Хорижий дипломатларга Қорақалпоғистоннинг инвеститсиявий ва саноат салоҳияти намойиш этилди
Бугун хорижий давлатлар элчихоналари дипломатлари ва халқаро ташкилотлар вакиллари минтақамизнинг инвестицион, туризм, экспорт салоҳияти билан танишиш мақсадида юртимизга ташриф буюрган эди.
Дастлаб меҳмонларга Қорақалпоғистонда яратилган шароитлар ва яратиб берилган имкониятлар кенг турда таништирилди. Бундан сўнг, йирик инвестиция лойиҳалари фаолиятлари кўздан кечирилди.
Хорижлик меҳмонлар И.В.Савитский номидаги Қорақалпоғистон давлат санъат музейида бўлиб, «Саҳродаги лувр» экспонатлари билан яқиндан танишди.
Оролбўйи халқаро инновация марказида Орол денгизи қуришининг оқибатларини юмшатиш борасида амалга оширилаётган лойиҳалар ҳам кўздан кечирилди.
Бундан сўнг умумий қиймати 67 млн. доллар бўлган, йилига 50 минг тоннагача маҳсулот ишлаб чиқариш қувватига эга «KARAKALPAK BASALTWOOL» корхонаси фаолияти бориб кўрилди.
Шунингдек, меҳмонлар умумий қиймати 48,5 млн. доллар бўлган, йилига 18 минг тонна ип-калава ишлаб чиқариш қувватига эга ва 400 иш ўрни яратадиган «Нукус ССП Технопарк» корхонаси билан яқиндан танишди.
Юртимиз экспорт салоҳиятига ҳисса қўшадиган яна бир корхона - йилига 640 минг метр радиатор маҳсулотлари ишлаб чиқариш қувватига эга бўладиган «Osten Technologies» корхонаси фаолияти ҳам бориб кўрилди.

Иностранным дипломатам продемонстрирован инвестиционный и промышленный потенциал Каракалпакстана
Сегодня дипломаты посольств иностранных государств и представители международных организаций посетили нашу страну с целью ознакомления с инвестиционным, туристическим и экспортным потенциалом региона.
В ходе визита гостям была представлена подробная информация о созданных в Республике Каракалпакстан условиях и предоставленных возможностях. Затем они ознакомились с деятельностью крупных инвестиционных проектов.
Иностранные гости посетили Государственный музей искусств Республики Каракалпакстан имени И.В. Савицкого и подробно ознакомились с экспозицией, известной как «Лувр в пустыне».
В Международном инновационном центре Приаралья были представлены проекты, реализуемые в целях смягчения последствий высыхания Аральского моря.
Далее гости посетили предприятие «KARAKALPAK BASALTWOOL» общей стоимостью 67 млн долларов США, производственная мощность которого составляет до 50 тысяч тонн продукции в год.
Также состоялось ознакомление с деятельностью предприятия «Nukus SSP Texnopark» общей стоимостью 48,5 млн долларов США, мощностью производства 18 тысяч тонн пряжи в год и созданием 400 рабочих мест.
Кроме того, был представлен ещё один объект, вносящий вклад в экспортный потенциал страны, — предприятие «Osten Technologies», производственная мощность которого составит 640 тысяч метров радиаторной продукции в год.