Кегейли туманини ҳар томонлама ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаев раҳбарлигида Кегейли туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, давлат дастурлари доирасидаги белгиланган вазифалар, амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар ҳамда аввалги мажлисда берилган топшириқлар ижросига бағишланган мажлис ўтказилди.
Мажлисда дастлаб, аввалги йиғилиш даврида белгилаб берилган топшириқларнинг бугунги кундаги ижроси, маҳаллаларни обод қилиш, инфратузилма билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш, давлат дастурлари доирасида лойиҳаларнинг амалга оширилиши, фуқароларнинг турмуш даражасини яхшилаш борасида вазифаларнинг бажарилиши масалалари танқидий кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, фуқароларнинг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, камбағалликни қисқартириш, янги корхоналар фаолиятини ташкил этиш, кўп қаватли уйлар қуриш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг ёйиш, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича ҳам топшириқлар ижроси масалалари муҳокама қилинди.
Унда шунингдек, мазкур ишларни амалга оширишда айрим мутасаддиларнинг ўз вазифасига сидқидилдан қарамаётгани танқид қилиниб, камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Бундан ташқари, ўз вазифасини бажаришда хато ва камчиликларга йўл қўйган айрим мутасаддиларга интизомий жазо қўллаш, зарур бўлса, лавозимига лойиқлиги масаласини кўриб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрены вопросы всестороннего развития Кегейлийского района
Под руководством Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева состоялось совещание, посвящённое социально-экономическому развитию Кегейлийского района, обеспечению занятости населения, реализации государственных программ, а также выполнению поручений, данных на предыдущем заседании.
На заседании критически рассмотрены вопросы выполнения ранее поставленных задач, благоустройства махаллей, решения проблем инфраструктуры, реализации проектов в рамках государственных программ и улучшения уровня жизни граждан.
Обсуждались также вопросы содействия гражданам в получении дополнительного дохода, сокращению бедности, организации деятельности новых предприятий, строительству многоэтажных домов, широкому внедрению возобновляемых источников энергии и развитию предпринимательства.
Отмечено невнимательное отношение некоторых должностных лиц к своим обязанностям, выявлены недостатки в работе.
Даны конкретные поручения по применению дисциплинарных мер к отдельным должностным лицам, допустившим ошибки и недостатки при исполнении своих обязанностей, а при необходимости — рассмотреть вопрос их соответствия занимаемой должности.