Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни муносабати билан байрам томошалари ўтказилди
Президентимиз ташаббуси билан ҳар йили декабрь ойида юртимизда Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни кенг нишонланмоқда. Бугун Нукус шаҳрининг шимолий томонидаги Отчопар майдонида Қишлоқ хўжалиги ходимлари кунига бағишланиб тантанали байрам томошалари бўлиб ўтди.
Тадбирнинг очилиш маросимида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаев сўзга чиқиб, йиғилганларни Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни байрами билан табриклади.
Жўқорғи Кенгес Раиси ўз сўзида бугунги кунда юртимизда қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш, соҳага янги техника ва инновацион технологияларни жорий этиш, ер-сув ресурсларидан самарали фойдаланишни оммалаштириш, аҳолини сифатли озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, фермер ва кластерларни қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган кенг кўламли ишларга тўхталиб ўтди. Шунингдек, ҳурматли Президентимиз томонидан фақатгина Қорақалпоғистон учун қабул қилинган қарор ва фармонлар асосида халқимизнинг фаровон турмушини таъминлаш бўйича жуда катта ишлар амалга оширилаётганлигига алоҳида тўхталди.
Байрам тадбирида Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг Раиси Ф.Эрманов иштирок этди.
Бугунги байрам тантанасида юртимизда аграр соҳада самарали фаолият олиб бораётган бир қатор меҳнат илғорлари рағбатлантирилди.
Энг илғор фермер хўжалиги номинациясига "Уркинбай" ф/х бошлиғи Нугманов Айтбай лойиқ деб топилди ва Президентимиз совғаси Трактор топширилди.
Шунингдек, энг яхши боғбон номинацияси бўйича "Ozod intensiv bog‘" ф/х бошлиғи Машарипов Озод Кичик трактор, Энг яхши чорвадор фермер номинацияси бўйича: "Dadabay Bayramkilich" ф/х бошлиғи Дадебаев Азамат мотороллерлар билан тақдирланди.
Бундан ташқари, Энг яхши паррандачи, Энг яхши балиқчи номинацияси ғолиблари гранулятор, Энг яхши асаларичи, Энг яхши пиллакор, Энг яхши механизатор, Энг яхши экспортёр, Энг яхши пахтакор, Энг яхши ғаллакор, Энг яхши комбайнчиларга совутгич,
Энг яхши қоракўлчилик хўжалиги, Энг яхши ирригатор, Энг яхши мелиоратор, Энг яхши ветеринар, Энг яхши ўсимликларни ҳимоя қилувчи лаборантлар ҳар бири скутер, Энг яхши иссиқхоначи, Энг яхши полизчи, энг яхши сабзавотчи, Энг яхши картошкачи, Энг яхши томорқа эгаларига ҳар бирига Мото культиватор, Энг яхши қишлоқ хўжалиги олимига телевизор, Энг яхши қишлоқ хўжалиги инноваторига ноутбук топширилди.
Бундан сўнг байрам томошалари халқ ўйинлари ва миллий спорт ўйинлари билан давом этди.
Дастлаб, арқон тортиш мусобақалари бошланди.
Унда Чимбой тумани биринчи, Нукус тумани иккинчи, Мўйноқ тумани жамоаси учинчи ўринларни эгаллади.
Қўчқорлар жанги ўйинлари ҳам томошабинларда катта қизиқиш уйғотди. Унда ҳар бир ғолиб қўчқорларнинг эгаларига қимматбаҳо совғалар топширилди. Яъни: биринчи ўринни эгаллаган қўчқорларга гибрид мотороллер, кейинги ўринга электромотороллер, бундан бошқа қўчқор эгалари скутер ва бошқа қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.
Байрам иштирокчиларининг эътибори қурга қаратилди. Бош соврин учун Нукус туманидан Захириддийин Зайтов ва Нукус шаҳридан Бабажанов Жалолиддин беллашди. Бир-бирига муносиб полвонлар беллашувида Заҳириддин Зайтов ғалаба қозонди. Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаев полвонга бош соврин - Президентимизнинг совғаси 40 млн. сўм мукофотни топширди.
2-ўрин соҳиби Ж. Бабажанов - 30 млн сўм, 3-ўрин эгалари С.Маткаримов 20 млн сўм ва Р.Куданов совутгич билан тақдирланди.
+83 кг вазн тоифасида Б.Оринбасаров ва Д.Тўребаэвлар совутгич билан тақдирланди. Бундан ташқари, 66, 73, 81 кг вазн тоифасидаги полвонлар ҳам муносиб рағбатлантирилди.
Бундан сўнг бир, уч, беш, беш айлов (йўрға), етти, ўн айловга отлар юборилди. Унда республикамизнинг барча туманларидан келган моҳир чавандозлар ташкилотчилар томонидан қўйилган қимматбаҳо совғалар учун мусобақалашди.
Ўн айловга от чопиши барчанинг эътиборида бўлиб, пойгага биринчи бўлиб келган Мўйноқ туманидан Сарсен Таласовнинг оти бош совринни қўлга киритди. Унга Президентимизнинг совғаси "Оних" автомашинаси топширилди. Кейинги ўринларни эгаллаганлар: 2-ўринни олган Нукус туманининг чавандозига 50 млн. сўм, 3-ўринни олган Қонликўллик чавандозга 30 млн. сўм пул мукофоти ва қимматбаҳо совғалар берилди.
7 айлов бўйича: 1-ўринга 30 млн. сўм, 2-ўринга 20 млн. сўм, 3-ўринга 15 млн. сўм,
5 айлов бўйича: 1-ўринга 20 млн. сўм, 2-ўринга 15 млн. сўм, 3-ўринга 10 млн. сўм,
5 айлов йўрға йўналиши бўйича: 1-ўринга 20 млн. сўм, 15 млн. сўм, 3-ўринга 10 млн. сўм,
3 айлов бўйича: 1-ўринга 10 млн. сўм, 2-ўринга 5 млн. сўм, 3-ўринга пилесос,
1 айлов бўйича: 1-ўринга совутгич, 2-ўринга телевизор, 3-ўринга пишириқ топширилди.
Шунингдек, "Қиз қувиш" жуфтликлари, "Танга олиш" бўйича ҳар бир ғолиб, "Кўпкари" мусобақалари ғолибларининг ҳар бири қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.
Байрам иштирокчиларига деҳқонларимиз томонидан етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ярмаркаси, моҳир ошпазларимиз тайёрлаган турли таомлар тақдим этилди. Санъат усталари ижросидаги концерт дастури байрам иштирокчиларига ўзгача завқ бағишлади. Қишлоқ хўжалиги ходимлари кунига бағишлаб ўтказилган байрам томошалари халқ сайли билан давом этди.

В честь Дня работников сельского хозяйства прошли праздничные мероприятия
По инициативе Президента ежегодно в декабре в нашей стране широко отмечается День работников сельского хозяйства. В связи с этим сегодня на площади Атшабар в северной части города Нукус состоялись праздничные представления по случаю профессионального праздника работников сельского хозяйства.
На открытии мероприятия выступил Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбай Орынбаев, который поздравил собравшихся с Днём работников сельского хозяйства.
В своём выступлении он отметил проводимую в стране широкомасштабную работу по модернизации сельского хозяйства, внедрению современной техники и инновационных технологий, расширению эффективного использования земельно-водных ресурсов, обеспечению населения качественной продовольственной продукцией, а также поддержку фермеров и кластеров.
В праздничном мероприятии также принял участие Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф.Эрманов.
В ходе торжества были отмечены заслуги работников сельскохозяйственной отрасли страны.
Так, Нугманов Айтбай, руководитель фермерского хозяйства «Уркинбой», был признан победителем в номинации «Лучшее фермерское хозяйство» и награждён подарком Президента — трактором.
В номинации «Лучший садовник» руководитель фермерского хозяйства «Озод интенсив боғ» Машарипов Озод получил малый трактор, а в номинации «Лучший животновод-фермер» руководитель фермерского хозяйства «Дадабай Байрамкилич» Дадебаев Азамат был награждён мотороллером.
Кроме того, победители в номинациях «Лучший птицевод», «Лучший рыбовод», «Гранулятор», «Лучшие пчеловоды», «Лучший шелководец», «Лучший механизатор», «Лучший экспортёр», «Лучший хлопкороб», «Лучший зерновод», «Лучшие комбайнёры» были отмечены ценными подарками.
Лучшему каракулеводческому хозяйству, лучшему ирригатору, мелиоратору, ветеринару, защитнику растений и лаборанту были вручены скутеры. Лучшие тепличники, огородники, садоводы, картофелеводы и владельцы приусадебных участков получили мотокультиваторы. Лучший сельскохозяйственный учёный был награждён телевизором, а лучший сельскохозяйственный инноватор — ноутбуком.
После официальной части праздничные мероприятия продолжились народными играми и национальными видами спорта. Состоялись соревнования по перетягиванию каната, в которых первое место занял Чимбайский район, второе — Нукусский район, третье — команда Муйнакского района.
Большой интерес у зрителей вызвали игры «Бараньи бои». Владельцам победивших баранов были вручены ценные призы: за первое место — гибридные мотороллеры, за последующие места — электромотороллеры, скутеры и другие подарки.
Особое внимание участников праздника привлекли соревнования по национальной борьбе. За главный приз боролись Захириддин Зайтов из Нукусского района и Джалолиддин Бобожонов из города Нукус. В напряжённой схватке победу одержал Захириддин Зайтов, которому был вручен главный приз — подарок Президента в размере 40 миллионов сумов.
Второе место занял Ж. Бабаджанов (30 миллионов сумов), третье — С. Маткаримов (20 миллионов сумов), Р. Куданов получил холодильник.
В весовой категории свыше 83 кг Б. Оринбосаров и Д. Торебаев были награждены холодильниками. Также были поощрены борцы в весовых категориях 66, 73 и 81 кг.
Затем состоялись конные скачки на дистанциях в один, три, пять, семь и десять кругов. В заезде на десять кругов первое место занял Сарсен Таласов из Муйнакского района, которому был вручен подарок Президента — автомобиль «Оникс». Наездник из Нукусского района, занявший второе место, получил 50 миллионов сумов, а наездник из Кунградского района, занявший третье место, — 30 миллионов сумов и ценные подарки.
Также были установлены следующие призовые места:
• 7 кругов: 1-е место — 30 млн сумов, 2-е место — 20 млн сумов, 3-е место — 15 млн сумов;
• 5 кругов: 1-е место — 20 млн сумов, 2-е место — 15 млн сумов, 3-е место — 10 млн сумов;
• 3 круга: 1-е место — 10 млн сумов, 2-е место — 5 млн сумов, 3-е место — бытовая техника;
• 1 круг: 1-е место — холодильник, 2-е место — телевизор, 3-е место — пылесос.
Кроме того, победители соревнований «Қыз қуўыў», «Теңге алыў» и «Көкпар» были награждены ценными призами.
Для участников праздника была организована ярмарка сельскохозяйственной продукции, произведённой дехканами, а также представлено разнообразие национальных блюд. Концертная программа в исполнении мастеров искусств доставила особое удовольствие гостям мероприятия. Праздничные представления завершились народными гуляниями.