Беруний туманини ҳар томонлама ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг Раиси Аманбай Оринбаев раҳбарлигида Беруний туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, давлат дастурлари доирасидаги белгиланган вазифалар, амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар ҳамда аввалги мажлисда берилган топшириқлар ижросига бағишланган мажлис ўтказилди.
Мажлисда дастлаб, аҳолининг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, фаровон турмушини таъминлаш йўналишида ҳурматли Президентимиз томонидан яратиб берилган имтиёзлар ҳақида кенг тарзда сўз юритилди. Шунингдек, ишсиз фуқаролар, ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқаролар, ёшлар бандлигини таъминлаш борасида берилган имтиёзлар ҳақида маълумот берилди.
Бундан кейин олдинги мажлис даврида белгилаб берилган топшириқларнинг бугунги кунда бажарилиши, маҳаллаларни обод қилиш, давлат дастурлари доирасида лойиҳаларни амалга ошириш, янги корхоналар фаолиятини ташкил этиш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш, камбағалликни қисқартириш, фуқаролар турмуш даражасини яхшилаш борасидаги вазифалар ижроси масалалари танқидий кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, фуқароларнинг қўшимча даромад олишига кўмаклашиш, ёшлар бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш, корхоналар фаолиятига яқиндан кўмаклашиш ва бошқа топшириқларнинг ижроси масалалари ҳам муҳокама этилди.
Мажлисда ўз вазифасини бажаришда хато ва камчиликларга йўл қўйган айрим масъуллар лавозимидан озод этилди. Бир гуруҳ раҳбар ва мутасаддиларга интизомий жазо қўллаш, зарур бўлса, лавозимига лойиқлиги масаласини кўриб чиқиш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрены вопросы всестороннего развития Берунийского района
Под руководством Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева состоялось совещание, посвящённое вопросам социально-экономического развития Берунийского района, обеспечению занятости населения, реализации задач, определённых в рамках государственных программ, мерам, подлежащим осуществлению, а также исполнению поручений, данных на предыдущем заседании.
В начале заседания подробно обсуждены предоставленные по инициативе уважаемого Президента льготы и возможности, направленные на содействие получению населением дополнительных доходов и обеспечение достойного уровня жизни. Также представлена информация о мерах поддержки и льготах, предусмотренных для обеспечения занятости безработных граждан, лиц, нуждающихся в социальной защите, а также молодёжи.
Далее в критическом порядке рассмотрены вопросы исполнения поручений, определённых на предыдущем заседании, благоустройства махаллей, реализации проектов в рамках государственных программ, организации деятельности новых предприятий, широкого внедрения возобновляемых источников энергии, сокращения бедности и повышения уровня жизни граждан.
Наряду с этим обсуждены вопросы содействия получению гражданами дополнительных доходов, обеспечения занятости молодёжи, развития предпринимательства, оказания практической поддержки деятельности предприятий и исполнения иных поручений.
В ходе заседания отдельные должностные лица, допустившие ошибки и недостатки при исполнении своих обязанностей, освобождены от занимаемых должностей. Ряду руководителей и ответственных лиц даны поручения о применении дисциплинарных взысканий, а при необходимости — о рассмотрении вопроса о соответствии занимаемой должности.