боғчалар, мактаб-интернатлари ва “Мурувват” уйлари муҳим ўрин тутмоқда.
Энг муҳими, ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш бўйича қабул қилинаётган фармон ва қарорлар бу борадаги чора-тадбирларни янги босқичга кўтармоқда.
Хусусан, ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлайдиган Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ташкил этилди, шунингдек, жорий йил бошидан буён 7 706 нафар фуқарога 10 миллиард сўмлик протез-ортопедия ва реабилитация техник воситалари берилди, реабилитация марказларида 1 300 нафардан ортиқ фуқаронинг саломатлиги тикланди.
Шу билан бирга, кекса ва ногиронлиги бўлган 3 мингдан зиёд фуқароларга санаторийларга йўлланмалар, ногиронлиги бўлган шахсларни ишга олган 1033 та корхонага эса 9 миллиард 525 миллион сўмлик солиқ имтиёзи берилди, шунингдек, 6 мингдан ортиқ ногиронлиги бўлган шахслар ишга жойлаштирилди.
Жорий йилдан бошлаб барча янги қурилаётган мактаблар ногиронлиги бўлган шахслар учун мослаштирилди, шаҳар ва туманлардаги 13,5 км узунликдаги кўчалар ногиронлиги бўлган шахсларнинг эркин ҳаракатланиши учун мослаштирилмоқда.
Бундан ташқари, бугунги кунда 25 та спорт марказида ташкил этилган 15 та спорт тўгарагида 600 нафардан ортиқ пара-спортчилар мунтазам шуғулланиб келмоқда.
Алоҳида таъкидлаш жоиз, ногиронлиги бўлган болаларни жамиятга мосластириш ҳамда саломатлигини тиклаш мақсадида 41 та жойда ташкил этилган “Кундузги парвариш хизмати”га 273 нафар бола қамраб олинди.
Муҳими, ногиронлиги бўлган шахслар доимо эътиборда бўлганлиги сабабли улар турли соҳаларда самарали меҳнат қилиб, юртимиз равнақига ўзларининг салмоқли ҳиссаларини қўшиб келмоқда.

Отмечен Международный день инвалидов
Сегодня в столице, городе Нукусе, состоялось мероприятие, посвящённое 3 декабря — Международному дню инвалидов.На мероприятии выступил Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который рассказал о работе, проводимой в нашей стране под руководством уважаемого Президента по оказанию практической помощи и поддержки нашему народу, в том числе нуждающимся в социальной помощи и людям с ограниченными возможностями.
Как отмечалось, в последние годы в нашей стране главой государства осуществляются широкомасштабные реформы, основанные на благородной идее «Во имя чести и достоинства человека» и «Ни один человек не должен остаться без внимания и заботы!».Создаются все условия для поддержки лиц с ограниченными возможностями, защиты их законных интересов, оказания им медико-социальной помощи, повышения уровня жизни, приобретения ими необходимых знаний и навыков, а также для занятий физической культурой и спортом.
Безусловно, особые детские сады, школы-интернаты и дома «Мурувват» играют важную роль в проведении подобных мероприятий.Самое главное — принимаемые указы и постановления по поддержке лиц с инвалидностью поднимают меры в этой области на новый уровень.
В частности, было создано Национальное агентство социальной защиты для поддержки лиц с инвалидностью. Кроме того, с начала этого года 7 706 гражданам были предоставлены протезно-ортопедические и реабилитационные технические изделия на сумму 10 миллиардов сумов.
В реабилитационных центрах было восстановлено здоровье более 1300 граждан.
Кроме того, более 3 тысяч престарелых и лиц с инвалидностью получили путёвки в санатории, а 1 033 предприятиям, принявшим на работу лиц с инвалидностью, были предоставлены налоговые льготы на сумму 9 миллиардов 525 миллионов сумов. Более 6 тысяч лиц с инвалидностью также были трудоустроены.Начиная с текущего года, все строящиеся новые школы адаптированы для лиц с ограниченными возможностями, а улицы протяжённостью 13,5 км в городах и районах адаптируются для свободного передвижения лиц с ограниченными возможностями.
Кроме того, сегодня более 600 параспортсменов регулярно тренируются в 15 спортивных секциях, организованных в 25 спортивных центрах.Следует особо отметить, что 273 ребёнка были охвачены «Службой дневного ухода», организованной в 41 месте, с целью интеграции детей с ограниченными возможностями в общество и восстановления их здоровья.
Важно отметить, что люди с ограниченными возможностями постоянно находятся в центре внимания, эффективно работая в различных сферах и внося свой весомый вклад в процветание и развитие нашей страны.
В рамках мероприятия в честь сегодняшней даты лицам с ограниченными возможностями были вручены подарки.
Инклюзивная концертная программа, исполненная совместно деятелями искусства и лицами с ограниченными возможностями, подняла настроение участникам.