Жўқорғи Кенгес Раиси жамиятнинг бир гуруҳ фаоллари билан учрашди
Жорий йилнинг 19-декабрь куни Қорақалпоғистон санъат саройида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаэвнинг оммавий ахборот воситалари вакиллари, ёзувчи, шоир ва адабиётшунослар, ижтимоий тармоқ фаоллари билан учрашуви ўтказилди.
Унда Жўқорғи Кенгес Раиси сўзга чиқиб, сўнгги йилларда юртимизда ҳурматли Президентимиз раҳбарлигида Қорақалпоғистон учун алоҳида қабул қилинган қарор, фармонлар, ушбу ҳужжатлар орқали берилган имтиёзлар ҳақида кенг тарзда таъкидлаб ўтди. Учрашувда шунингдек, ўтган қисқа вақт ичида Қорақалпоғистон тарихи саҳифаларида ўзига хос ўрин олган муҳим янгиликлар, бугунги кунда амалга оширилаётган кенг кўламли эзгу ишлар, олдиндаги вазифалар ҳақида кенг сўз юритилди.
Таъкидланганидек, ҳурматли Президентимизнинг биргина Қорақалпоғистон учун 2017-йилдан буён 78 фармон ва қарорлари қабул қилинган бўлса, ҳозирги вақтда 38 ҳужжатнинг ижроси давом этмоқда. Қабул қилинган тарихий ҳужжатлар асосида, халқимизга, шу жумладан ёшларимизга бир қатор қулай шароитлар яратилгани, тадбиркорларимизга илгари бўлмаган кўплаб имтиёз ва имкониятлар берилгани, халқнинг оғири енгил, узоғи яқин бўлгани, фуқароларни қийнаётган муаммоларга ижобий ечим топилгани давлатимиз раҳбарининг халқимизга бўлган алоҳида эътибори ва меҳри ифодасидир.
Шуни ҳам алоҳида таъкидлаш керакки, ўтказилган учрашувда барча эзгу ишлар, ҳаётий ислоҳотлар, муҳим ташаббуслар аниқ мисоллар билан кўрсатиб берилди.
Бундан сўнг, иштирокчиларнинг таклиф ва фикрлари тингланиб, келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди.
Учрашув давомида бугунги кунда юртимиз тараққиёти йўлида муносиб ҳисса қўшаётган бир гуруҳ жамоат фаоллари муносиб рағбатлантирилди.

Председатель Жокаргы Кенеса встретился с представителями общественности
19 декабря текущего года во Дворце искусств Каракалпакстана состоялась встреча Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева с представителями средств массовой информации, писателями, поэтами и литературоведами, а также активистами социальных сетей.
Выступая на встрече, Председатель Жокаргы Кенеса подробно остановился на указах и постановлениях, принятых в последние годы под руководством уважаемого Президента, касающихся исключительно Республики Каракалпакстан, а также на льготах и возможностях, предоставленных данными документами. На встрече были обсуждены важные события, которые за прошедший период заняли значимое место в истории Каракалпакстана, текущие масштабные созидательные работы, а также задачи, определённые на предстоящий период. Как было отмечено, с 2017 года исключительно для Каракалпакстана уважаемым Президентом принято 78 указов и постановлений, при этом в настоящее время продолжается исполнение 38 документов. На основе этих исторических решений были созданы благоприятные условия для населения, в том числе для молодежи, предоставлены беспрецедентные льготы и возможности для предпринимателей, а также облегчены социально-экономические трудности и найдены положительные решения проблем, волнующих граждан. Всё это было охарактеризовано как наглядное проявление особого внимания и заботы главы государства о народе Каракалпакстана. В ходе встречи все реализуемые реформы, важные инициативы и благие дела были продемонстрированы на конкретных примерах.
После этого были заслушаны предложения и мнения участников, а также определены приоритетные задачи на будущее.